PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Leczenie ubytków w chrząstce stawowej

Przeszczep własnych komórek chrzęstnych daje dobre rezultaty głównie u ludzi młodych, u których nie ma jeszcze zmian degeneracyjnych związanym z wiekiem. Problemu tego można by uniknąć, gdyby udało się stosować komórki chrzęstne pobierane ze zwłok. więcej »

Geny a zawał serca

Wykrywanie predyspozycji genetycznych do występowania miażdżycy będzie mogło w przyszłości służyć opracowaniu doskonalszej strategii zapobiegania chorobie wieńcowej. więcej »

Implanty nośnikami leków

Implanty nasycone wankomycyną, wprowadzone w obręb ogniska zakażenia, hamują rozwój drobnoustrojów, powstrzymują objawy i prowadzą do dobrego efektu terapeutycznego. więcej »

Peptydy antybakteryjne zastąpią antybiotyki

Wszystkie żywe organizmy muszą się zabezpieczać przed drobnoustrojami zakaźnymi takimi jak bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki. Funkcję tę spełnia układ immunologiczny oraz, co odkryto dopiero w połowie lat osiemdziesiątych, peptydy wykazujące aktywność skierowaną przeciwko mikroorganizmom. więcej »

Lepiej uważać na telefony komórkowe

Wpływ pola elektromagnetycznego na ludzkie tkanki, zwłaszcza wytwarzanego przez urządzenia radio- i telefonii, budzi zarówno zainteresowanie jak i obawy. więcej »

Podłoże molekularne nabytego zespołu braku odporności

Podczas wiązania się wirusa z białkami receptorowymi i receptorami chemokin ważną rolę odgrywa wirusowa glikoproteina 120, która jest białkiem połączonym z resztami cukrowymi. więcej »

Rola wolnych rodników tlenowych w AIDS

Wolne rodniki tlenowe powstają w trakcie normalnego metabolizmu komórkowego, a także dostają się z zewnątrz, np. z gazów powstających przy spalaniu wielu substancji, w tym tytoniu. Powstawanie wolnych rodników tlenowych stymulowane jest także promieniowaniem jonizującym oraz niektórymi lekami. więcej »

Rozwój decyzji życiowo doniosłych

Odpowiedź na pytanie, jakie są uwarunkowania i prawidłowości dokonywania życiowo doniosłych decyzji przez osoby dorosłe, jest ważna nie tylko dla tych osób, ale może mieć znaczenie przy prowadzeniu treningów decyzyjnych. więcej »

Endoprotezy

Zachodząca z wiekiem degeneracja stawów, jak i zwiększająca się liczba urazów powoduje wzrost zapotrzebowania na endoprotezy oraz wymusza rozwój ich konstrukcji. W prostych przypadkach wystarczy dobranie endoprotezy z zestawu produkowanego handlowo, jednak w przypadkach szczególnie skomplikowanych konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie endoprotezy "na miarę", czyli dopasowanej do indywidualnego pacjenta. więcej »

Nowa metoda diagnostyki serca

Najbardziej rozpowszechnioną metodą biofizycznego monitorowania nienarodzonego dziecka jest ocena czynności jego serca. Wynika to z faktu, iż prawidłowa praca serca świadczy zarówno o dobrym utlenowaniu jak i zachowaniu funkcji ośrodka układu nerwowego. więcej »

Rodzina pod obserwacją

Poznanie mechanizmów funkcjonowania rodziny jest zagadnieniem niezwykle istotnym z punktu widzenia przeciwdziałania, zapobiegania czy wreszcie radzenia sobie ze współczesnymi zagrożeniami, m.in.: chorobami cywilizacyjnymi, patologiami społecznymi. więcej »

Dwujęzyczność polskich dzieci na emigracji

Dr Ewa Lipińska po raz pierwszy w Polsce podjęła próbę opisu procesu stawania się dwujęzycznym na przykładzie dzieci polskich emigrantów w Australii. Wykorzystała metodę studium przypadku, która polega na śledzeniu językowego zachowania jednostki w określonym czasie. więcej »

Małżeństwo a integracja rodziny

Wiedza młodzieży o rodzinie kształtowana jest przede wszystkim pod wpływem rodziny, kościoła, szkoły i mass mediów. Jednak, ze względu na bezpośredniość relacji, długotrwałość oddziaływań oraz bliskość uczuciową, z tej grupy czynników niewątpliwie na pierwsze miejsce wysuwa się rola rodziny. Można zatem powiedzieć, iż znaczący wpływ na wiedzę młodzieży o małżeństwie ma stopień integracji rodziny. więcej »

Hipnoza - między magią i medycyną

Zjawisko hipnotyzacji – wprawiania w pewien rodzaj transu za pomocą słów i gestów - od wieków fascynuje ludzkość. Naukowcy potwierdzają jej korzystny wpływ w leczeniu niektórych dolegliwości. „Dowiedziono wiele razy, że hipnoza może pomóc w łagodzeniu ostrego bólu, a także wzmocnić skuteczność psychoterapii... więcej »

Prof. Wawer: Leki roślinne mogą pomóc chronić nasz aparat mowy

Jak wynika z danych Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych, schorzenia narządu głosu stanowią największą grupę wśród wszystkich chorób zawodowych. Najbardziej są na nie narażeni nauczyciele, dziennikarze, śpiewacy, lektorzy i sportowcy (np. trenujący na zimnym powietrzu)... więcej »

REKLAMA
Przekaż