PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Psycholog: praca umożliwia okresy remisji w chorobie psychicznej

Praca rozwiązuje wiele problemów osób po kryzysach zdrowia psychicznego, przede wszystkim pozwala utrzymać dłuższe okresy remisji w chorobie, co oznacza rzadsze pobyty w szpitalu - uważa dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Środowisku Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, dr Danuta Kossak. więcej »

Naukowcy określą przyszły model ratownictwa górniczego

Naukowcy, ratownicy górniczy oraz działający w tym środowisku związkowcy mają wspólnie wypracować przyszły model ratownictwa górniczego w Polsce. Właśnie ruszył projekt badawczy, służący jak najlepszemu dostosowaniu ratownictwa do potrzeb kopalń. Analiza będzie gotowa w listopadzie 2010 r. Projekt, dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 280 tys. zł, zrealizuje Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach, przy współpracy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce. więcej »

O groźnej otyłości słów kilka

Na całym świecie rośnie liczba ludzi z nadwagą i otyłością. Najgorsze pod tym względem wskaźniki mają takie kraje jak USA, Wielka Brytania, Mauritius, Australii, czy Portugalia. Tymczasem konsekwencje nadwagi i otyłości są bardzo poważne - podkreślała podczas festiwalowego wykładu "Czy nadmierna ilość tkanki tłuszczowej naprawdę nam szkodzi?" dr Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. więcej »

Zatrucia toksynami. Czy bać się mykotoksyn?

Mykotoksyny to trucizny produkowane przez pleśnie. U ludzi powodują m.in. obniżenie odporności, przyczyniają się do nowotworu wątroby, mają też niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Zatrucia tymi toksynami - mówiła prof. Bożena Dworecka-Kaszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas XIII Festiwalu Nauki w Warszawie - to problem przede wszystkim krajów, w których brakuje żywności. więcej »

Nowa metoda leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Nowy lek przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów, tocilizumab, pozwala zahamować proces chorobowy u większej części chorych, czego dowiodły badania kliniczne - mówił podczas konferencji prasowej prof. Eugeniusz J. Kucharz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Choroby reumatyczne można - w uproszczeniu - podzielić na zapalne i zwyrodnieniowe. Najczęstszą z chorób zapalnych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Występuje u około 1 procenta społeczeństwa (czyli około 380 milionów Polaków). 2/3 chorych to kobiety. W Polsce 1/3 chorych traci zdolność do pracy w ciągu 2 lat od rozpoznania choroby. więcej »

Polscy studenci korzystają z programu Amgen

W tym roku po raz pierwszy studenci z Polski skorzystali z Europejskiego Programu Naukowego Amgen (Amgen Scholars Europe Programe ASEP). Program ASEP umożliwia studentom biologii, bioinżynierii i chemii zdobycie doświadczenia w najlepszych jednostkach badawczych i pracę pod kierunkiem światowej klasy naukowców. Siedmiu Polaków z uniwersytetów medycznych i wydziałów biochemicznych wyjechało do Cambrige University, Ludwig-Maximilians-Universit"t Mnchen (LMU) i Instytutu Karolinska w Szwecji. więcej »

Zoonozy pod lupą Stowarzyszenia Med-Vet-Net

Walka z zoonozami - chorobami zakaźnymi pochodzenia odzwierzęcego - to główny cel Stowarzyszenia Med-Vet-Net. Zrzeszające 14 instytutów naukowych z 10 krajów europejskich Stowarzyszenie oficjalnie zainauguruje działalność podczas spotkania 4-5 października w Brukseli. Jedynym polskim członkiem Med-Vet-Net, a zarazem jednym z jego założycieli, jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). więcej »

Już najmłodsi muszą wiedzieć, czym jest cukrzyca

Cukrzyca nie jest dziedziczna. Jest chorobą, którą się nabywa, zależy od naszego trybu życia, od tego co i jak jemy. Cukrzyca typu dotyka głównie dzieci i młodych dorosłych. Ta choroba zaczyna się nagle, każdego z nas może spotkać w każdej chwili i zostaje na całe życie, jest nieuleczalna - ostrzegała w rozmowie z PAP dr n.med. Ewa Pańkowska, diabetolog pediatra z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie. Podczas Festiwalu Nauki Małego człowieka w Warszawie udzielała porad i konsultacji diabetologicznych. więcej »

Prezydent: zdrowie i edukacja budują społeczeństwo solidarne

Zdrowie i edukacja to dwie podstawowe wartości, które budują społeczeństwo solidarne, społeczeństwo równych szans - mówił w Łodzi prezydent Lech Kaczyński podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym. Zdaniem prezydenta, te dwie wartości w "małym stopniu powinny podlegać prawom rynku". Dlatego - jak twierdzi - trzeba ten wpływ ograniczyć, a to jest rolą państwa. Według niego, państwo może to zrobić poprzez regulacje prawne, a także przez pewną "konkretną działalność w zakresie edukacji i służby zdrowia". więcej »

Męskie nowotwory - nauczmy się o nich mówić

Nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych są w Polsce ciągle tematem tabu. Dlatego często są rozpoznawane za późno, gdy nie ma już szans na wyleczenie - alarmują lekarze. więcej »

Kudrycka: w 2010 r. powstanie Biblioteka Wirtualnej Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce stworzyć Bibliotekę Wirtualnej Nauki (BWN), dzięki której wszystkie instytucje naukowe w Polsce będą miały bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnych światowych periodyków naukowych. BWN będzie działać od stycznia 2010 r więcej »

W Krakowie o nowej metodzie oceny ryzyka złamań osteoporotycznych

O nowym standardzie oceny ryzyka złamań osteoporotycznych - FRAX, zaproponowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) rozmawiali naukowcy i lekarze na III Środkowo-Europejskim Kongresie Osteoporozy i Osteoartrozy, który odbywał się w Krakowie w dniach 24-26 września. Jak wyjaśnił dr hab. med. Edward Czerwiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, osteoporoza - choroba osłabiająca tkankę kostną i zwiększająca podatność do złamań - była dotychczas rozpoznawana na podstawie gęstości kości (BMD - bone mineral density), którą oceniano w badaniu densytometrycznym. więcej »

Amuzja, czyli zaburzenie percepcji muzyki

Zaburzenie percepcji muzyki, zwane amuzją, jest dosyć powszechne (dotyczyć może od 1 do 5 proc. ludzi), ale wciąż mało znane. Amuzja objawiać się może utratą umiejętności gry na instrumencie, nierozpoznawaniem słyszanych wielokrotnie utworów lub odbieraniem muzyki jako hałasu. Na zaburzenie to cierpiał m.in. wielki kompozytor Maurice Ravel. Prezentację "Muzyka w mózgu czyli czym jest amuzja i jak się objawia" przygotowała na X Kielecki Festiwal Nauki studentka psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Paulina Piotrowska. więcej »

Polacy szukają nowych metod biosyntezy leków i kosmetyków

Nad ulepszeniem technologii produkcji leków i kosmetyków, opartej o biotransformacje - czyli reakcje z udziałem organizmów żywych lub enzymów, będzie pracować grupa instytucji badawczych koordynowana przez Politechnikę Wrocławską. To całkowicie polski projekt, gdzie może pojawić się efekt aplikacyjny... więcej »

Ziemniak na polskim stole i na Festiwalu Nauki

Ziemniak ma wysoką wartość odżywczą. Jest jedną z niewielu roślin, które zawierają właściwie wszystko, co jest cenne dla naszego zdrowia: tłuszcze w niewielkiej ilości, białko o bardzo dobrym składzie aminokwasowym, skrobię i błonnik pokarmowy, który bardzo dobrze wpływa na perystaltykę jelit - przekonywała dr Barbara Lutomirska podczas Festiwalu Nauki w Jabłonnie. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe