Lekarze: w Polsce co 6 godzin umiera jeden chory na astmę
"Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą u osób do 40. roku życia, częstszą niż choroby serca czy układu kostno-szkieletowego" - powiedział prof. Piotr Kuna, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Charakterystyczne dla tej choroby są nawracające problemy z oddychaniem, duszność, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i kaszel... więcej »
2,6 mln Polaków ma zaburzenia erekcji
"Kiedy pojawia się problem, mężczyzna zaczyna się wycofywać, zamyka się w sobie, albo - co gorsza - zaczyna sam się leczyć, przyjmując reklamowane preparaty bez recepty, a choroba rozwija się dalej. Uruchamia się mechanizmy obronne - ucieczkę od współżycia, wyparcie" - podkreślił dr Depko. więcej »
Dermatolodzy: regularne badanie znamion może zapobiec czerniakowi
Do regularnego badania znamion oraz ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie UV zachęcali dermatolodzy 27 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej kampanię pt.: "Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem". "Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych produkujących barwnik melaninę. Wcześnie wykryty jest w większości przypadków wyleczalny. Jednak w Polsce często wykrywa się go za późno, co pogarsza wyniki leczenia"... więcej »
Wirusolog: świńskiej grypy nie wolno lekceważyć
Nie ma powodu do paniki z powodu epidemii świńskiej grypy w Ameryce Północnej, ale wirusa nie wolno lekceważyć. Nowy szczep grypy, powstały w wyniku tzw. reasortacji genowej, zawsze może być groźny dla ludzi - ocenia kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. Tomasz Wąsik. więcej »
Lekarze: przed wyjazdem w tropiki udaj się do lekarza
Do głównych problemów zdrowotnych, które spotykają turystów w miesięcznej podróży do tropików dr Wroczyńska zaliczyła biegunkę podróżnych (ok. 50 proc. wyjeżdżających), infekcje dróg oddechowych, czyli przeziębienie (10-13 proc.) oraz malarię (4-7,5 proc.). "Malaria jest jednocześnie głównym zabójcą turystów, dlatego warto się przed nią chronić" - powiedziała. więcej »
Lekarze: morfologia to podstawowe badanie w wykrywaniu białaczek
Morfologia krwi to podstawowe badanie, które pozwala wykryć białaczkę, jak również wiele innych schorzeń. Niestety, od kiedy morfologia przestała być obowiązkowa dla pracowników, Polacy wykonują ją znacznie rzadziej - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Lekarze: w Polsce za mało pacjentów korzysta z dializy otrzewnowej
Dializa polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn, metabolitów, nadmiaru wody i elektrolitów bądź to przy pomocy złożonej aparatury (tzw. sztucznej nerki), w której zachodzą procesy wymiany, bądź z wykorzystaniem naturalnej półprzepuszczalnej błony w naszym organizmie, jaką jest otrzewna. Pierwsza metoda nosi nazwę hemodializy, druga to dializa otrzewnowa, która jest jedyną domową metodą dializy w Polsce. więcej »
Czym są meningokoki?
Meningokoki, zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowych, to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis. wywołujące groźną inwazyjną chorobę meningokokową, przebiegającą pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Bytują w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka, a przenoszą się drogą kropelkową (kaszel i kichanie) oraz przez bezpośredni (np. pocałunek) lub pośredni kontakt z osobą zakażoną (np. picie ze wspólnego naczynia). więcej »
Tłumaczenie języka migowego
Już piąty rok na Politechnice Śląskiej tworzony jest program przekształcający tekst pisany w animacje języka migowego dla nie słyszących. Zespół informatyków i lingwistów otrzymał właśnie kolejny grant KBN na kontynuację tych prac. Aktualnie trwają testy drugiego, udoskonalonego prototypu automatycznego tłumacza. Na bazie projektu, w ramach 6 Programu Ramowego UE została nawiązana współpraca z naukowcami z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dotycząca wykonania programu umożliwiającego komunikację dwustronną z niesłyszącymi. więcej »
Zaburzenia widzenia a poczucie jakości życia
Zrealizowany projekt badawczy z pogranicza psychologii i medycyny, obejmował ocenę psychologicznego funkcjonowania osób z zaburzeniami widzenia, pod kątem poczucia jakości życia rozumianego jako „postrzeganie przez jednostkę swojej pozycji w życiu w kontekście systemów wartości i kultury, w których żyje oraz w odniesieniu do jej celów, oczekiwań, standardów i zainteresowań”. więcej »
Bezdomność jako rodzaj wyizolowania społecznego
Bezdomność to konieczność życiowa osób, które nie mają możliwości godnego zamieszkania, a jedynie szansę na tymczasowe schronienie w placówkach pomocy społecznej. Bezdomni to osoby charakteryzujące się wyizolowaniem, bezradnością, zerwanymi więzami z rodziną. więcej »
Przepływy międzypokoleniowe - ich demograficzne uwarunkowania
Rodzina od zawsze była podstawową instytucją społeczną, w ramach której zaspokajano obok potrzeb emocjonalnych jej członków również różnorodne potrzeby materialne i opiekuńcze. więcej »
Nici chirurgiczne o antybakteryjnych właściwościach
Miejscowe zakażenia ran należą do najczęstszych i najpoważniejszych powikłań pooperacyjnych. Przedłużają okres zdrowienia, zwiększając tym samym koszty leczenia, jak również stają się przyczyną zwiększonej śmiertelności. Częstym powodem tych powikłań bywają nici chirurgiczne. więcej »
Optymalizacja aerozoloterapii
Jedną z podstawowych form podawania leków do organizmu jest aerozoloterapia. Lek rozpraszany do postaci drobnych kropel cieczy lub cząstek fazy stałej, wdychany jest przez pacjenta i deponując się w odpowiednich miejscach układu oddechowego wywołuje reakcję organizmu na skutek aktywacji właściwych receptorów, z którymi oddziałuje materiał związku chemicznego, tworzącego lek. więcej »
Sen bez oddechu
Zespół Snu z Bezdechami (z ang. Sleep Apnea Syndrom) to schorzenie, które dotyka ponad 1,5% populacji i wciąż wykazuje tendencję rosnącą. Patologia ta jest ciężką chorobą powodującą przewlekłe niedotlenienie organizmu z wszystkimi jego konsekwencjami, którymi są nadciśnienie, choroba niedokrwienia serca i występowanie senności dziennej, szczególnie niebezpiecznej u kierowców. więcej »