Kardiolodzy proszą o nadanie Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu imienia Profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi
Grupa kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu złożyła wniosek skierowany do ministra zdrowia. W piśmie zespół kardiologów zabrzańskiego szpitala zwrócił się do Łukasza Szumowskiego z prośbą o wdrożenie procedur nadania ŚCCS imienia Profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi. W uzasadnieniu lekarze powołali się na wybitne osiągnięcia nestorów kardiologii i ich przełomowe osiągnięcia w rozwoju śląskiego ośrodka. więcej »
Anna Śliwińska: Bez zdrowych obywateli nie ma zdrowego państwa
W dobie kryzysu zadbajmy szczególnie o ciągłość i optymalne leczenie schorzeń przewlekłych. Inwestycje w zdrowie pacjentów to lokaty o wysokiej stopie zwrotu. Możliwości uniknięcia ciężkich powikłań, takich jak amputacje, udary czy utrata wzroku, opłacają się pacjentowi, jego rodzinie, społeczeństwu i całemu państwu – uważa Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. więcej »
Koronawirus i arytmia. Poradnik pacjenta kardiologicznego
Czy COVID-19 może zagrażać życiu pacjentów z arytmiami? Kiedy poczekać z zabiegami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca, a kiedy pilnie wezwać pomoc? Na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych pytania odpowiada prof. Marcin Grabowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rzecznik Zarządu Głównego PTK. więcej »
Pielęgniarka - edukator przyjazny pacjentowi
Pomoże oswoić diagnozę, zmotywuje do podjęcia terapii, pokaże, jak właściwie się sobą zaopiekować. Zdaniem ekspertów Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pielęgniarka realizująca zadania z zakresu edukacji zdrowotnej pomaga usprawnić cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jej działania są korzystne dla pacjenta, jego rodziny, ośrodka i całego systemu opieki zdrowotnej, ale aby były skuteczne, konieczna jest właściwa edukacja personelu. więcej »
Przeciwciała receptą na koronawirusa?
Pandemia COVI-19 mimo, że na trwa od kilku miesięcy na całym świecie, ciągle dostarcza nowych pytań odnośnie skutecznych sposobów przeciwdziałania wirusowi oraz metod sprawdzania zdrowia i odporności społeczeństw. Celem nadrzędnym wszystkich państw jest doprowadzenie do płynności ekonomicznej i bezpieczeństwa epidemiologicznego po odblokowaniu gospodarek w pełni. Naukowcy i lekarze dużą wiarę pokładają w wytwarzanych przez tzw. ozdrowieńców przeciwciałach, ale wciąż zagadnienie to budzi równie silne nadzieje, co kontrowersje i obawy. więcej »
Otwarcie Poradni Stomijnej w Szpitalu Kopernika w Łodzi
Otwarcie Poradni Stomijnej ma na celu kompleksową opiekę nad pacjentami, u których konieczne było wyłonienie przetoki jelitowej na powłokach brzusznych, czyli stomii. Poradnia Stomijna będzie funkcjonować w Ośrodku Onkologii i Hematologii Szpitala Kopernika w Łodzi (ul. Paderewskiego 4), w ramach Poradni Chorób Jelita Grubego. Aby się do niej zapisać, nie potrzeba skierowania od lekarza POZ. Telefon do rejestracji – 42 689 52 00, 42 689 56 23, 42 689 56 24. więcej »
Radioizotopy na pomoc tarczycy
Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Stanowi około 90 procent nowotworów gruczołów wydzielających hormony. Mimo częstości występowania, choroba jest podatna na terapię i z reguły bardzo dobrze rokuje. O możliwościach leczenia zróżnicowanych nowotworów tarczycy... więcej »
Wtórnie Postępująca Postać Stwardnienia Rozsianego - postać SM, o której warto rozmawiać, by wyprzedzić czas
W momencie rozpoznania aż ok 85% pacjentów z SM ma postać rzutowo remisyjną, która dzięki obecnym metodom leczenia może trwać nawet przez kilkanaście lat lub dłużej. Niestety, gdy okresy aktywne choroby tzw. rzuty lub aktywne zmiany widoczne w obrazach rezonansu magnetycznego, stopniowo zanikają, a postęp niepełnosprawności połączony z wystąpieniem zaburzeń funkcji poznawczych ma charakter stały, możemy już mówić o wtórnie postępującej postaci SM. W tej postaci czas ma kluczowe znaczenie. więcej »
Niewydolność serca - sprawdź, czy może dotyczyć Ciebie!
Co Polacy wiedzą o niewydolności serca? Czy znają czynniki ryzyka oraz objawy śmiertelnie groźnego schorzenia? Sprawdza to Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, które zaprasza do wspólnego wypełnienia anonimowych i bezpłatnych testów wiedzy. więcej »
Rewolucja w leczeniu raka jajnika. Pacjentki mają szansę na dłuższe życie
Podczas kongresu ASCO zaprezentowano przełomowe wyniki dotyczące chorych z rakiem jajnika. Leczenie podtrzymujące olaparybem (inhibitor PARP)u pacjentek chorujących na BRCA-zależnego nawrotowego raka jajnika, wykazało wydłużenie czasu przeżycia całkowitego o ponad rok (12,9 miesiąca). Ten wynik to ogromna szansa dla pacjentek i nadzieja na dłuższe życie u kobiet z rakiem jajnika, nazywanym „cichym zabójcą”. Polskie pacjentki liczą, że Ministerstwo Zdrowia udostępni terapię już na wczesnym etapie leczenia. więcej »
Prof. Jadwiga Nessler: KONS wyprzedził COVID-19
Epidemia w dobie pandemii to scenariusz więcej niż prawdopodobny. Skala niewydolności serca przyrasta dramatycznie, a w jej terapii nic nie będzie takie samo, jak przed pandemią COVID-19. Koronawirus wymusił wdrożenie pewnych rozwiązań programu KONS. Najwyższy czas na implementację całej strategii – mówi prof. Jadwiga Nessler, Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ. więcej »
Zadzwoń po uśmiech! Fundacja „Dr Clown” wspiera wirtualnie małych pacjentów w szpitalach
Pierwszego czerwca Fundacja „Dr Clown” rusza z wirtualną terapią śmiechem i uruchamia „Śmiechofon” umożliwiający dzieciom w szpitalach indywidualne spotkania online z Doktorami Clownami. Z okazji Dnia Dziecka do szpitali w Bydgoszczy trafią także wyjątkowe upominki w ramach akcji „Paczka z uśmiechem”, a wolontariusze będą rozbawiać małych pacjentów pod oknami szpitali. więcej »
Anna Kupiecka: System ochrony zdrowia powinien być bardziej elastyczny
Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów na co dzień wspieramy chorych i ich bliskich, mierzących się z wyzwaniami w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi. Najważniejsze z nich to: poczucie zagubienia pacjenta w systemie, czyli nie zawsze jasna i zrozumiała ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna, trudności w dostępnie do wizyt specjalistycznych, niewystarczający dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Ostatnie lata to okres wielu gorących debat o zdrowiu. Znamienne, że pomimo podejmowanych dyskusji pacjenci zgłaszają się do nas wciąż z tymi samymi problemami. więcej »
Prostata - (nie tylko) męski temat
Każdego roku raka prostaty diagnozuje się u 15 tysięcy mężczyzn. Wskaźnik umieralności sięga 50 procent. Zdaniem ekspertów szansą na poprawę rokowań jest lepsza świadomość, międzypokoleniowe wsparcie i optymalna dostępność wizyt do specjalistów oraz terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. więcej »
„Zwykli?” - są już portrety, za chwilę będą historie.
Portrecistka gwiazd – Monika Szałek, postanowiła zrobić prezent pracownikom opieki zdrowotnej i utrwalić tych szczególnych ludzi, w trudnym czasie, na swoich artystycznych portretach. Fotografie są radosne, energetyczne i dumne. Tak powstała inicjatywa „Zwykli?”. więcej »