Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przeciw cięciu cesarskiemu na życzenie
Przeciwko wykonywaniu cięcia cesarskiego na życzenie, bez wskazań medycznych, opowiada się Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), które opracowało właśnie po raz pierwszy rekomendacje dla lekarzy w sprawie tego zabiegu. Rekomendacje, określające szczegółowo wskazania, warunki i możliwe powikłania operacyjnego porodu stworzyła grupa blisko 30 najlepszych polskich ekspertów pod przewodnictwem kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesa-elekta PTG prof. Ryszarda Poręby. więcej »
Termometry rtęciowe zostaną wycofane z aptek
Od kwietnia przyszłego roku nie będzie można kupić na terenie Polski wyrobów medycznych zawierających rtęć, m.in. termometrów i ciśnieniomierzy - poinformowała wiceprezes Urzędu ds. Wyrobów Medycznych Joanna Kilkowska. więcej »
Osoby chore psychicznie określa się pejoratywnie
Ponad połowa Polaków (61 proc.) uważa, że w ich otoczeniu na osoby chore psychicznie używa się pejoratywnych określeń, podkreślających m.in. ich odmienność i niższość intelektualną - wynika z sondażu CBOS. więcej »
Trwa Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Prawidłowy rozwój, zwiększona odporność, lepsze zdolności poznawcze - to, jak przekonują lekarze, największe korzyści z naturalnego karmienia niemowląt. 1 sierpnia rozpoczął się Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. więcej »
Nowatorskie zabiegi udrażniania zatok
Trzech pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego zapalenia zatok 30 lipca w krakowskim Szpitalu Zakonu Bonifratrów przeszło zabieg udrażniania zatok przynosowych nową metodą - poprzez tzw. balonikowanie. więcej »
Jedna piąta 7-latków ze wsi i małych miejscowości ma wady słuchu
Niemal 20 proc. polskich 7-latków ma wady słuchu o różnym podłożu, ale aż 60 proc. rodziców dzieci nie zdaje sobie sprawy z ich problemów - wykazały badania prowadzone na terenach wiejskich i w małych miastach Polski wschodniej. więcej »
Służby sanitarne przestrzegają przed wakacyjnymi chorobami
Zatrucia pokarmowe, zakażenia bakteriami przy kontakcie ze zwierzętami i owadami oraz choroby przenoszone drogą płciową - to najistotniejsze wakacyjne zagrożenia przed którymi przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny i apeluje o zachowywanie higieny. Jak podkreśla GIS, aby skutecznie zapobiegać zakażeniom należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. więcej »
Przed kleszczami trzeba się chronić
Lato to sezon wakacji, wypoczynku na łonie natury i ... odkleszczowego zapalenia mózgu. W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na KZM wzrosła w Europie o 400 proc., a jeden ze szczytów tej groźnej choroby przypada właśnie na nadchodzącą porę roku. Lekarze podkreślają, że u około 25 proc. pacjentów choroba kończy się długotrwałymi niedowładami, porażeniem nerwów, a czasami nawet śmiercią. Tymczasem istnieje na nią skuteczna szczepionka. Jednak świadomość jej znaczenia jest wśród Polaków niewielka. więcej »
95 procent Polaków zakażonych wirusem HCV nie jest tego świadomych
Specjaliści szacują, że infekcja wirusem HCV, uważana za główną przyczynę marskości i raka wątroby, dotyczy 730 tys. Polaków. Tymczasem 95 procent z nich o tym nie wie - alarmowali 19 maja uczestnicy konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowało ją Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby, który przypada 19 maja. Tegoroczne hasło brzmi "HCV i HBV - zmniejsz ryzyko zakażania, zadbaj o swoich najbliższych". więcej »
IV Międzynarodowy Dzień Celiakii
Już po raz czwarty obchodzony był - także w Polsce - Międzynarodowy Dzień Celiakii, choroby spowodowanej nietolerancją zawartego w zbożach białka - glutenu. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko dzieci. więcej »
Polacy powinni znacznie ograniczyć spożycie soli
Polacy powinni znacznie ograniczyć spożycie soli, w przeciwnym razie nadal będzie wzrastać liczba osób z udarami mózgu, zawałami serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nowotworami żołądka - alarmują eksperci. więcej »
Lekarze: choroby tarczycy to problem 20-30 proc. Polaków
Choroby tarczycy dotyczą 20-30 proc. Polaków, z czego 15 proc., tj. ponad milion osób o tym nie wie - alarmowali endokrynolodzy na konferencji prasowej, zapowiadającej obchodzony w Polsce po raz pierwszy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy. Tymczasem, jak przypomniał prof. Janusz Nauman, Konsultant Krajowy ds. Endokrynologii, nieleczone choroby tarczycy mogą prowadzić do trwałej utraty zdrowia, inwalidztwa, a nawet zgonu. Dlatego powinny być jak najszybciej rozpoznawane i leczone. więcej »
Lekarze: w Polsce co 6 godzin umiera jeden chory na astmę
"Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą u osób do 40. roku życia, częstszą niż choroby serca czy układu kostno-szkieletowego" - powiedział prof. Piotr Kuna, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Charakterystyczne dla tej choroby są nawracające problemy z oddychaniem, duszność, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i kaszel... więcej »
2,6 mln Polaków ma zaburzenia erekcji
"Kiedy pojawia się problem, mężczyzna zaczyna się wycofywać, zamyka się w sobie, albo - co gorsza - zaczyna sam się leczyć, przyjmując reklamowane preparaty bez recepty, a choroba rozwija się dalej. Uruchamia się mechanizmy obronne - ucieczkę od współżycia, wyparcie" - podkreślił dr Depko. więcej »
Dermatolodzy: regularne badanie znamion może zapobiec czerniakowi
Do regularnego badania znamion oraz ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie UV zachęcali dermatolodzy 27 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej kampanię pt.: "Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem". "Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych produkujących barwnik melaninę. Wcześnie wykryty jest w większości przypadków wyleczalny. Jednak w Polsce często wykrywa się go za późno, co pogarsza wyniki leczenia"... więcej »