Zdrowy początek roku szkolnego w szkołach ponadgimnazjalnych na Śląsku
W roku szkolnym 2014-2015 uczniowie ze Śląska podczas lekcji prowadzonych w ramach kampanii „Znamię! Znam je?” dowiedzą się czym jest czerniak i dlaczego tak ważna jest jego szybka diagnostyka. Organizatorami przedsięwzięcia są Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”. więcej »
Warszawa. Siódma edycja ONKOBIEGU za nami
Zgodnie z tradycją pierwsza niedziela września była dniem siódmej edycji ONKOBIEGU. Celem tego charytatywnego przedsięwzięcia było zademonstrowanie solidarności z pacjentami zmagającymi się z chorobą nowotworową. Inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA. więcej »
Stop śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych. 40 tys. na granty dla szkół
Rusza trzecia edycja konkursu grantowego „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Na szkoły czekają dotacje, które pomogą przekształcić wypełniony „śmieciowym jedzeniem” sklepik w zdrowy bufet z pełnowartościowym drugim śniadaniem. Dzięki grantom przyznanym w poprzednich edycjach konkursu, w sumie udało się przebudować blisko 80 sklepików. więcej »
Z uśmiechem do szkoły i przedszkola - bezpłatne przeglądy stomatologiczne dla dzieci
W ostatni wakacyjny weekend, 30 sierpnia, odbędzie się kolejna „Sobota z Dentusiem”, w czasie której dzieci i ich rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z przeglądów dentystycznych. Spotkanie przybierze formę wizyty adaptacyjnej, zwalczającej stres stomatologiczny. więcej »
Lekarzu – sprawdź, ile wiesz o grypie!
Ruszył Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie stanowiący ważny element działań skierowanych do lekarzy, w ramach II edycji Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Celem testu jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach związanych z grypą oraz korzyściach stosowania szczepień ochronnych, a także ograniczenie zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków zakażeń wirusem grypy oraz jej powikłań. Już dzisiaj lekarze, pielęgniarki i studenci medycyny mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat grypy i jej profilaktyki. więcej »
Szczepienie na bezpieczne wakacje
Nadszedł okres urlopów, wielu z nas myśli o odpoczynku i oderwaniu się od codziennych obowiązków. Zanim jednak zdecydujemy się na egzotyczną podróż musimy zadbać o swoje zdrowie i zaszczepić się, by nie przywieźć z wakacji chorobowych pamiątek. Z danych Instytutu Turystyki wynika, że w ubiegłym roku Polacy wyjechali w 6,3 mln podróży za granicę. Niestety mniej niż jedna czwarta z nich pamiętała o szczepieniach ochronnych. Zainteresowaniem turystów cieszył się między innymi Egipt, Tunezja, Turcja czy też Kenia. więcej »
Jak chronić się przed kleszczami?
Wraz z rozpoczęciem wakacji zaczął się sezon wyjazdów i wypoczynku na łonie natury. Jest to okres szczególnej aktywności kleszczy, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Jak chronić się przed nimi, aby w naszej pamięci pozostały tylko miłe wspomnienia z letniego wypoczynku, a nie uciążliwe dolegliwości? więcej »
Jak to jest z tym piciem płynów podczas upałów? Dietetycy radzą.
Wszędzie słyszymy, że podczas upałów powinniśmy pić dużo wody. Ale czy wiemy dlaczego? I czy rzeczywiście wszyscy musimy wypijać minimum 1,5 l płynów dziennie? Dlaczego lepiej pić systematycznie, małymi łykami, niż rzadko i „jednym haustem"? Przed upalnym latem warto poznać odpowiedzi na te pytania. więcej »
Noworodek - szansa na jego zdrową przyszłość
Opieka nad noworodkami w Polsce wymaga zmian. Neonatologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Postęp ostatniej dekady jest szczególnie widoczny w opiece nad wcześniakami z najmniejszą masą urodzeniową. Czy polska neonatologia podąża za postępem medycyny? Czy w naszym kraju leczy się najmłodszych tak, jak w innych krajach Europy? Co musi się jeszcze zmienić? Wybitni polscy neonatolodzy opracowują kompleksowe wytyczne w 26. obszarach dotyczących leczenia szpitalnego i opieki poszpitalnej noworodków. więcej »
Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci zameldowanych w Jeleniej Górze
Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci z Jeleniej Góry. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia mieszkających na terenie Miasta Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie Miasta. Dzięki tej inicjatywie rodzice mają szansę bezpłatnie ochronić swoje dzieci przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Koszt szczepienia w całości pokrywa Urząd Miasta. W tym roku planuje się zaszczepienie 190 dzieci. więcej »
Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Pacjenci z SM apelują…
Dzięki prężnie działającym organizacjom pacjentów sytuacja osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) w Polsce z roku na rok zmienia się na lepsze w zakresie leczenia, dostępu do informacji o chorobie etc. Ciągle jednak pozostaje dużo do zrobienia, również w kwestii społecznego postrzegania tej choroby. Duża część z nas kojarzy SM wyłącznie z jego bardziej zaawansowaną postacią: wózkiem inwalidzkim i unieruchomieniem, co powoduje nienaturalne reakcje w kontakcie z chorym: nadmierne współczucie czy wręcz unikanie rozmowy. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego z tej okazji pacjenci z SM sformułowali apel z pięcioma prośbami do ogółu społeczeństwa, wyjaśniając, co dla nich oznacza wsparcie w chorobie. więcej »
Polacy nie wiedzą, że promienie rentgena są wykorzystywane w diagnostyce nowotworów oraz chorób serca
Tylko 13% Polaków łączy wykorzystanie promieni rentgenowskich z rozpoznaniem chorób serca i układu krążenia, a jedynie co trzeci z diagnozą nowotworów – wynika z najnowszych badań. Analiza stanu wiedzy i świadomości Polaków na temat wykorzystania promieni rentgenowskich w medycynie została przeprowadzona po raz pierwszy. więcej »
Nowoczesne techniki leczenia zębów
Gabinet stomatologiczny w XXI wieku kompletnie odbiega od wyobrażenia większości Polaków utrwalonego w czasach ich dzieciństwa. Obecnie jest to nowoczesna placówka lecznicza, zatrudniająca najwyższej klasy specjalistów, dysponujących niezawodnym sprzętem. Zmianie uległy również techniki, którymi posługują się stomatolodzy. Jakie są nowoczesne metody leczenia zębów? więcej »
Pacjent onkologiczny w procesie zmian systemowych
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) już po raz trzeci zainicjowała publiczną debatę dotyczącą sytuacji i roli pacjenta onkologicznego w systemie ochrony zdrowia. III FORUM, które odbywa się 22 maja, w przededniu Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, tradycyjnie już gromadzi przedstawicieli wszystkich aktywnie działających organizacji pacjentów, których dotknęła choroba nowotworowa, jak również ekspertów systemu opieki zdrowotnej, towarzystw naukowych, parlamentarnych komisji zdrowia, instytucji rządowych i mediów. więcej »
O grypie dla lekarzy chorób płuc
W dniach 10-13 maja 2014 roku w Jachrance odbył się 33. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, w trakcie którego podczas specjalnej sesji „Profilaktyka zakażeń układu oddechowego” poruszono problem profilaktyki grypy. W panelu wzięli udział: prof. Adam Antczak, dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch oraz dr Agnieszka Mastalerz-Migas. Podczas spotkania przedstawiono m.in. dane dotyczące wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce oraz aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki tej choroby. Omówiono również tegoroczne działania Społecznej Kampanii Informacyjnej w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. więcej »