PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Koronawirus a cukrzyca – najważniejsze informacje dla pacjentów chorych na cukrzycę

W obliczu zagrożenia związanego z epidemią COVID-19 w przestrzeni społecznej pojawia się wiele sprzecznych informacji, także tych związanych z sytuacją pacjentów z cukrzycą. Aby dostarczyć rzetelnych i sprawdzonych informacji dla prawie 3 mln osób, których dotyczy ta choroba, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne opublikowało zalecenia w związku z sytuacją epidemiologiczną. więcej »

Koronawirus szczególnie groźny dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry ze współistniejącą astmą!

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry, szczególnie tych z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby – apeluje Hubert Godziątkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Tu wiek pacjenta już nie ma takiego znaczenia. Najmocniej narażeni są ci pacjenci, u których chorobą współistniejącą jest astma. To aż 35% pacjentów z AZS, dla których zakażenie koronawirusem COVID-19 może być dramatyczne w skutkach – ostrzega. więcej »

Komunikat Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczący trybu i sposobu wykonywania zabiegów z zakresu elektroterapii lub elektrofizjologii serca w okresie epidemii COVID -19

COVID-19 to choroba wywoływana przez wirusa RNA SARS-CoV2 należącego do grupy koronawirusów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub bezpośrednią, jednak na obecnym etapie wiedzy nie można wykluczyć innych dróg zakażenia. Ze względu na bardzo szybko rozprzestrzeniającą się epidemię Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawia komunikat dotyczący wykonywania zabiegów z zakresu elektroterapii lub elektrofizjologii w okresie epidemii COVID-19 zarówno u osób z potwierdzonym zakażeniem, osób przebywających w kwarantannie jak i pacjentów populacji ogólnej. więcej »

Zalecenia dla chorych na Przewlekłą Chorobę Nerek w związku z koronawirusem (COVID-19)

W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w Polsce, Konsultant Krajowy w dziedzinie nefrologii, profesor Ryszard Gellert, w wydanych przez siebie zaleceniach rekomenduje pacjentom z przewlekłą niewydolnością nerek oraz pacjentom w trakcie dializoterapii zwiększenie izolacji oraz odosobnienia. więcej »

Branża technologiczna wspiera szpitale w walce z COVID-19

Agencja Badań Medycznych włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W odpowiedzi na obecne zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, Prezes Agencji Badań Medycznych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia podjął decyzję o rozpoczęciu przez ABM badania własnego pn. „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”, które realizowane będzie w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami. więcej »

Bezpłatna pomoc dla szpitali! Zestawy urządzeń do pomiaru temperatury i wilgotności.

Polsko-francuska firma Blulog zobowiązała się wspomóc szpitale, przekazując nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym placówkom zestaw urządzeń do pomiaru temperatury i wilgotności. Przechowywanie leków, szczepionek i żywności w odpowiednim stanie jest obowiązkiem placówek medycznych. System ma zautomatyzować pomiary i tym samym zaoszczędzić czas pracowników. więcej »

Stomicy a koronawirus. Jak odebrać sprzęt stomijny podczas domowej kwarantanny?

Epidemia koronawirusa stwarza szczególnie trudne warunki funkcjonowania dla osób odbierających cyklicznie zaopatrzenie medyczne w tym osób ze stomią. W obliczu panującej epidemii większość pacjentów powinna przestrzegać nawet bardziej rygorystycznie niż inni, zaleceń higienicznych i epidemiologicznych, sformułowanych przez Państwowy Zakład Higieny oraz Ministerstwo Zdrowia. Zalecenia te obejmują wychodzenie z domu tylko w uzasadnionych i niezbędnych przypadkach. Niestety może to utrudnić zaopatrzenie w sprzęt stomijny. Fundacja STOMAlife podkreśla, że pacjenci odbierający sprzęt stomijny mogą, a w obecnej sytuacji nawet powinni, skorzystać z zaopatrzenia z dostawą do domu. Całą procedurę znacznie upraszcza posiadanie e-zlecenia, ale jeśli chory posiada zlecenie na starym druku, również ma taką możliwość. więcej »

Farmaceuci na froncie walki z wirusami

W ostatnich tygodniach koncentrujemy się na kwestii związanej z rozprzestrzenianiem się i próbą zapobiegania pandemii koronawirusa. W tym kontekście ważne jest również zabezpieczenie epidemiologiczne kraju. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wystosowali apel w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty, w którym zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach. Warto pamiętać, że jesteśmy również w szczycie zachorowań na grypę. Od początku roku z powodu grypy zmarło 47 osób, hospitalizacji wymagało aż 11 tys. pacjentów, a zachorowało na grypę lub na choroby grypopodobne ponad 1,7 miliona osób. więcej »

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek biorą sprawy w swoje ręce – apel w sprawie poprawy jakości leczenia

W ramach Świtowego Dnia Nerek 2020 pacjenci z przewlekłą chorobą nerek zaapelowali do Ministra Łukasza Szumowskiego z prośbą o określenie oficjalnego stanowiska odnośnie udostępnienia pacjentom z chorobami nerek długo oczekiwanej terapii ketoaminokwasami, która ma udowodniony wpływ na poprawę jakości życia pacjentów w IV i V stadium PChN, wydłużając ich zdolność do podejmowania aktywności zawodowej, odraczając w czasie włączenie do programu dializ. więcej »

Agencja Badań Medycznych rozpoczyna projekt własny dedykowany inicjacji prac nad poszukiwaniem szczepionki przeciw koronawirusowi

Agencja Badań Medycznych, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, prof. Łukaszem Szumowskim, przygotowała projekt własny w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2). Celem projektu prowadzonego przez ABM jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań nad skuteczną szczepionką na koronawirusa, powodującego zakaźną chorobę COVID-19. więcej »

Ogólnopolska inicjatywa bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry - rusza IV edycja akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 8 do 14 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, można będzie całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej choroby. Do tej pory w akcję zaangażowało się kilkadziesiąt placówek medycznych, a ich liczba wciąż rośnie... więcej »

Narodowy Plan ds. Chorób Rzadkich będzie uchwalony najpóźniej do 30 czerwca br.

Podczas polskich obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich, które odbyły się 29 lutego br. w Warszawie, pacjenci, liderzy organizacji pacjentkach, eksperci oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, podsumowali 2019 rok, który przyniósł wiele pozytywnych decyzjach refundacyjnych. Niemniej, kluczowy z punktu widzenia pacjentów, Narodowy Plan ds. Chorób Rzadkich, nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony. Zgodnie z deklaracją MZ dokument ma zostać ostatecznie przyjęty przez rząd 30 czerwca br. więcej »

Nowości w kardiologii 2020. Od choroby wieńcowej do niewydolności serca

W dniach 20-21 marca 2020 roku w Warszawie odbędzie się AZ Scientific Summit – konferencja poświęcona nowościom w dziedzinie kardiologii. Przegląd i dyskusja o najświeższych doniesieniach naukowych i możliwościach terapeutycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów z ośrodków polskich i zagranicznych odbędzie się pod hasłem: „Od choroby wieńcowej do niewydolności serca”. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. więcej »

Jak wzmocnić bezpieczeństwo w polskich szpitalach - nowe wytyczne dotyczące zakłuć i zranień

Konsekwencją zranień i zakłuć są potencjalne choroby zakaźne, ale także absencja w pracy. Tym samym zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu, ale również wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Według danych WHO w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia.Wdrożenie elektronicznego rejestru zakłuć i zranień, szczegółowych wytycznych dotyczących wewnętrznych procedur w przypadku zakłuć i zranień czy wprowadzenie procesu premiującego efektywność funkcjonowania mechanizmów zapobiegania zranieniom i zakłuciom to tylko przykłady rozwiązań przedstawionych w najnowszym raporcie „Zakłucia i zranienia – aspekty prawne”. Jak podkreślają eksperci wdrożenie tego typu usprawnień powinno być po stronie dyrekcji placówek szpitalnych i ustawodawcy. Dzięki tym rozwiązaniom zostanie zwiększona efektywność nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania określonych wyrobów medycznych. więcej »

Rak nie zna metryki - na te nowotwory dzieci chorują najczęściej

15. lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi (International Childhood Cancer Day), którego celem jest zwiększenie świadomości na temat chorób onkologicznych u najmłodszych, a także pokazanie, z jakimi problemami muszą mierzyć się mali Pacjenci onkologiczni i ich rodziny. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe