Profilaktyka w zakresie nadciśnienia tętniczego wśród Polaków wciąż niewystarczająca
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To dobra okazja, aby pomyśleć o sobie i skontrolować stan swojego ciśnienia. Jak bowiem pokazują wyniki raportu „Profilaktyka nadciśnienia oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, aż 41% badanych nie pamięta, kiedy ostatnio mierzyło sobie ciśnienie. więcej »
Czy życie seksualne pacjenta to problem lekarza rodzinnego?
W Polsce 4 miliony mężczyzn ma problem z przedwczesnym wytryskiem. Jednak tylko 9% z nich zwraca się z tego powodu po pomoc do lekarza. Wielu z nich trafia na początku do lekarza pierwszego kontaktu. Warto już w gabinecie lekarza POZ odpowiednio zdiagnozować to zaburzenie. O roli lekarzy rodzinnych w diagnostyce przedwczesnego wytrysku na przełomie marca i kwietnia debatowali lekarze rodzinni i interniści w Poznaniu i Warszawie. więcej »
Warszawa, Lublin, Kielce, Łódź. Akcja edukacyjna na temat udaru mózgu
10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji w maju br. w czterech miastach Polski odbędzie się akcja informacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem „STOP UDAROM!”. Już w poniedziałek, 12 maja od godziny 10:00 do 14:30 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (na wysokości kościoła Św. Anny) działał będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Można w nim będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym. więcej »
Apteka – miejsce wyjątkowe
„Tylko w aptece jest czas na spokojną rozmowę z pacjentem, co do tego nie ma wątpliwości. A wielu osobom, zwłaszcza seniorom, taka rozmowa jest niezwykle potrzebna" - mówi dr n. med. Paweł Chrzan, prezes Rady Aptekarskiej Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. To dlatego od aptecznego okienka nie odchodzi jeden pacjent za drugim, jak klienci od kasy w markecie. Tu po prostu musi być czas na rozmowę, na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości pacjenta. Tym właśnie apteka różni się od sklepu spożywczego czy stacji benzynowej – fachowym, wykształconym personelem. więcej »
Szczyt zachorowań na grypę za nami. Od września zachorowało ponad dwa miliony osób. Statystyki wciąż niezadowalające
Meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wskazują, że w sezonie epidemicznym 2013/2014 zanotowano dotychczas ponad dwa miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal siedem tysięcy osób musiało być hospitalizowanych, kilkanaście z nich zmarło. Eksperci są zgodni: jest lepiej niż rok temu, ale wciąż nie traktujemy grypy poważnie. więcej »
Ile Kowalski traci na L-4 z powodu grypy? Fiskus mu nie pomaga
Przeciętny koszt dwutygodniowej absencji związanej z zakażeniem wirusem grypy to dla pracownika koszt 325 złotych. Profilaktyka grypy jest wielokrotnie tańsza, jednak Ministerstwo Finansów zniechęca podatników do wykorzystywania szczepień, wliczając ich koszt do podstawy opodatkowania. Proste wyliczenia wskazują, że z punktu widzenia budżetu państwa promocja szczepień ochronnych to dobry biznes. Swój interes widzą również pracodawcy, coraz częściej oferujący pracownikom nieodpłatną profilaktykę zachorowań. więcej »
Anioły Farmacji i Anioły Medycyny w światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia to światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r. Co roku wybierany jest temat przewodni, który ma na celu informować o aktualnych zagrożeniach zdrowotnych, uświadamiać ludzi jak się chronić przed tymi zagrożeniami, o środkach profilaktycznych, a także o tym jak udzielać fachowej pomocy. Dzień zdrowia to także dobry czas by przypomnieć o inicjatywie społecznej – konkursie Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. więcej »
Profilaktyka nadciśnienia bliższa Polakom - wyniki najnowszego raportu
Co trzeci Polak mierzył ciśnienie tętnicze krwi w ciągu ostatniego miesiąca, a 17% badanych w ciągu ostatniego tygodnia, co stanowi 7,5-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r. – wynika z raportu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”[1]. Ponadto prawie 4 na 5 respondentów uważa, że kampanie promujące profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego powinny być organizowane, a aż 76% oczekuje kontynuacji działań podejmowanych w ramach kampanii. więcej »
„Zwyczajnie Aktywni” – po raz drugi aktywizują przewlekle chorych w pracy. Konkurs
Już po raz drugi odbywa się konkurs o grant „Zwyczajnie Aktywni”, skierowany do organizacji pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne. Jest on częścią projektu, pod tą samą nazwą, który ma na celu wsparcie pacjentów w utrzymaniu zwyczajnej aktywności zawodowej. Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków może rezygnować z pracy z powodu chorób autoimmunologicznych. Aby dać im szansę na poprawę jakości życia można wygrać grant na realizację aktywizacji zawodowej pacjentów - organizatorzy czekają na zgłoszenia do 1 września 2014 roku. więcej »
80% dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę, a 18% w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty
Aż 80% polskich uczniów w wieku 6-12 lat i aż 84% w wieku 5-9 lat ma problemy z próchnicą – wynika z raportu*, przygotowanego na podstawie wyników z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych wśród dzieci ze szkół podstawowych, zrealizowanych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Raport pokazał, że 18% dzieci w wieku szkolnym i aż 1/3 w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. więcej »
Warszawa. Bezpłatne przeglądy dentystyczne dla dzieci i rodziców
22 marca odbędzie się pierwsza „Sobota z Dentusiem”, w czasie której dzieci i ich rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z przeglądów stomatologicznych. Spotkanie stanie się również okazją do przełamywania stresu stomatologicznego. więcej »
Odwodnieni Polacy – nie piją wody, bo nie wiedzą, ile powinni
Jak wynika z najnowszych badań*, co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia. Ponadto nie pijemy wody regularnie, lecz sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, co według ekspertów jest oznaką odwodnienia organizmu. Wyniki badań są alarmujące. Aż 11% respondentów deklaruje, że w ogóle nie pije wody, a jedynie 6% badanych spożywa odpowiednią jej ilość w ciągu dnia. Większość badanych pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litra wody dziennie, co nie stanowi nawet połowy zalecanej przez ekspertów ilości. więcej »
Chorzy na dystonię muszą na Śląsku czekać wiele lat na zabieg umożliwiający powrót do sprawności
Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Dystonię zwraca uwagę na ograniczenie dostępu do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (Deep Brain Stimulation) w Śląskim Oddziale NFZ. W 2013 roku liczba zakontraktowanych procedur DBS pozwalała na wykonanie zabiegu 10 chorym. Kolejka oczekujących na zabieg wynosi już około 100 osób. więcej »
RE:akcja w depresji - bezpłatne konsultacje i warsztaty w kilku miastach
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym dniu, z inicjatywy psychoterapeutów i psychiatrów skupionych w 9 ośrodkach w kraju, rozpocznie się miesięczna akcja psychoedukacyjna pod nazwą "RE:akcja w depresji". W akcji uczestniczą ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia. Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji i warsztatów. więcej »
Pacjenci chorzy na WZW typu B będą leczeni bezpiecznie i skutecznie także w Polsce
Opublikowany 19 lutego 2014 r. przez Ministerstwo Zdrowia projekt listy refundacyjnej rozszerza program leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) o pierwszoliniową terapię entekawirem i tenofowirem. Na tę wiadomość pacjenci z WZW typu B czekali od 2008 r. Do tej pory 80% chorych leczonych było przestarzałą lamiwudyną, która zwiększała ryzyko wystąpienia raka wątroby. więcej »