Eksperci apelują: Szczepienia przeciw grypie seniorów powinny być powszechne!
W tym sezonie z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarły w Polsce 64 osoby. Największą liczbę zgonów odnotowaliśmy wśród seniorów (66%). Pod koniec sezonu odnotowano znaczny spadek krzywej zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne, co wiąże się przede wszystkim z faktem wprowadzenia ograniczeń i izolacji społecznej związanej z epidemią COVID-19. Ustanowione restrykcje niewątpliwie ograniczają rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów, także grypy. Grypie jednak skuteczniej i łatwiej jest zapobiegać poprzez szczepienia. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ważne jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie, by w przyszłości łatwiej było różnicować zachorowanie na grypę z COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne. więcej »
15 maja – Światowy Dzień Kangurowania
Obecność matki, jej ciepło, dotyk i pokarm są kluczowe dla rozwoju każdego noworodka, a dla wcześniaka w szczególności. Wszystkie te elementy łączy w sobie KANGUROWANIE, czyli kontakt „skóra do skóry” rodzica i dziecka. Dziś, kiedy z powodu pandemii koronawirusa rodzice wcześniaków nie mogą przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalu, 15 maja staje się dniem zrozpaczonych mam, które nie mogą nie tylko przytulić, ale nawet zobaczyć z bliska swojego maleństwa. więcej »
Kiedy ruszy refundacja?
Pandemia trwa w najlepsze. Nasz świat, w każdym jego wymiarze, zmienił się tak radykalnie, że wspomnienia sprzed pandemii wydają się być niemal nierealne. Podobnie jak nierealne są możliwości powrotu do świata sprzed epidemii w dającej się przewidzieć przyszłości. Przyjdzie nam oswoić się z wirusem i nauczyć z nim żyć, póki medycyna nie zaoferuje nam możliwości uporania się z wirusem. więcej »
Szybsi niż koronawirus
„W realiach epidemii SARS-CoV-2 na co dzień robimy to, co trzeba, by zapewnić pacjentom hematologiczny mmożliwie najlepsze warunki leczenia, ale warto powiedzieć jasno: sytuacja nie jest łatwa”.O mylących objawach, zagubieniu pacjentów i ambitnych celach mówią: prof. Grzegorz Basak, Anna Kupiecka i Adrianna Sobol. więcej »
Odmrażanie systemu opieki zdrowotnej
Każdy stan powszechnego zagrożenia, w tym obecny stan pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 powoduje, że wszystkie systemy zarządzania przestawiają się na funkcjonowanie w trybie stanu wyjątkowego. Na pierwszy plan wybijają się problemy leczenia pacjentów z koronawirusem i właściwej organizacji opieki zdrowotnej pod kątem tej grupy pacjentów. Część szpitali ogólnych zostaje zamienionych na jednoimienne, a personel zaczyna funkcjonować w trybie podwyższonej gotowości. Całość uwagi zarządzających opieką zdrowotną skupiona jest niemal wyłącznie na problemach związanych z koronawirusem. Kwestie związane z dostępnością łóżek w szpitalach jednoimiennych, liczbą respiratorów, dostępnością środków ochrony osobistej dla kadry medycznej spychają wszystko inne na dalszy plan. więcej »
Polacy obawiają się spowolnienia
Polacy to jeden z pięciu narodów, które najbardziej obawiają się pogorszenia stanu gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Co piąty z nas jest zaniepokojony wizją końca dobrej koniunktury – więcej wskazań było tylko w Japonii. Z kolei, jeśli chodzi o globalną recesję, jesteśmy bardziej optymistyczni niż reszta krajów. Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie opłacać swoje rachunki w związku z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej – wynika z badania sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia. więcej »
Koronawirus. COVID-19 to nie grypa! Poznaj fakty.
Przed wybuchem pandemii grypę zrównywano z mocniejszą formą przeziębienia. Dziś to COVID-19 jest – zazwyczaj niesłusznie - porównywany do sezonowej grypy. Chociaż obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego, to istnieją między nimi bardzo istotne różnice. Znajomość tych rozbieżności oraz rzetelnych, aktualnych informacji o dostępnych formach profilaktyki,może nawet uratować życie. więcej »
Kujawsko-Pomorskie ośrodki leczenia żywieniowego otrzymają niezbędną pomoc w związku z pandemią COVID-19
Poradnia Żywienia Klinicznego przy Wielospecjalistycznym Szpitalu miejskim im. dr. Warmińskiego SPZOZ oraz Poradnia Żywienia Dojelitowego i Pozajelitowego przy Uniwersyteckim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 im. dr. Jurasza w Bydgoszczy otrzymają pełne komplety odzieży ochronnej niezbędne do wykonywania codziennej pracy medycznej. Certyfikowane zestawy złożone są z kombinezonów ochronnych, przyłbic, rękawiczek i maseczek filtrujących. Inicjatywa została zrealizowana przez firmę Fresenius Kabi w odpowiedzi na apel największych polskich towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem klinicznym. więcej »
PTK: ochronić pacjentów przed śmiercią
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne organizuje naukowe webinarium specjalne dla lekarzy-członków PTK. Eksperci omówią doświadczenia własne ośrodków i przedstawią najlepsze praktyki terapii ostrego zespołu wieńcowego w dobie epidemii SARS-CoV-2w Polsce i w Europie. Celem jest zapewnienie pacjentom z zawałem serca jak najlepszych warunków leczenia i zachęcenie ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne. więcej »
Badania skierowane do pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zakażeń i powikłań SARS-CoV-2 - z rekomendacją ABM
Agencja Badań Medycznych przez ostatnie tygodnie prowadziła nabór wniosków ukierunkowanych na walkę z COVID-19. Dziś, do grona rekomendowanych przez Prezesa ABM projektów dołączyły badania realizowane przez badaczy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także naukowców z Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Oba projekty skierowane są do pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zakażeń i powikłań SARS-CoV-2. więcej »
Leczeniem tandemowym w nowotwory neurendokrynne
Badacze sprawdzą skuteczność spersonalizowanego tandemowego leczenia radioizotopowego chorych na nowotwory neurendokrynne i zaproponują nowy algorytm postępowania. Rusza polskie wieloośrodkowe badanie kliniczne, którego projekt znalazł się w gronie zwycięzców konkursu Agencji Badań Medycznych. więcej »
Szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi
W związku z panującą pandemią koronawirusa prof. dr hab. med. Ryszard Gellert konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, w trosce o dobro i zdrowie zarówno lekarzy jak i pacjentów z przewlekłą chorobą nerek przygotował szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi. więcej »
Kwiecień miesiącem pacjentów z chorobą Parkinsona
Kwiecień to miesiąc, w którym szczególną uwagę zwraca się na pacjentów z chorobą Parkinsona. W tym roku, ze względu na sytuacje epidemiczną na całym świecie, pacjentom z tą choroba należy poświęcić szczególną uwagę. To osoby w podeszłym wieku, często z innymi schorzeniami naczyniowymi, u których ryzyko wystąpienia COVID-19 jest bardzo wysokie. Niestety, konieczność pozostania w domu wpływa niekorzystnie zarówno na proces leczenia, jak i na zdrowie psychiczne pacjentów. więcej »
Polacy zrzucają się na leczenie raka
Leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, odległe terminy wizyt i niezadowalająca jakość oferowanych w ramach refundacji materiałów i świadczeń to główne przyczyny zbiórek, organizowanych w Polsce w związku z niezaspokojonymi potrzebami zdrowotnymi. Każdego roku na leczenie swoje i swoich bliskich w ramach portali crowdfundingowych i fundacji Polacy zbierają dziesiątki milionów złotych. więcej »
Kardiologia w czasach pandemii koronawirusa
W czasie pandemii świadczenia zdrowotne udzielane są jedynie pacjentom kardiologicznym, którzy potrzebują pilnej, natychmiastowej pomocy. Tych jednak pojawia się w szpitalach coraz mniej – odnotowywane są spadki zgłoszeń. Coraz więcej za to pojawia się osób, które nie mówią prawdy lekarzom i zatajają informacje o kontakcie z osobą zakażoną wirusem COVID-19. więcej »