Szpital Kopernika w Łodzi - Unit Urologiczny już działa
W dniu dzisiejszym w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono celowość i zasady funkcjonowania Unitu Urologicznego oraz zaprezentowany został jego zespół. Zaprezentowano ponadto akcje zorganizowane przez Szpital, nawiązujące do listopada jako miesiąca profilaktyki i solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego i rakiem jąder: Distinguished Gentelman`s Ride oraz akcja profilaktyczna dla mężczyzn w Poradni Urologii. więcej »
Kardiolodzy razem z Robertem Korzeniowskim dla zdrowego serca w Krakowie
Czterokilometrowa trasa wiodąca przez krakowskie Planty, kilkuset uczestników, a na ich czele polski olimpijczyk – Robert Korzeniowski. W minioną sobotę, 23 listopada, o wschodzie słońca odbył się VI Poranny Bieg po Plantach Krakowskich, który tradycyjnie towarzyszy corocznemu spotkaniu wybitnych polskich kardiologów, czyli konferencji Kardiologia Prewencyjna. To już jego szósta edycja. więcej »
Polacy piją coraz więcej alkoholu. I do tego palą
Przed dzisiejszą kardiologią prewencyjną stoi wiele wyzwań związanych ze skutecznym leczeniem schorzeń sercowo-naczyniowych związanych z niedostatecznym finansowaniem tej dziedziny medycyny i starzejącym się społeczeństwem. Okazuje się, że jednym z największych wyzwań dla skutecznego ratowania życia i zdrowia serca przez lekarzy są… sami pacjenci, których styl życia jest najważniejszym czynnikiem - w 70 proc. - prowadzącym do występowania chorób serca i naczyń, głównie zawałów serca i udarów mózgu. więcej »
Światowy Dzień POChP - uwolnij płuca od smogu
Na POChP - przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - chorują 2 miliony Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają 2 osoby. Choć wiedza oraz świadomość społeczeństwa na temat POChP stale wzrasta, to jednocześnie nasila się niestety narażenie na ryzyko zachorowania wywołane zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza. 14 listopada, w ramach Światowego Dnia POChP, chcemy zwrócić uwagę na otaczające nas zagrożenia, takie jak dym papierosowy czy smog. więcej »
Każdy papieros to cios w serce palacza. 14 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia
Już wypalanie 5. papierosów dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu o około 50 proc. Każdy kolejny papieros to kolejny cios w serce palacza i prosta droga do choroby, inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci. Przeciętny polski palacz wypala 15 do 25 papierosów dziennie, przez co skraca swoje życie średnio o 10 lat i aż 4-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Takich osób jest w Polsce ponad 9,2 mln. 14 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, który zmusza do refleksji nad zdrowiem Polaków. Z powodu palenia tytoniu co roku umiera w Polsce ponad 65 tysięcy osób, czyli średniej wielkości miasto. więcej »
Prof. Grażyna Świątecka odznaczona Orderem Orła Białego
11 listopada 2019 roku, w Narodowe Święto Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Panią Grażynę Świątecką, emerytowanego profesora, wybitnego lekarza kardiologa i społecznika, Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym. więcej »
Podwójna ablacja w terapii nadciśnienia i migotania przedsionków to obiecujący kierunek
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka występowania migotania przedsionków, jednak dobra kontrola ciśnienia może zmniejszyć rozwój tej groźnej arytmii. Podczas konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko” prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślił, że ablacja podłoża arytmii połączona z denerwacją zwojów tętnic nerkowych to obiecujący kierunek terapii. więcej »
Szczepionki przeciw grypie nadal dostępne
Z powodu grypy, na świecie, średnio co minutę umiera jedna osoba. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z sezonową grypą, a coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa. Do hurtowni właśnie trafiła kolejna partia szczepionek refundowanych, kilkaset tysięcy sztuk. Ponadto dostępne są również szczepionki nierefundowane (domięśniowe oraz donosowe). Warto pamiętać, że na szczepienie przeciw grypie nie jest jeszcze za późno. Eksperci OPZG zalecają wykonywanie szczepień nawet w grudniu lub styczniu. więcej »
Choroby nowotworowe, którym możemy zapobiegać dzięki szczepieniom
W Polsce co roku około 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, zaś ponad półtora tysiąca umiera z powodu tej choroby. Niemal 4% wszystkich zgonów kobiet spowodowanych chorobami nowotworowymi w naszym kraju związanych jest z rakiem szyjki macicy. Dzięki szczepieniom można by uniknąć tych zachorowań i śmierci. więcej »
29 października – Światowy Dzień Udaru Mózgu
Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i niepewny chód – to objawy, które mogą świadczyć o udarze mózgu. Warto je znać, aby jak najszybciej rozpoznać udar i wezwać pomoc medyczną. Tylko szybka reakcja może uratować komuś życie. Na świecie co 6 sekund umiera osoba z powodu udaru mózgu. Jedna na 6 osób dozna udaru mózgu w swoim życiu. W Polsce 80 000 osób każdego roku cierpi z jego powodu. 29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu – to właściwy moment, aby mówić zarówno o objawach choroby, jak i metodach jej zapobiegania i leczenia. więcej »
Szczepienia przeciwko rotawirusom powinny być dostępne dla wszystkich niemowląt!
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował „stosowanie w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rota wirusom”. Otwiera to drogę dla decyzji Ministra Zdrowia o objęciu tej szczepionki finansowaniem ze środków publicznych dla wszystkich nowonarodzonych dzieci w Polsce. więcej »
Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaszczepili się przeciw grypie
Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach działań profilaktycznych Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu oraz członków Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Jak podkreślają eksperci ze względu na częste mutacje wirusów grypy coroczne szczepienie się daje największą gwarancję uniknięcia grypy i jej groźnych powikłań. więcej »
Zasada maski tlenowej szansą na diagnostykę nowotworu w ciąży
Koniec z mitami o ochronie kobiet w ciąży przed zachorowaniem na nowotwór. Statystyki jasno pokazują, że z każdym rokiem liczba kobiet z objawami onkologicznymi w ciąży rośnie, a opóźniona diagnostyka utrudnia leczenie i zmniejsza rokowania – dziś to aż 75% przypadków raka piersi jest wykrytych po porodzie – czyli „przegapionych”. Fundacja Rak’n’Roll wraz z ekspertami z dziedziny ginekologii, ultrasonografii i onkologii apelują by zaufać swojej kobiecej intuicji, zachować czujność onkologiczną i badać każdy niepokojący objaw. więcej »
Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Wiedza zamiast lęku
NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny, w zrozumiały sposób budzi niepokój rodziców. Jednak obok informacji wiarygodnych, pojawiają się również te, których celem jest podgrzewanie emocji. Ani lekarze, ani naukowcy zajmujący się szczepieniami, nie kwestionują istnienia NOPów, ale zrozumienie skali ich występowania może pomóc rodzicom w podjęciu decyzji szczepić czy nie szczepić. Czym więc są NOPy i jak często występują? więcej »
25 września - Międzynarodowy Dzień Świadomości o Ataksji
Poruszają się chwiejnym krokiem, mają problemy z utrzymaniem równowagi i mową. Często są postrzegani jako osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków, niezrozumiani. Wycofują się z życia. To chorzy na ataksję dziedziczną. Chorobę nieuleczalną, często dotykającą każde pokolenie w ich rodzinach. Chorobę rzadką, występującą u 4 na 100 000 osób. Tak rzadką, że większość zdrowych ludzi nie wie, że w ogóle istnieje. Międzynarodowy Dzień Świadomości o Ataksji – 25 września – jest doskonałą okazją, aby opowiedzieć o ataksji również w Polsce. więcej »