Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Efektywne wsparcie zaczyna się od rozmowy
Jak skutecznie pomóc, gdy nie zna się potrzeb drugiej osoby? Można próbować się domyślić i włożyć we wsparcie całe serca, a mimo to nie osiągnąć spodziewanego efektu. Zdaniem psychologów, ze wszystkich możliwych rozwiązań, zwykle to najprostsze – jak szczera rozmowa – okazuje się najbardziej efektywne. Jednak łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. W przypadku opiekunów osób chorych wyrażanie własnych potrzeb bywa odsuwane na dalszy plan, bo to pacjent jest w centrum uwagi. Ogólnopolski Dzień Opiekuna został powołany zarówno w celu docenienia tych cichych bohaterów, jak i zachęcenia ich do otwarcia się na wsparcie ze strony innych osób. więcej »
Skuteczne leczenie schizofrenii z objawami negatywnymi musi być kompleksowe
Szybka i trafna diagnoza, kompleksowa opieka nad pacjentem, dostęp do nowoczesnego leczenia czy edukacja pacjenta i jego bliskich w zakresie choroby – to czynniki, dzięki którym można nieść skuteczną pomoc osobom cierpiącym na schizofrenię z objawami negatywnymi. Jednak, mimo postępów w farmakoterapii czy rozwijaniu w Polsce opieki środowiskowej, leczenie objawów negatywnych wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem i niezaspokojoną potrzebą zdrowotną. więcej »
Wszystkiego dobrego dla chorego! Fundacja „Dr Clown” ponownie zachęca do przesyłania życzeń chorym.
Fundacja „Dr Clown” ponownie zachęca do przesyłania życzeń chorym Światowy Dzień Chorego, który przypada na 11 lutego, to idealna okazja, aby dodać otuchy wszystkim osobom przebywającym w szpitalach. Fundacja „Dr Clown” organizuje z tej okazji, już po raz czwarty, ogólnopolską akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w której zachęca do okazania wsparcia pacjentom szpitali i przekazania im życzeń szybkiego powrotu do zdrowia. W tym roku akcja odbędzie się w prawie 40 polskich miastach! więcej »
Narodowa Strategia Onkologiczna przyjęta. Rozpoczynamy etap wdrożenia
4 lutego 2020 roku została przyjęta Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Strategia jest odpowiedzią na obecny i prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz wynikające z tego trendu skutki w postaci wysokiej śmiertelności, oraz poważnych konsekwencji społeczno-gospodarczych dla obywateli oraz systemu ochrony zdrowia. Celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest obniżenie zachorowalności oraz umieralności na choroby nowotworowe, a także poprawa jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi. więcej »
Eksperci apelują - konieczna zmiana dotychczasowego podejścia do leczenia AZS
Uporczywy, trudny do opanowania świąd, widoczne na skórze nawracające zmiany zapalne i nieestetyczne sączące się rany, stygmatyzacja i wykluczenie, to codzienność pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Wbrew powszechnej opinii AZS nie jest tylko wysypką, ani schorzeniem wyłącznie wieku dziecięcego. To poważna dermatoza alergiczna, która często oprócz efektów widocznych na skórze niesie za sobą również inne groźne dla zdrowia i życia pacjenta choroby. U około 34% chorych na AZS dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa, u 20–35% do rozwoju astmy, a u 15% do wystąpienia klinicznych objawów alergii pokarmowej. więcej »
40 lat temu wszczepiono pacjentowi pierwszy defibrylator
4 lutego 1980 roku w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD) znalazły stałe i szerokie zastosowanie w terapii zaburzeń rytmu serca. Dziś ICD jest jedną z uznanych metod we współczesnej kardiologii. więcej »
Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski
We wtorek 4 lutego 2020 roku w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie prof. dr hab. med.Włodzimierz Kargul i prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak zostali oznaczeni Orderami Odrodzenia Polski. Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów. więcej »
Badanie nt. raka płuca pokazuje bariery w dostępie pacjentów w Europie do opieki onkologicznej
Na Europejskim Forum Onkologicznym zostały zaprezentowane wstępne dane z raportu „Breathing in a new era” przygotowanego przez the Economist Intelligence Unit (EIU) na temat polityki zdrowotnej dotyczącej raka płuca. Badanie drugiej fazy podsumowuje dane z 27 krajów europejskich. więcej »
Szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV? To się opłaca!
- Mam poczucie niespełnienia, że nie udało się wprowadzić zmian w 2019 r. w Programie Szczepień Ochronnych, ale głęboko wierzę, że szczepienia przeciwko rotawirusom i HPV będą zaraz wprowadzone - tak swoją wypowiedź rozpoczął prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podczas sesji „Rozliczmy się! O oszczędnościach płynących ze szczepień ochronnych”, która odbyła się na konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”. więcej »
Rok 2020 będzie rokiem raka płuca!
Takie zapewnienie padło z ust wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego podczas sesji „Rak płuca pod lupą. Premiera raportu specjalnego "The Economist"”, która odbyła się w ramach corocznej konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020”, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano raport „Breathing in a new era” sporządzony przez the Economist Intelligence Unit (EIU). „Breathing in a new era” to analiza porównawcza polityki w zakresie raka płuca w Europie. Raport opisuje zapadalność na nowotwory płuca w Europie oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem w poszczególnych państwach. więcej »
Projekt ustawy o badaniach klinicznych trafił do Ministra Zdrowia
Zakończyły się prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych, które prowadzono w ramach realizacji Programu Rozwoju Badań Klinicznych, który przygotowała Agencja Badań Medycznych. Zespół ds. opracowania projektu ustawy, powołany przez Ministra Zdrowia przekazał w środę (29 stycznia) na jego ręce gotowy koncept. więcej »
Zadbaj o swoje serce!
Choroby sercowo-naczyniowe niezmiennie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52 proc. zgonów wśród kobiet i 41 proc. u mężczyzn – dla porównania: z powodu nowotworów umiera odpowiednio 23 proc. i 26 proc. kobiet i mężczyzn. Przyczyn występowania chorób sercowo-naczyniowych jest wiele, jednak jak pokazują badania najczęstszymi z nich są: mała aktywność fizyczna (57 proc.), nadciśnienie tętnicze (33 proc.), palenie papierosów (28 proc.) oraz otyłość (22 proc.). W kolejnej odsłonie kampanii „Zawał serca – czas to życie” kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu apelują do Polaków o to, aby zadbali o swoje serce, a w przypadku pojawienia się niepokojącego bólu w klatce piersiowej natychmiast dzwonili pod 112. więcej »
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) rozpoczyna działalność
15 stycznia 2020 roku Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) zainaugurowała swoją działalność. Organizacja parasolowa zrzeszająca osiem organizacji pacjentów została powołana, aby wspierać zmiany w systemie opieki zdrowotnej w obszarze onkologii. Pierwszym projektem OFO ma być monitoring obietnic złożonych przez polityków chorym oraz ich bliskim. więcej »
1336 faktycznych Dawców szpiku w 2019 roku! Fundacja DKMS podsumowuje działania
Co można zrobić w ciągu 365 dni? Odpowiedź jest prosta – można pomóc wielu chorym na nowotwory krwi! To 365 dni na to, żeby zorganizować 2397 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, zarejestrować ponad 209 000 osób oraz dać 1336 Pacjentom szansę na życie. Ale można jeszcze więcej! 2019 rok był dla Fundacji DKMS również czasem intensywnych działań na rzecz Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który zmienia rzeczywistość chorych – na lepszą. Co jeszcze udało się osiągnąć w 2019 roku? więcej »
Medycyna nuklearna 2020 - wyzwania i priorytety
Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej zdefiniowało najważniejsze wyzwania i priorytety w dziedzinie diagnostyki i terapii izotopowej w Polsce. Wśród celów na rok 2020 wskazano konieczność pilnej aktualizacji wycen i wskazań oraz poprawę dostępności do procedur medycyny nuklearnej, zmiany w zakresie otoczenia regulacyjno-administracyjnego i działania edukacyjne kierowane do opinii publicznej, środowiska lekarskiego i interesariuszy ochrony zdrowia. więcej »