Wirtualny okup? Przypadki ransomware w Polsce już potwierdzone. Branża medyczna szczególnie zagrożona.
Statystyki są jednoznaczne. Polskie firmy i zwykli użytkownicy internetu dołączają do grona światowych ofiar zdumiewająco podstępnych ataków hakerskich. Wielu z poszkodowanych decyduje się na współpracę z cyberprzestępcami i płaci okupy… za dostęp do własnych komputerów. Sprawdź, jak radzić sobie ze zjawiskiem, w kontekście którego programy antywirusowe bywają bezradne. więcej »
WHO walczy z zakażeniami szpitalnymi
Tysiące ludzi umiera każdego dnia z powodu zakażeń związanych z opieką zdrowotną (ZZOZ). W całym procesie opieki medycznej, to właśnie dłonie lekarza, pielęgniarki i pacjenta są głównym nośnikiem bakterii, które powodują zakażenia. Tak podstawowa czynność jak mycie rąk powinna być nieodłącznym elementem dnia każdego pracownika i beneficjenta służby zdrowia. więcej »
Dzień Wiedzy o Akromegalii
Maj to miesiąc budowania wiedzy na temat akromegalii. Zmiana rysów twarzy, powiększenie dłoni, stóp, języka to podstawowe objawy tej choroby. Choć widać ją na pierwszy rzut oka, wciąż głównym problemem pozostaje właściwa diagnoza, na którą pacjenci czekają nawet 9 lat. 6 maja 2016 r. uruchomiona zostanie infolinia dla osób, które chciałyby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i dowiedzieć się więcej na temat akromegalii. więcej »
Prawo do odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej
W Polsce nie prowadzi się oficjalnych statystyk dotyczących zgłaszania błędów lekarskich, jednakże coraz częściej słychać doniesienia dotyczące dochodzenia swoich praw przez osoby pokrzywdzone. Niestety, jednak mało osób wie, czym dokładnie jest błąd medyczny i jak dochodzić praw do odszkodowania w momencie, gdy do takiego błędu doszło. więcej »
Czy oddałbyś narządy po śmierci? - sonda uliczna
Autorzy zrealizowanej w ramach kampanii „Zgoda na życie” sondy ulicznej apelują: „Porozmawiajmy o transplantologii z bliskimi. Im częściej ten temat pojawiać się będzie w codziennych rozmowach, tym więcej ludzi otrzyma w przyszłości dar życia”. więcej »
Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii apeluje...
Od początku września w całej Polsce z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło blisko 3 mln osób, czyli aż 12 proc. więcej niż w sezonie poprzednim, 103 osoby zmarły, ponad 12 tysięcy wymagało hospitalizacji - wynika z danych NIZP PZH. Co gorsze, grypa coraz częściej atakuje dzieci, dla których choroba jest szczególnie groźna. więcej »
Polki żyją dłużej. Ale czy lepiej?
Polki żyją dłużej niż Polacy, stąd pokutujące w naszym społeczeństwie przekonanie, że kobiety cieszą się lepszym zdrowiem niż mężczyźni. Staranne przyjrzenie się statystykom pokazuje jednak raczej przygnębiający obraz jesieni życia kobiet w Polsce. Polki mają więcej chorób współistniejących, częściej umierają na choroby układu krążenia, dłużej od mężczyzn zmagają się też z tak zwanym niedołęstwem starczym – wynika z najnowszego raportu[1]. Celem raportu jest jednak nie tylko diagnoza, ale również poprawa sytuacji zdrowotnej kobiet w Polsce. więcej »
Deklaracja Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej przekazana Ministerstwu Zdrowia
Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej opracowała listę priorytetowych działań, które jej zdaniem należy niezwłocznie podjąć, aby umożliwić szybszą i prawidłową implementację rozwiązań medycyny personalizowanej w Polsce. Dokument został przekazany wiceministrowi zdrowia, Jarosławowi Pinkasowi. więcej »
Niektóre kobiety żyją „z różą”
Kiedyś były goździki, teraz w Dzień Kobiet królują róże. Mało kto jednak wie, że róża to też określenie dla stomii. Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę, że kobiety ze stomią, pomimo zdrowotnych turbulencji, powinny nadal czuć się kobieco i atrakcyjnie. W Polsce żyje ok. 40 tys. stomików, z czego prawie połowę stanowią kobiety. więcej »
Wirus grypy AH1N1 ponownie zbiera śmiertelne żniwo!
W tym roku nieco wcześniej rozpoczął się epidemiczny szczyt zachorowań na grypę. Od początku września w całej Polsce na grypę lub choroby grypopodobne zachorowało 1 996 815 osób, a hospitalizacji wymagało 6 223 z nich. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych. więcej »
Czarny rynek leków na zaburzenia erekcji
Gips i celuloza – te substancje najczęściej połykają pacjenci, którzy padają ofiarą fałszywych leków na zaburzenia erekcji, dystrybuowanych nielegalnie w sex-shopach i internecie[1]. Podróbki mogą stanowić nawet 62% oferowanych tam produktów[2]. więcej »
Planujesz zmienić pracę?
46 proc. pracowników sektora farmaceutycznego przyznaje w przeprowadzonym badaniu, że zmieniało miejsce pracy już trzy-, a nawet pięciokrotnie w swojej karierze[1]. Co determinuje nas do zmiany miejsca pracy? Czy decydują o tym jedynie czynniki finansowe? Jak skutecznie szukać i znaleźć pracę marzeń? więcej »
Znamy zwycięzcę Rankingu Szpitali 2015
Znamy zwycięzców i laureatów Rankingu Szpitali 2015. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców w czterech kategoriach oraz zwycięzców w województwach. Dwunastą edycję rankingu szpitali wygrało Pleszewskie Centrum Zdrowia z Pleszewa. Zdobyło 917 punktów na 1000 możliwych. Na drugim miejscu Złotej Setki znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (908 pkt), na trzecim zaś Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (902 pkt). więcej »
Wcześniak – wyzwanie na całe życie
„Wcześniak – wyzwanie na całe życie” – pod takim hasłem 17 listopada 2015 roku, czyli w piątym Światowym Dniu Wcześniaka, odbyła się debata ekspertów w nowym Szpitalu Pediatrycznym WUM w Warszawie. Wśród panelistów znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich – Konsultant Krajowy i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neonatologii w Województwie Mazowieckim, dr n .med. Iwona Terczyńska - neurolog z Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dr n.med. Tamara Kąkolewska – otolaryngolog ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, dr n .med. Wojciech Hautz - kierownik Kliniki Okulistyki w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, dr Małgorzata Blachowska – pediatra, lekarz POZ, dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska - Kierownik Kliniki Neonatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mgr Bożena Cieślak-Osik - psycholog kliniczny Szpitala Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, dr. n biol Aleksandra Wesołowska - Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Dyskusja dotyczyła opieki medycznej nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, zarówno w trakcie, jak i w szczególności po zakończeniu okresu hospitalizacji. więcej »
Światowy Dzień Rzucania Palenia
W dniu dzisiejszym przypada kolejny Światowy Dzień Rzucania Palenia. Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są alarmujące. Papierosy pali około 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet[1]. Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuca. Badania wskazują, że palenie tytoniu odpowiada za 87-91% zachorowań na nowotwór płuca u mężczyzn i 57-86% u kobiet[2]. Sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli lub motywacji”. To uzależnienie, które należy leczyć. więcej »