Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
W Polsce, co roku, rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika i odnotowuje 2500 zgonów. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem raka jajnika i zwiększyć czujność onkologiczną kobiet. Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2. więcej »
Pacjenci apelują w Sejmie: Dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii koniecznością, nie kwestią wyboru
21 kwietnia br. w Sejmie odbyła się konferencja „Epidemiologia, diagnostyka i terapia HCV” poświęcona zmianom w opiece nad pacjentami z WZW typu C. Brak dostępu do badań diagnostycznych, nowoczesnych terapii, ogromne koszty leczenia choroby i jej powikłań sprawiają, że obciążenie budżetu państwa związane z leczeniem HCV w najbliższych latach będzie stale rosnąć. Organizatorem konferencji była Podkomisja stała ds. Zdrowia Publicznego, a inicjatorem Koalicja Hepatologiczna. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka RP, Radosława Sikorskiego. więcej »
2015 rokiem walki z powikłaniami grypowymi. Nagrody i wyróżnienia dla placówek medycznych
Światowe organizacje zdrowia publicznego uderzają na alarm i wyznaczają cele dotyczące ograniczania śmiertelności wśród osób chorujących przewlekle. Organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy włączają się w nurt tych działań i rok 2015 dedykują walce z powikłaniami grypowymi, na które w najwyższym stopniu narażeni są pacjenci z cukrzycą, chorobami układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego. więcej »
Dziecięce porażenie mózgowe
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zaburzenia centralnego układu nerwowego, wynikające z uszkodzenia mózgu. Może być ono spowodowane urazem mózgu powstałym przed, po lub w trakcie porodu. Ponad połowa chorych z MPD należy do grupy o najwyższym stopniu upośledzenia funkcjonalnego. Objawy towarzyszące porażeniu mózgowemu to: zaburzenia ruchu, spastyczność mięśni, zmniejszenie siły mięśniowej, ruchy mimowolne. Objawom tym często towarzyszy padaczka, zaburzenia słuchu, mowy, widzenia, czy zaburzenia funkcji poznawczych. Ponad połowie pacjentów z porażeniem mózgowym towarzyszy spastyczność. więcej »
5 milionów Polek z mięśniakami macicy narażonych na okaleczenie!
„Dlaczego kobiety muszą być okaleczane, skoro pojawiła się zupełnie nowa jakość w medycynie, która zrewolucjonizowała system leczenia mięśniaków i dała szansę wielu kobietom na zachowanie macicy?” – to pytanie zadaje Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia. Stowarzyszenie alarmuje, bo chociaż nieinwazyjna metoda farmakologiczna leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Polsce, to niestety nie dla wszystkich! więcej »
Konkursy dla uczniów z okazji Światowego Tygodnia Mózgu
Egzaminy to czas kiedy umysł pracuje na najwyższych obrotach. Twórcy serwisu Neurogra.pl we współpracy z SWPS ruszają z kolejną odsłoną akcji „Podrasuj sobie mózg”. Młodzież gimnazjalna i licealna już od 10 marca może rozpocząć bezpłatny trening online, który zmotywuje do nauki i przygotuje do egzaminów. więcej »
Wcześniak kosztuje więcej
W Polsce przed planowanym terminem rodzi się rocznie ok. 26.000 dzieci. Ponad 32 miliony złotych (ok. 8 milionów euro) każdego roku wydają łącznie z własnej kieszeni rodzice polskich wcześniaków. Tak wynika z danych Fundacji „Wcześniak, Rodzice-Rodzicom”, które zostały przedstawione w raporcie z Międzynarodowego Forum dotyczącego poprawy standardów opieki nad noworodkami „Postawmy razem pierwsze kroki”. Głównie są to wydatki na prywatną służbę zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? W placówkach publicznych czas oczekiwania na wizytę do specjalisty jest bardzo długi, a wcześniaki nie mogą czekać. Powikłania zdrowotne, z jakimi rodzą się dzieci przed planowanym terminem, wymagają wizyt kontrolnych w określonym czasie, dlatego większość rodziców, bo ponad 63%, korzysta z prywatnych wizyt u specjalistów. Koszt utrzymania wcześniaka do momentu osiągnięcia wieku szkolnego jest 4-krotnie wyższy niż koszt utrzymania dziecka urodzonego o czasie. więcej »
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Terapie zwalczające nowotwory są w naszym zasięgu
„Cancer. Not beyond us” – pod takim hasłem odbywają się w tym roku obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem. Głównym jego przekazem ma być podkreślenie, że pomimo, iż nowotwór wciąż zabija miliony ludzi na całym świecie, w naszym zasięgu istnieją coraz skuteczniejsze metody jego zwalczania. Jedną z nowoczesnych form terapii dających nadzieję pacjentom jest immunoonkologia. więcej »
Wyróżnienie dla Akademii Czerniaka w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014
Akademia Czerniaka zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014. Kapituła uhonorowała Akademię w kategorii Działalność Edukacyjno-Szkoleniowa. Nagrodę z rąk Tomasza Latosa, przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia odebrał prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. więcej »
Projekt „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie”
Niechęć do wstawania, szukanie podparcia przy poruszaniu się, a nawet zwiększony nacisk na podane podczas spaceru ramię, to tylko niektóre z wielu objawów zaburzenia równowagi. U osób w podeszłym wieku zaburzenia równowagi prowadzą do upadków, których następstwem są niebezpieczne dla życia urazy. Trudności z utrzymaniem równowagi powodują ograniczenie aktywności życiowej, pozostawanie w domu, a w dłuższym czasie społeczne wykluczenie i samotność. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi można skutecznie leczyć. Zapoznaj się z najnowszymi badaniami zrealizowanymi przez zespół specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dowiedz się więcej, jak pomóc swoim bliskim. więcej »
Pierwsza taka koalicja na rzecz trzeźwości na drogach
Wraz z początkiem grudnia minęło pół roku od inauguracji ogólnopolskiej inicjatywy „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa drogowego poprzez walkę z przyzwoleniem społecznym na jazdę pod wpływem alkoholu. Akcja, zainicjowana przez Związek Pracodawców - Browary Polskie, której patronuje między innymi Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Gospodarki, objęła swym zasięgiem cały kraj – docierając do niemal 1 200 000 kierowców. więcej »
Konieczna zmiana modelu leczenia raka piersi w Polsce
Unia Europejska od 11 lat zaleca krajom członkowskim tworzenie sieci ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi - Breast Units. Polska konsekwentnie te zalecenia ignoruje. Efekt? Odsetek 5-letnich wyleczeń raka piersi w Polsce jest o 10% gorszy od średniej Unii Europejskiej. Ten stan wymaga natychmiastowej zmiany. więcej »
Uniwersytet w Łazach zwycięzcą konkursu
29 Listopada odbyła się Gala Finałowa konkursu „UTW/Klub Seniora promujący zdrowie”! Zwycięzcą konkursu został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Drugie oraz trzecie miejsce zajęły Uniwersytety Trzeciego Wieku w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zielonej Górze. Serdecznie gratulujemy! więcej »
W Polsce dorosłe kobiety zabija rak płuca.
Papierosy codziennie pali 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet, które średnio wypalają dziennie ponad 15 papierosów[1]! Palenie tytoniu jest przyczyną aż 90% zachorowań na raka płuca. 20 listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia, eksperci zachęcają do zdrowego stylu życia. więcej »
Telekardiologia. Szybciej, taniej, bezpieczniej
13 listopada, w Pałacu Staszica PAN w Warszawie, odbyło się spotkanie Telekardiologia - Szybciej, Taniej, Bezpieczniej. Lekarze-kardiolodzy, organizacje pacjentów i przedstawiciele administracji państwowej dyskutować będą o aspektach ekonomicznych, społecznych i prawnych wdrożenia usług telemedycznych dla pacjentów kardiologicznych. Organizatorem spotkania jest Instytut Kardiologii, a partnerem Fundacja „Serce dla Arytmii”. więcej »