PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Niepełnosprawność nie jest barierą. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Niepełnosprawność to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia obecnie na naszym globie żyje1 bilion osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że już co siódmy człowiek na świecie walczy z codziennymi przeciwnościami, które wynikają z różnego rodzaju schorzeń.Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zwraca uwagę na problemy dużej grupy społecznej. Każdego roku jego obchodom towarzyszy inna tematyka. Hasło na rok 2016 brzmi "Niepełnosprawność nie jest barierą". więcej »

Leczenie zaawansowanego raka piersi wymaga współpracy

W leczeniu zaawansowanego raka piersi niezbędne są zmiany i współpraca wszystkich zainteresowanych stron z obszaru opieki zdrowotnej, pracy i polityki społecznej, zgodnie twierdzą przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji pacjenckich i decydenci, którzy temat zaawansowanego raka piersi poruszyli podczas debaty „Rekomendacje polityki zdrowotnej państwa w obszarze zaawansowanego raka piersi”. więcej »

Życie z HIV. Jakie są potrzeby komunikacyjne osób seropozytywnych w Polsce?

Temat HIV i AIDS jest od wielu lat obecny w dyskusji społecznej - statystyki WHO pokazują, że na świecie żyje ponad 36 milionów osób zakażonych HIV.1 W Polsce tylko w 2015 roku odnotowano 1 295 nowo wykrytych zakażeń.2 Szacuje się, że odsetek osób zakażonych, które nie zostały zdiagnozowane i objęte leczeniem może wynosić nawet 70 proc. populacji osób seropozytywnych.3 Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut PBS, osoby żyjące z HIV dostrzegają potrzebę usprawnienia komunikacji na temat HIV ze środowiskiem medycznym oraz z otoczeniem społecznym.4 więcej »

Test na HIV, HCV, kiła w 30 minut. Za darmo w Warszawie.

Z okazji „Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV” Fundacja Edukacji Społecznej rozszerza godziny pracy punktów, by każdy mógł skorzystać z bezpłatnych badań. Fundacja Edukacji Społecznej wraz z ponad 480 organizacjami w Europie przyłącza się do europejskiego tygodnia testowania. Oprócz badań w kierunku HIV można zrobić również bezpłatnie badania w kierunku kiły i HCV. Wyniki są do odebrania nawet po 30 minutach. Badania wykonywane są bezpłatnie i anonimowo. więcej »

Europejski Tydzień Testowania na HIV. Sprawdź, czy jesteś osobą HIV+

W Polsce każdego dnia ok. 2–3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Nadal jednak nawet 70 proc. osób może nie wiedzieć o fakcie swojego zakażenia. Wykrycie HIV możliwe jest dzięki wykonaniu badania przesiewowego. Europejski Tydzień Testowania na HIV jest więc dobrą okazją do tego, by o tym przypomnieć i zachęcić do sprawdzenia, czy jesteś osobą HIV+. więcej »

Wcześniak i co dalej? Medyczne i psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym.

Co 10-te dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce co roku ponad 25.000 dzieci rodzi się przed planowanym terminem. Często ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Współczesna medycyna daje dużo możliwości, aby uratować ich życie, jednak poród przedwczesny wiąże się z szeregiem problemów medycznych, z którymi musi poradzić sobie dziecko, a także z olbrzymim obciążeniem psychicznym, jakie przeżywają rodzice. Listopad to czas solidarności z wcześniakami – 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. To ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkim dla wszystkich dzieci, które na świat przyszły za wcześnie i ich rodziców. W tym roku obchody w Polsce otrzymały honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy. więcej »

Ile lat mają płuca kierowców? Sprawdzono podczas kontroli ITD [film]

Długie godziny spędzone za kierownicą, siedzący tryb życia i do tego palenie papierosów - taki tryb życia prowadzą niektórzy zawodowi kierowcy. Efekt? Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Organizatorzy kampanii Płuca Polski wraz z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzili akcję bezpłatnych badań płuc dla zawodowych kierowców. więcej »

W tych maleństwach tkwi olbrzymia siła. 17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

Albert Einstein, Isaak Newton, Stevie Wonder i Mark Twain. Ich wspólny mianownik? Bez wątpienia intelekt, talent, potrzeba kreacji oraz duża charyzma. Mało kto wie, że te ogromne umysły łączy coś jeszcze… Urodzenie się przedwcześnie. Fakt ten, nie przeszkodził im jednak w tworzeniu rzeczy wielkich i wyjątkowych. Wcześniactwo to nie wyrok, a biografie znanych, najmniejszych noworodków przeczą ich wczesnym słabościom. Co je cechuje? Ciekawość świata i pragnienie życia. Często możemy mówić o prawdziwym cudzie. 17 listopada to doskonała okazja do świętowania. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Jak się okazuje… rodzi się ich coraz więcej. więcej »

Nieleczony ból może doprowadzić do depresji [film]

Zachorowałam na nowotwór. Przeszłam radioterapię, w trakcie chemioterapii byłam już po dwóch operacjach. Cierpiałam z powodu potwornego bólu. Lekarze hospitalizowali mnie ale nikt mojego bólu nie badał, nie badał jego źródła. Po roku i trzech miesiącach okazało się, że moje jelito pękło i wtedy zdiagnozowano mi przyczynę tego bólu – mówi Dorota Kaniewska, pacjentka i dodaje. – Jest udowodnione, że ból przewlekły nieleczony może doprowadzić do ciężkiej depresji i w konsekwencji do myśli samobójczych i samobójstwa. więcej »

Grypa pokonała posłów [film]

Ile politycy wiedzą o grypie? Czy grypa ich pokona? Parlamentarzyści zmierzyli się z 11 pytaniami dotyczącymi choroby. Efekt? Jedynie 28 proc. posłów poprawnie odpowiedziało na ponad połowę pytań. więcej »

Nowe metody leczenia nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach

Zabiegi embolizacji i chemoembolizacji będą dostępne przede wszystkim dla pacjentów z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami wątroby. Drogę do wykonywania dotychczas niedostępnych procedur umożliwi, otwarta 4 listopada, Pracownia Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej.Pracownia wyposażona została w najnowocześniejszy system angiograficzny. więcej »

Światowy Dzień Nowotworów NET, czyli co warto wiedzieć o nietypowych nowotworach

Ogólnoświatowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych – NET co roku obchodzony jest 10 listopada. Dotychczas w Polsce na ten typ nowotworu zdiagnozowano ponad 2 tysiące osób, ale eksperci alarmują, że chorych może być znacznie więcej. więcej »

Zbadaj wzrok w kierunku jaskry zanim jaskra odbierze Ci wzrok.

Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty. - W Polsce aż 70% przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno. Tych przypadków ślepoty możemy uniknąć, jeśli wcześnie zdiagnozujemy chorobę i wdrożymy specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy, że uszkodzonych przez jaskrę zmian nie możemy cofnąć... więcej »

Główny Inspektorat Sanitarny zabezpieczony przed grypą!

Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach ograniczania szerzenia się grypy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu. Jak podkreślają eksperci szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej powikłaniom. więcej »

Wścieklizna. Groźna choroba zwierząt i ludzi

Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą występującą u ludzi, a także u dzikich i udomowionych zwierząt. Wirus wywołuje objawy nerwowe i zmiany w zachowaniu. Bardzo często spokojne z natury psy stają się pobudzone, skrajnie agresywne i próbują gryźć otaczające zwierzęta i domowników. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe