Wczesna interwencja rodziców i specjalisty zapobiega jąkaniu
Można uchronić dziecko przed jąkaniem, jeśli odpowiednio wcześnie i we właściwy sposób zareagujemy na jego problemy z płynnym mówieniem - przekonywali specjaliści podczas konferencji naukowej, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Jąkających się w Katowicach. Choć jąkaniem nie można się zarazić i nie jest dziedziczne, to zaobserwowano rodzinną skłonność w tym kierunku - naukowcy mówią o dziedziczeniu niepełnowartościowego systemu nerwowego, drugim czynnikiem ryzyka jest środowisko, w jakim rośnie dziecko. Problem jąkania nasilają życie w pośpiechu, zaniedbywanie komunikacji na rzecz telewizora i komputera czy niewłaściwa reakcja na "zacinanie" dziecka, np. popędzanie czy poprawianie. więcej »
Migotanie przedsionków – nowa epidemia XXI wieku
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. Przytrafia się coraz większej liczbie ludzi. Obecnie cierpi na tę dolegliwość tak duża część populacji, że zaczyna się mówić o chorobie w kategoriach epidemii. Zagraża życiu, pojawia się coraz wcześniej. Zdarza się, że występuje nawet przed 40-tką. więcej »
Niedoceniane niebezpieczeństwo - zbyt szybkie tętno spoczynkowe
Przyspieszony do ponad 70 uderzeń na minutę spoczynkowy rytm serca u osób z chorobami wieńcowymi to - zdaniem specjalistów - jeden z niedocenianych dotąd czynników zwiększających u nich ryzyko wystąpienia zawału, udaru i innych powikłań. Również osoby uważające się za zdrowe, u których serce w stanie spoczynku bije powyżej 80 uderzeń na minutę, powinny przejść podstawowe badania - jest to bowiem czynnik mogący wskazywać np. na możliwość występowania nierozpoznanego wcześniej zwiększonego ciśnienia tętniczego lub niedokrwienia mięśnia sercowego. więcej »
Lekarze: nawet lampka wina może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku
Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. "Alkohol uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek inny narkotyk. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w ciąży i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód" - podkreśliła pediatra dr Anna Dobrzańska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". więcej »
Kawa w Polsce
Gorąca ja piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość. W opinii społecznej funkcjonuje wiele mitów i stwierdzeń dotyczących kawy; nawet tak sprzecznych jak wymienione powyżej. Niektóre z nich podkreślają szkodliwy wpływ napoju na nasze kości i wątrobę, inne zachwalają jego zbawienne działanie na zdolności poznawcze i koncentrację. więcej »
Profilaktyka raka szyjki macicy - program edukacyjny
W kilkuset szkołach na Mazowszu ruszył program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok" poświęcony profilaktyce raka szyjki macicy. Program, którego inauguracja odbyła się w Bibliotece Narodowej, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i nauczycieli. więcej »
Grypa to jedna z najbardziej kosztownych chorób
Grypa i schorzenia grypopodobne to jedne z najbardziej kosztownych chorób obciążających budżety państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Dlatego szczepienia przeciw tej chorobie chronią nie tylko przed powikłaniami ale pozwalają zaoszczędzić wielkie pieniądze - twierdzi dr Tomasz Kmiecik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi. więcej »
2 mln Polaków choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
2 mln Polaków chorują na przewleką obturacyjną chorobę płuc, a 14 tys. rocznie umiera z jej powodu - alarmują lekarze zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Chorób Płuc, które obraduje do soboty w Katowicach. Choroba, która nieodwracalnie ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe, jest wykrywana w późnym stadium, bo nie daje szczególnie niepokojących objawów. Możliwości leczenia są już jednak wówczas bardzo ograniczone. Tymczasem łatwo ją wykryć na wczesnym etapie prostym i bezpłatnym badaniem spirometrycznym, które ocenia rezerwy oddechowe płuc. więcej »
Szczepienia przeciw grypie niedoceniane przez Polaków
Szczepienia sezonowe przeciw grypie są lekceważone przez Polaków, tymczasem mogą zapobiegać poważnym powikłaniom grypy, a nawet zgonom, zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Grypa jest ostrą, sezonową chorobą zakaźną układu oddechowego, na którą co roku zapada od 5 proc. do 15 proc. ludzi na świecie - przypomniał prof. Janusz Ślusarczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Jesień to czas astmy
Jesienna epidemia astmy zaczyna się w 38. tygodniu roku. To właśnie wtedy lekarze odnotowują największą liczbę przypadków zaostrzeń tej choroby. W samym tylko wrześniu ma miejsce 20-25 proc. wszystkich rocznych hospitalizacji dzieci z astmą. Dlatego rodzice powinni zgłaszać się z dziećmi do lekarza już teraz, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli uniknąć nasilenia objawów choroby. więcej »
Nie lubię mleka - alergia czy nietolerancja?
Niechęć do picia mleka może być spowodowana nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Badaniami tych procesów chorobowych zajmuje się wielu naukowców z wiodących placówek medycznych całego kraju. Prof. Krystyna Karczewska z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwoju Wieku Dziecięcego Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu zwraca uwagę, że oba stany chorobowe coraz częściej obserwujemy u dzieci. więcej »
14 proc. krakowskich gimnazjalistów doświadczyło przemocy seksualnej
Około 14 proc. krakowskich gimnazjalistów doświadczyło przemocy seksualnej. Jej ofiarami najczęściej padają dziewczęta. Wśród form przemocy seksualnej przeważają akty molestowania słownego, ale zdarzają się też gwałty - wynika z badań przedstawionych przez naukowców w Krakowie. więcej »
Tylko połowa Polaków po 50. uprawia seks
Około połowy uczestników badania seksualności Polaków po 50. roku życia przyznaje, że nie uprawia seksu - wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego. Z grupy 1800 respondentów badania aż 64 proc. kobiet podaje, że nie utrzymują aktywności seksualnej, tylko 53 proc. mężczyzn przyznaje, że nadal cieszy się seksem. więcej »
Mikrobiolodzy: grillowanie może być niebezpieczne
Jedzenie niedopieczonego mięsa z grilla może spowodować groźną chorobę - alarmują mikrobiolodzy. Coraz więcej zdarza się zakażeń "importowanymi" zza oceanu bakteriami Yersinia. W tym roku wykryto ich już ponad kilkadziesiąt. więcej »
W Polsce 80 proc. rodzących kobiet ma niepotrzebnie nacinane krocze
Nacinanie krocza w czasie porodu przeważnie nie ma uzasadnienia, a naraża kobiety na niepotrzebny ból i urazy psychiczne. Mimo to, w Polsce wykonuje się je aż u 80 proc. rodzących. 15 maja w Warszawie Fundacja Rodzić po Ludzku zainaugurowała kampanię społeczną pt.: "Nie daj się naciąć". Jak przypomniała prezes fundacji Anna Otffinowska, nacinanie krocza upowszechniło się w praktyce medycznej na całym świecie pod wpływem prac amerykańskiego położnika Josepha DeLee. więcej »