Szokujące dane. Co 10 Polak próbowałby wyleczyć zaćmę witaminami
Co drugi Polak uważa, że zaćmie można zapobiec, a co dziesiąty próbowałby wyleczyć ją witaminami – to niepokojące wyniki badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Eksperci już teraz alarmują: Co druga osoba na świecie, która traci wzrok, ślepnie z powodu zaćmy a nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. więcej »
Zarządzenie NFZ utrudni leczenie HCV?
Pacjenci żyjący z HCV znów mogą obawiać się o swoje leczenie. Obecność na liście leków refundowanych najnowocześniejszych terapii, stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, może nie potrwać długo. Wszystko przez Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 czerwca 2017 r. nr 42/2017/DGL więcej »
Pacjenci z rakiem prostaty od ponad 4 lat walczą o refundację leków nowej generacji. Jako jedyni w UE nie mają do nich dostępu
Co roku w Polsce diagnozuje się około 10 tys. przypadków raka prostaty, z których połowa kończy się śmiercią. Pacjenci od ponad 4 lat apelują do Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u o refundację dwóch leków nowej generacji dostępnych już w USA, Kanadzie i niemal wszystkich krajach europejskich. Ich sfinansowanie kosztowałoby około 2 mln zł rocznie. Nowoczesne leki na raka prostaty po raz kolejny nie trafiły na opublikowaną w maju listę refundacyjną. więcej »
Cukrzycę można leczyć skutecznie. Szansą są nowoczesne insuliny [film]
Niewydolność nerek, powikłania sercowo-naczyniowe, stopa cukrzycowa czy upośledzenie wzroku – to jedne z wielu powikłań na jakie narażeni są diabetycy. Cukrzyca wymaga od pacjentów dużej samokontroli i samoobserwacji. Samo leczenie też jest wyzwaniem i należy stale kontrolować poziomu cukru. Jak zminimalizować ryzyko zbyt dużego wzrostu lub spadku poziomu cukru? więcej »
Nowe szanse dla chorych na SM
Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego w 2017 roku przypadł 31 maja. Zgodnie z danymi NFZ w Polsce choroba ta dotyczy 45 tys. pacjentów. Nowoczesne leki, których refundację rozpoczęto niespełna miesiąc temu, dadzą wielu chorym szansę na poprawę jakości życia. Jak podkreślają eksperci – im wcześniej specjalistyczne leczenie zostanie wdrożone, tym dłużej pacjent może przebywać w tzw. „okresie bezobjawowym”. więcej »
Pierwszy w Polsce zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków
29 maja 2017 r. w Pracowni Elektrofizjologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha w Warszawie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków, w trakcie którego zaprezentowano personelowi medycznemu możliwości analitycznego systemu telemedycznego CarnaLife firmy MedApp. Zabiegowi ablacji podłoża migotania przedsionków został poddany 54-letni pacjent, cierpiący na napadowe migotanie przedsionków oporne na farmakoterapię antyarytmiczną. Podczas zabiegu operatorzy mieli możliwość obejrzenia hologramu serca pacjenta stworzonego przy pomocy analitycznego systemu telemedycznego CarnaLife. więcej »
Co trzeci chory na raka prostaty przegrywa walkę z nowotworem. Nowoczesne terapie stosowane przed chemioterapią mogą wydłużyć życie pacjentów o 4 lata
W Polsce stale wzrasta zachorowalność na raka prostaty. Jeszcze w 2012 roku choroba ta diagnozowana była u 11 tys. mężczyzn, obecnie już u blisko 16 tys. Walkę z rakiem przegrywa blisko 30 proc. pacjentów. Nowoczesne terapie wdrażane jeszcze przed chemioterapią mogą jednak sprawić, że rak prostaty stanie się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną, a życie chorych mężczyzn zostanie wydłużone nawet o 4 lata. Dzięki niskiej toksyczności leków nowej generacji stosowanych w terapii prechemo pacjenci dłużej pozostaną również aktywni. Leczenie to nie jest jednak dziś dostępne dla polskich mężczyzn. więcej »
W Polsce statystycznie co pół godziny jedna osoba dowiaduje się, że cierpi na białaczkę. Często jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku
Tylko 20 proc. chorych na białaczkę bliźniaka genetycznego udaje się znaleźć w rodzinie. W pozostałych konieczne jest znalezienie dawcy niespokrewnionego, którego tkanki wykażą niemal 100-procentową zgodność. Szansa na powodzenie wynosi w najlepszych przypadku 1 do 20 tysięcy, a w najgorszym jeden do kilku milionów. Im więcej osób zarejestrowanych w bazach potencjalnych dawców szpiku, tym większe szanse na znalezienie dawcy dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. więcej »
U blisko połowy chorych agresywny nowotwór tarczycy jest diagnozowany zbyt późno. Przyczyną jest niska świadomość Polaków
Z roku na rok zwiększa się zachorowalność Polaków na raka rdzeniastego tarczycy, także wśród ludzi młodych. Jest to jeden z bardziej agresywnych nowotworów tego organu. Wcześnie wykryty może być całkowicie uleczalny, jednak blisko połowa pacjentów zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Przyczyną jest niska świadomość na temat nowotworów tarczycy – znaczna część Polaków nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, nie wie też, jakie badania profilaktyczne należy wykonywać. więcej »
Rak rdzeniasty tarczycy atakuje co roku ok. 100 osób. Chorzy zdiagnozowani zbyt późno nie mają możliwości leczenia
Rak rdzeniasty tarczycy uznawany jest za stosunkowo rzadki nowotwór – co roku w Polsce diagnozuje się około 100 nowych przypadków. Połowa pacjentów, u których chorobę rozpoznaje się w zaawansowanym stadium, nie ma szans na skuteczne i dostępne w innych krajach Unii Europejskiej leczenie. Na ten problem zwrócili uwagę eksperci podczas Akademii Onkologii Nuklearnej 2017 zorganizowanej przez Warszawskie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie. więcej »
Rośnie liczba chorych na chłoniaka. Nowe terapie są jednak wciąż poza zasięgiem polskich pacjentów [film]
Dzięki nowoczesnym metodom leczenia nawet agresywne postaci chłoniaków nie muszą już być chorobami śmiertelnymi, a mogą stać się przewlekłymi. Nowa terapia opornej lub nawrotowej postaci rozlanego chłoniaka z dużych komórek B z powodzeniem stosowana jest w wielu krajach UE nawet u starszych pacjentów wymagających szczególnej troski o układ sercowo-naczyniowy. Polscy pacjenci nie mają jednak jeszcze do niej dostępu. więcej »
Nieuzasadnione zwolnienia lekarskie to koszty dla pracodawców. Ile wstrzymał zasiłków chorobowych w ubiegłym roku ZUS? [film]
Pracownicy nie zawsze wykorzystują zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Powinno ono służyć jak najszybszemu powrotowi do zdrowia. Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców. Dlatego pracownicy są coraz częściej kontrolowani. W 2016 roku wydano 22,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę prawie 16,3 mln zł. więcej »
Grozi nam utrata wzroku? [film]
60 mln amerykanów, czyli 1/5 populacji, do 2030 roku będzie miało upośledzenie lub utratę wzroku. W Polsce natomiast na ok. 5 mln osób niepełnosprawnych aż 1,5 mln stanowią osoby niepełnosprawne z powodu chorób narządu wzroku. więcej »
Medycyna personalizowana zgodna z kierunkiem polityki zdrowotnej w Polsce. Podsumowanie II Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej
Eksperci ochrony zdrowia z Polski i zagranicy, lekarze, farmakolodzy oraz przedstawiciele pacjentów wzięli udział w II Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej, które odbyło się 27 marca br. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia. więcej »
WAR ON CANCER: zagraj i wesprzyj podopiecznych Fundacji Alivia lub jednego przez Ciebie wybranego!
Graj i pomagaj w walce z rakiem, pomagaj i baw się, pomagaj w chwili nudy lub stojąc w kolejce! WAR ON CANCER to pierwsza gra z unikalnym mechanizmem synchronizacji mikropłatności z kontem konkretnych podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. Dzięki temu poprzez rozrywkę w świecie wirtualnym można pomóc chorym walczyć z rakiem w prawdziwym życiu. Akcja WAR ON CANCER rozgrywa się w przypominającym wnętrze organizmu Świecie, w którym gracz, przyjmując postać wojowniczki, staje do walki z rozprzestrzeniającym się nowotworem. więcej »