Alkaloidy, flawonoidy i nalewka z czosnku
Nadchodzą chłodniejsze jesienne dni, dlatego warto już teraz zacząć przygotowywać czosnkową nalewkę, która wzmocni naszą odporność. Oprócz tego pomoże obniżyć ciśnienie i zmniejszyć poziom cholesterolu. A czosnek najlepiej zbierać właśnie jesienią, gdyż wiosną jego właściwości są słabsze. Przepis na ten specyfik polecała dr Anna Zawadzka z Pracowni Chemii Związków Naturalnych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. więcej »
Specjaliści zachecają Polaków: „Badaj dno oka”
Tylko regularne badanie dna oka może pomóc wykryć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), które jest najważniejszą przyczyną utraty widzenia u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych - podkreślają organizatorzy IV edycji kampanii Tydzień Retina AMD, która kończy się w niedzielę. więcej »
Raport: Dzieci nie są przeszkodą w aktywnym życiu seksualnym
Posiadanie dzieci nie jest przeszkodą w aktywnym życiu seksualnym - pary, które mają potomstwo współżyją ze sobą równie często, co pary bezdzietne - wynika z badań przeprowadzonych w 8 krajach Europy, również w Polsce. Raport na temat wyników sondażu przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Kardiolodzy: 80 proc. zgonów z powodu zawału serca można zapobiec
Co roku w Polsce zawał dotyka 100 tys. osób, co się równa liczbie mieszkańców jednego sporej wielkości miasta. Dla 35 tys. pacjentów zawał kończy się zgonem. Można by temu zapobiec aż w 80 proc. poprzez zdrowy styl życia - alarmowali kardiolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej VII edycję ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca", która w tym roku przebiega pod hasłem "Wygraj z zawałem". więcej »
XIII Festiwal Nauki. „Konstruowanie dewianta” - gra socjologiczna
Zdaniem socjologa, jest to o tyle groźne, że dzieci te, tak jak wszystkie inne osoby naznaczone jako dewiacyjne, stają się takie tym bardziej, im bardziej nauczyciele stosują wobec nich swój punkt widzenia. Ci "gorsi" w końcu siadają z tyłu i milkną, ci "lepsi", ulubieni - zajmują pierwsze ławki i stają się prymusami. "Każdy z nas ma skłonności do dzielenia ludzi na kategorie, na dobrych i złych - podsumował Poławski. - A to prowadzi do niebezpieczeństw, może wyrządzić krzywdę. Dbajmy więc o to, aby nasze dobre intencje nie doprowadziły do odwrotnych niż zamierzone rezultatów. Bo ludzie nie tyle dewiantami są, ile się nimi stają". więcej »
21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera
21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegorocznej edycji - obchodzonej w 71 krajach świata - towarzyszy hasło: "Najważniejsza wczesna diagnoza". Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, obecnie na świecie ponad 30 milionów ludzi cierpi z powodu otępienia, które najczęściej występuje pod postacią choroby Alzheimera. Szacuje się, że z powodu starzenia się społeczeństw w 2050 roku liczba chorych zwiększy się do 104 milionów. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tysięcy osób, ale diagnozę otrzymało ok. 20 proc. chorych. więcej »
Eksperci: wiedza Polaków na temat padaczki ciągle za mała
Choć 80 proc. Polaków zna podstawowy objaw padaczki, czyli napady drgawek ciała, to większość z nich nie potrafiłaby prawidłowo udzielić pomocy choremu podczas napadu choroby - wynika z badania opinii publicznej PRO-EPI, które przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. Okazało się, że w Polsce ciągle funkcjonują błędne stereotypy na temat choroby i możliwości jej leczenia. Dla co czwartego Polaka (24 proc.) jest to schorzenie objawiające się ciągłymi drgawkami całego ciała, 29 proc. uważa, że jest to choroba nieuleczalna, a 13 proc. postrzega ją mylnie jako chorobę psychiczną. więcej »
Koordynatorzy transplantacyjni mogą zwiększyć liczbę przeszczepów
W Polsce wciąż przeszczepia się dwa lub nawet trzy razy mniej narządów niż w innych krajach Europy. Sytuację tę mogłoby poprawić zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach, w których może odbyć się pobranie organów od osoby zmarłej - uważa konsultant wojewódzki ds. transplantologii klinicznej, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Chmura. więcej »
Miód - słodzi, krzepi i leczy
W ostatnich latach, na fali powrotu do naturalnych metod leczenia, coraz większą popularność zyskuje jeden z najcenniejszych produktów naturalnych - miód. Stosowany do celów leczniczych od najdawniejszych czasów, ma działanie antybakteryjne, detoksykacyjne, odżywcze, immunomodulujące, konserwujące, przeciwalergiczne, regeneracyjne, jak również kardioprotekcyjne i uspokajające. więcej »
Ponad 70 proc. Polaków jest narażonych na hałas
Ponad 70 proc. Polaków odczuwa uciążliwy, męczący hałas, z tego co trzeci - często. Co dziesiąty respondent uważa, że z powodu hałasu ma kłopoty ze zdrowiem i samopoczuciem - wykazały badania CBOS-u przeprowadzone w sierpniu 2009 r. wśród 1041 dorosłych Polaków. Jak wynika z raportu... więcej »
Osoby z grup ryzyka rekomendowane do szczepień przeciw A/H1N1
Osoby z tzw. grup ryzyka: dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia, pracownicy służby zdrowia oraz innych służb, ważnych dla funkcjonowania państwa (policji, wojska i transportu) powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 - taką rekomendację dla ministra zdrowia opracował komitet pandemiczny. Decyzję o szczepieniu kobiet w ciąży każdorazowo podejmować ma lekarz. więcej »
Kłopoty z lekami ziołowymi
Nawet zwykły dziurawiec może być przyczyną delirium i próby samobójczej, jeśli łączy się go z innymi lekami bez konsultacji z lekarzem - mówiła profesor farmakologii Ewa Widy-Tyszkiewicz podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »
Specjaliści ostrzegają przed zatruciami grzybami
W Polsce zatruciu grzybami ulega od kilkuset do tysiąca osób rocznie, umiera coraz mniej, ale wciąż są pojedyncze przypadki. Sanepid i lekarze ostrzegają, że najczęściej ofiarami zatruć padają osoby, którym wydaje się, że dobrze znają się na grzybach. więcej »
Żelowe implanty mogą w przyszłości wypełniać ubytki kości
Jak wypełnić dziurę w kości przez otwór wielkości sześciu milimetrów? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej (LIB). więcej »
Poszukiwani zastępcy nitrogliceryny w leczeniu choroby wieńcowej
Opracowanie nowych związków chemicznych, które mogłyby zastąpić albo uzupełnić leki stosowane dotychczas w chorobach wieńcowych to zadanie, którego podjął się zespół dr hab. Doroty Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie. więcej »