Nawet 3,5 tys. Polaków umiera w okresie zimowym z tego powodu
Zapalenia płuc pozostają poważnym zagrożeniem zdrowotnym, które prowadzi do tysięcy zgonów rocznie. Dane Centrum e-Zdrowia z 2023 są alarmujące – liczba zgonów z powodu zapalenia płuc osiągnęła ponad 27 tys. osób, wśród pacjentów hospitalizowanych. Szczególny wzrost umieralności odnotowuje się w okresie zimowym, gdzie liczba ta wzrasta dwukrotnie i osiąga nawet 3,5 tys. zgonów w przeciągu miesiąca. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych wskazują, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia płuc i przypominają o profilaktyce szczepiennej. więcej »
Opracowano ponad 60 wskaźników jakości, a bezpieczeństwo personelu medycznego wciąż pomijane
Pomimo opracowania ponad 60 wskaźników jakości w ochronie zdrowia, temat bezpieczeństwa personelu medycznego wciąż pozostaje marginalizowany. Eksperci i przedstawiciele środowiska medycznego alarmują, że brak standardów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia stanowi poważne zagrożenie zarówno dla nich samych, jak i dla jakości opieki świadczonej pacjentom.Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku około 3 mln pracowników służby zdrowia jest narażonych na kontakt z mikroorganizmami patogennymi, wirusami krwiopochodnymi i innymi czynnikami infekcyjnymi. więcej »
Styczniowa lista refundacyjna: potrzebne kolejne terapie m.in. w nowotworach kobiecych
Znamy już ostateczny kształt styczniowej listy leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie, które wchodzi w życie od 1 stycznia. W refundacji pojawi się 31 nowych cząsteczek, z czego 13 to terapie stosowane w onkologii. Chociaż pozytywny trend refundacyjny wciąż jest utrzymywany, to na styczniowej liście nie znalazło się kilka terapii, na które pacjenci czekają od wielu miesięcy, np. leki stosowane w nowotworach kobiecych. więcej »
Polki na celowniku raka płuca – jak zapobiegać i wykrywać na czas?
Rak płuca to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. Co roku diagnozuje się go u prawie 22 000 osób, a liczba ta systematycznie rośnie, szczególnie wśród kobiet. Od kilku lat nowotwór płuca jest główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn, a ostatnio również u kobiet - wyprzedzając raka piersi. Kampania edukacyjna „Dbam o płuca” ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania raka płuca, co może pomóc uratować wiele istnień. więcej »
Pacjentki z nawrotem raka szyjki macicy będą miały dostęp do nowoczesnego leczenia
Na tę decyzję czekali lekarze, organizacje pacjentów, ale przede wszystkim pacjentki z rakiem szyjki macicy, u których nastąpił nawrót choroby. Do tej pory mogły być one leczone chemioterapią i radioterapią, która nie zawsze była skuteczna. Od 1 stycznia 2025 roku pacjentki z zaawansowanym rakiem szyjki macicy będą miały dostęp do nowoczesnej immunoterapii – cemiplimabu. Rak szyjki macicy jest ciągle bardzo istotnym problemem społecznym – prawie ¾ chorych w Polsce ciągle umiera z jego powodu. To ponad 1500 osób rocznie. więcej »
Pacjenci nefrologiczni apelują do Ministerstwa Zdrowia o rozszerzenie dostępu do programu lekowego B.113
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) apeluje do Ministerstwa Zdrowia o kontynuację i rozszerzenie programu lekowego B.113, wspierającego osoby z przewlekłą chorobą nerek. Terapia oparta o ketoanalogi aminokwasów, skutecznie opóźnia konieczność dializoterapii, zmniejszając tym samym obciążenia finansowe systemu ochrony zdrowia oraz poprawiając jakość życia pacjentów. więcej »
Ponad 6,5 mld złotych na koncie Funduszu Medycznego na koniec 2024 r. Ministerstwo Zdrowia nie planuje przekazać tych środków Narodowemu Funduszowi Zdrowia
W październiku 2024 r. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna wystosowała do Ministry Zdrowia pismo z pytaniem o stan niewykorzystanych środków znajdujących się na rachunku bankowym Funduszu Medycznego. W związku z sytuacją finansową systemu ochrony zdrowia, zaapelowała o przesunięcie ich do Narodowego Funduszu Zdrowia. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przewidywany stan środków na koniec 2024 r. to ponad 6,5 mld zł. Resort przekazał, że nie planuje podjęcia inicjatywy legislacyjnej pozwalającej skierować je do NFZ, gdyż niewykorzystane fundusze mogą posłużyć do realizacji zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi. więcej »
HIV - to mnie nie dotyczy? Światowy Dzień AIDS 2024
Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że w Polsce od początku 2024 roku zarejestrowano 2 055 nowe zakażenia HIV[1], łącznie na terapiach antyretrowirusowych (ARV) pozostaje aktualnie 20 281 pacjentów[2]. Liczby te pokazują, że wyzwania związane z profilaktyką i edukacją w zakresie HIV pozostają aktualne. Jak co roku 1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. Warto by każdy z nas zastanowił się i zadał sobie pytanie, czy posiada wystarczającą wiedzę na temat HIV oraz, czy wie, jak wygląda obecnie życie z wirusem. więcej »
Eksperci apelują o usprawnienie procesu oceny i wprowadzania innowacyjnych szczepionek do Programu Szczepień Ochronnych
Jak wynika z europejskich analiz Polska jest jednym z krajów Unii, w których czas od wprowadzenia szczepionki na rynek do jego publicznego finansowania w ramach Programu Szczepień Ochronnych jest jednym z najdłuższych w Europie. Zdaniem ekspertów to opóźnienie, brak spójności i uwzględnienia specyfiki szczepionek w czasie oceny oraz brak konkretnych ram czasowych i przejrzystości w procesie podejmowania decyzji stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. Odkładanie w czasie wprowadzania populacyjnych szczepień przeciw istotnym zagrożeniem epidemiologicznym, to nie tylko gigantyczne koszty, ale także zachorowania, hospitalizacje i zgony, którym można zapobiegać poprzez profilaktykę. więcej »
Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?
Podczas tegorocznego 40. Kongresu European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS), odbywającego się we wrześniu w Kopenhadze, zaprezentowano dane, które potwierdzają ogromne korzyści z włączenia – jak najszybciej po diagnozie stwardnienia rozsianego – wysoko skutecznego leczenia, z wykorzystaniem leków z klasy przeciwciał anty CD-20. więcej »
Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
Mamy szczęście, że żyjemy w czasach wielkiego postępu w medycynie i w leczeniu stwardnienia rozsianego. Gdy zaczynałem swoją pracę, życie osób z SM nieuchronnie kończyło się na wózku inwalidzkim. Dziś pacjent z SM może przeżyć całe swoje życie niemal bez objawów choroby i doświadczając tylko jednego rzutu... więcej »
Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
Bóle i zawroty głowy, senność, spadek odporności, utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka– takie niespecyficzne symptomy mogą wskazywać na nieuleczalną chorobę nowotworową. Objawy makroglobulinemii Waldenströma (MW) różnią się w zależności od osoby oraz etapu rozwoju choroby a część pacjentów może być zdiagnozowana zanim pojawią się pierwsze objawy w wyniku rutynowych badań lekarskich. Co ważne, tacy pacjenci nawet po postawieniu rozpoznania mogą nie doświadczać żadnych symptomów przez wiele lat. Aby zwrócić uwagę na sytuację pacjentów z tym ultrarzadkim nowotworem krwi, Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec rozpoczyna kampanię edukacyjną „Makroglobulinemia Waldenströma - Śladami doktora Jana”. więcej »
Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
Choć jej nazwa dla wielu osób nadal brzmi zupełnie obco, to jest jedną z najczęściej występujących lizosomalnych chorób spichrzeniowych, a październik jest miesiącem świadomości tego schorzenia. Choroba Gauchera, bo o niej mowa, występuje u jednej na 50.000 osób. - Jest to jedna z niewielu chorób rzadkich, które możemy dziś tak skutecznie leczyć – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Beata Kieć–Wilk z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie. więcej »
Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
Antykoncepcja awaryjna zyskuje na znaczeniu, a farmaceuci odgrywają kluczową rolę w jej rosnącej dostępności. Najnowsze dane z Centrum e-Zdrowia pokazują, że w okresie maj-sierpień największe zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną dotyczyło kobiet w przedziale 31-40 lat (3402 recepty), natomiast najmniej recept otrzymały pacjentki w wieku 15-18 lat (729 recept) oraz 50+ lat (406). Kobiety w wieku 19-24 lat po antykoncepcję awaryjną na podstawie recepty sięgały2241 razy, a w grupie 25-30 lat liczba ta wyniosła 1762. W grupie 41-50 lat zrealizowano 2704 recept. Do tej pory w pilotażu bierze udział 1312 aptek, co stanowi około 10% rynku, a liczba aptek dołączających do programu wciąż rośnie1. Warto również dodać, że w aptekach, które nie biorą udziału w pilotażu, farmaceuta także może wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, co znacząco ułatwia jej dostępność. więcej »
Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
Nadciśnienie, arytmia, zawał - u młodej osoby?! To wcale nie tak rzadkie! Zdaniem dr hab. med. Marty Kałużnej-Oleksy u młodych dorosłych coraz częściej diagnozuje się różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Przyczyny? Bardzo często niezdrowy styl życia i współczesne zagrożenia, takie jak wapowanie i dopalacze. więcej »