PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kudrycka: nasi naukowcy dość rzadko występują o granty unijne

Nasi naukowcy dość rzadko występują o granty unijne; w 110 konkursach samodzielnie lub w ramach konsorcjum międzynarodowego wnioski złożyło zaledwie ok. 4 tys. zespołów z Polski na ponad 137 tys. wszystkich zespołów - poinformowała w czwartek w Sejmie minister nauki Barbara Kudrycka. więcej »

Dziecko z ADHD - prawa, standardy terapii i edukacji

Nad tym, jak skutecznie pomagać dzieciom cierpiącym na ADHD, zastanawiali się uczestnicy konferencji "Dziecko z ADHD - prawa, standardy terapii i edukacji". Konferencja odbyła się w Warszawie. Konferencję zorganizowali Rzecznik Praw Dziecka oraz Polskie Towarzystwo ADHD. Do udziału w niej zaproszono także przedstawicieli resortów zdrowia i edukacji, ponieważ - jak podkreślał RPD Marek Michalak - w pomocy dzieciom z ADHD ważne są współpraca i kompleksowość działań. więcej »

Lekarze: Guzy mózgu zbyt późno rozpoznawane w Polsce

W Polsce guzy mózgu u dzieci i dorosłych są często rozpoznawane zbyt późno. Jest to przyczyną cięższych powikłań i obniża szanse pacjentów na przeżycie - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Nowotworów Mózgu. więcej »

Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju internetu

W każdym nowym budynku będą kable światłowodowe, a przy drogach kanały technologiczne, w których można umieszczać kable telekomunikacyjne. Wszystko po to, by Polacy mieli dostęp do szybkiego internetu - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy. więcej »

Proste sposoby na uniknięcie zarażenia grypą

Częste mycie rąk i ograniczenie kontaktów z osobami już zarażonymi to najprostsze, ale skuteczne sposoby unikania zarażenia się grypą - powiedział dr Paweł Stefanow z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jeśli chory jest ktoś z domowników, warto często wietrzyć mieszkanie, bo właśnie w domu najłatwiej o zarażenie - dodał ekspert. więcej »

Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej

Zabiegi przeszczepiania w objętą defektem estetycznym skórę - zmarszczki, blizny, rozstępy itp. - własnych komórek skóry pacjenta, w tym komórek macierzystych, namnożonych w specjalistycznych laboratoriach hodowli komórkowych to prawdziwy przełom w medycynie estetycznej. więcej »

Czy warto się szczepić przeciw grypie?

Za szczepieniem przeciwko grypie przemawiają względy medyczne, epidemiologiczne oraz ekonomiczne. Szczepionka zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania, a przeciwwskazania do jej zastosowania są rzadkie. Można szczepić prawie wszystkich - już od szóstego miesiąca życia. więcej »

Podaruj cząstkę siebie - konferencja nt. przeszczepów

W polskich klinikach wykonuje się około 1400 przeszczepów narządów rocznie. Jednak według transplantologów, którzy wzięli udział w konferencji w Radomiu pod hasłem "Podaruj cząstkę siebie", nadal wiele osób nie zgadza się na pobranie organów od zmarłej bliskiej osoby. więcej »

Kardiolodzy: leki złożone przyszłością terapii nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze ma w Polsce 9 mln osób, z tego tylko u 12 proc. jest ono leczone skutecznie; stosowanie preparatów złożonych, czyli zwierających kilka leków w jednej pigułce, jest jednym ze sposobów na poprawę tych statystyk - mówili kardiolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Uniwersytet Wrocławski - uczelnia przychylna niepełnosprawnym

Średnio jeden ze 100 studentów Uniwersytetu Wrocławskiego jest osobą niepełnosprawną. Uczelnia postanowiła więc bardziej przystosować się do potrzeb takich osób. Tabliczki w alfabecie Braille'a w budynkach Uniwersytetu dla niewidomych i specjalne pokoje w nowej bibliotece; podjazdy i windy dla inwalidzkich wózków, bezpłatny transport dla niepełnosprawnych ruchowo - to tylko niektóre plany uczelni. Część kosztów pokryją fundusze z UE. więcej »

Konkurs Fundacji Hasco-Lek dla młodych specjalistów farmacji

Już po raz czwarty młodzi badacze, autorzy prac i odkryć z zakresu farmacji, biotechnologii, medycyny, chemii i innych pokrewnych dziedzin mogą się ubiegać się o nagrody w konkursie Fundacji Hasco-Lek. Rozpoczęto właśnie nabór wniosków do IV edycji konkursu dotyczącego szeroko rozumianej farmacji przemysłowej... więcej »

29 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu

Edukacja społeczeństwa na temat udaru mózgu oraz zwiększenie liczby pododdziałów udarowych to jedne z ważniejszych czynników, od których zależy spadek śmiertelności z powodu tej choroby w Polsce - podkreślali w rozmowie z PAP neurolodzy. W czwartek, 29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: "Udar. Co mogę zrobić?". więcej »

CBOS: 91 proc. Polaków aprobuje pobieranie narządów od zmarłych

91 proc. ankietowanych, w tym 70 proc. zdecydowanie, aprobuje pobieranie narządów od osób zmarłych, by ratować życie lub przywracać zdrowie innym ludziom. Przeciwko jest 6 proc. badanych, w tym 2 proc. zdecydowanie. 3 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. więcej »

29 października - Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Łuszczyca, choć jest chorobą skóry, prowadzi do powikłań uszkadzających wiele narządów, skraca, utrudnia i uprzykrza życie. W Polsce najciężej chorzy wciąż mają ograniczony dostęp do skutecznego leczenia - mówili lekarze i pacjenci podczas konferencji poprzedzającej obchodzony 29 października Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę. więcej »

Jak oczyścić wodę przy pomocy światła?

Nowy sposób oczyszczania wody z toksycznych związków opracowali naukowcy z Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów (ZNPiB) Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowanego przez prof. Marię Nowakowską. Metoda - wykorzystująca nietoksyczne fotokatalizatory hybrydowe oparte na glinokrzemianach warstwowych - jest skuteczna, wydajna i bardziej ekologiczna od dotychczas stosowanych. Na razie metoda została opracowana i zweryfikowana w laboratoriach. Teraz badacze chcą sprawdzić, jak będzie działała w szerszej skali, np. w oczyszczalni ścieków. więcej »

REKLAMA
Przekaż