PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Grzyby - sprzymierzeńcy i wrogowie

Jesienią Polacy wyruszają do lasów w poszukiwaniu ulubionych prawdziwków, rydzów czy kurek. Gospodynie domowe często walczą z pleśnią atakującą produkty spożywcze, a lekarze z grzybicami. O grzybach jednak wciąż wiemy mało... więcej »

Groźne skutki lekceważonego nieżytu nosa

Kichanie, zatkany nos, wodnista wydzielina - to objawy alergicznego nieżytu nosa - niedocenianej przez społeczeństwo choroby, z powodu której cierpi aż jedna czwarta Polaków. Część z nich, z powodu lekceważenia wymienionych symptomów, zapadnie na astmę... więcej »

Niskie oceny leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Ponad połowa chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), poważną chorobę, która może prowadzić do inwalidztwa, źle ocenia dostępność do leczenia w Polsce - wynika z badań przeprowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "Świat w dłoniach". Zaprezentowano je 14 października w Warszawie. więcej »

GIS: osoby z objawami grypy powinny zostać w domu

Zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrand zaapelował do osób, które mają pierwsze objawy grypy, o pozostanie w domu i niewychodzenie do pracy. więcej »

Dobra szkoła życia... z astmą

Życie z astmą to nie wyrok. Choroba nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, ograniczeniem aktywności fizycznej i towarzyskiej ani przykrymi skutkami ubocznymi wynikającymi z przyjmowania leków sterydowych. Ale, aby tego uniknąć, trzeba nauczyć się, jak żyć z astmą. Bo wcale nie jest to oczywiste - podkreślał w rozmowie z PAP, dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Spotkanie ze specjalistą odbyło się przy okazji X Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbywał się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. więcej »

Ośrodek Onkologiczny w Łodzi chce stosować metodę lipofillingu

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym przy wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi mają być przeprowadzane nowoczesne zabiegi rekonstrukcji piersi po operacji z powodu raka. Metoda lipofillingu, czyli modelowania piersi polega na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej. więcej »

12 października - Światowy Dzień Reumatyzmu

Problemy z diagnostyką, niedostateczny dostęp pacjentów do terapii i kompleksowej opieki, w tym rehabilitacji, pomocy psychologa oraz innych specjalistów - to główne problemy polskiej reumatologii, o których, z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu, mówili w rozmowie z PAP reumatolodzy. Jak zaznaczyli, problemy te dotyczą w największym stopniu pacjentów z poważnymi zapalnymi chorobami stawów, które mogą prowadzić do kalectwa i znacznie skracają życie. Najczęstsze z nich to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). więcej »

Google szuka grypy w Polsce

8 października w Polsce ruszył opracowany przez Google i sprawdzony już w kilku krajach system monitorowania grypy, który pozwoli zauważyć wzrost aktywności wirusa nawet o 2 tygodnie wcześniej niż jest to możliwe przy tradycyjnych metodach epidemiologicznych - poinformowało polskie przedstawicielstwo Google. więcej »

Szlakiem kulinarnych odkryć Południowej Ameryki

Naukowcy z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócili uwagę na własności odżywcze komosy ryżowej, nazywanej przez Inków "matką zbóż". Komosa ryżowa, znana także jako quinoa, proso boliwijskie, należy do rodziny kosmowatych, zaliczanej do pseudozbóż, tzn. roślin wytwarzających bogate w skrobię nasiona, niebędących zbożami. więcej »

Grypa sprzyja pneumokokom

Ponad połowę przypadków grypy obserwuje się u dzieci poniżej 14. roku życia. Zwykle choroba przebiega łagodnie, ale u dzieci przed 6. rokiem życia i osób starszych (po 60. roku życia) często pojawiają się wtórne zakażenia bakteryjne. Dzieci trafiają do szpitala z powodu grypy aż kilkadziesiąt razy częściej niż dorośli... więcej »

Polacy mają za dużo cholesterolu we krwi

Prawidłowy poziom całkowitego cholesterolu, przyjęty przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, nie powinien przekraczać 200 mg/dl, przy czym frakcja HDL nie powinna być mniejsza niż 45 mg/dl, a LDL nie może przekraczać 130 mg/dl. Dla osób posiadających dodatkowe czynniki ryzyka (nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, dodatni wywiad rodzinny) normy te są... więcej »

Medyczny Nobel 2009. Telomery - strażnicy genomu

Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy. więcej »

Prof. Siedlecki: Nobel za telomery jak najbardziej słuszny

Znaczenie telomerów jest dość istotne dla nauki, dlatego jak najbardziej słuszne było przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trójce amerykańskich naukowców - powiedział PAP prof. Janusz Siedlecki z Centrum Onkologii - Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie. więcej »

Od porfirii do fotozabijania nowotworów

Porfirie to grupa niezwykle rzadkich chorób metabolicznych, które większości ludzi kojarzą się z jednym charakterystycznym objawem - silną wrażliwością na światło. Chorzy prowadzą więc skryty, nocny tryb życia, a w zaawansowanej fazie cierpią na bezsenność i mają zniekształcone twarze. Z tego powodu sądzono nawet kiedyś, że porfirycy mogą być ... wampirami. więcej »

Eksperci: depresję można pokonać

Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych - poważną chorobą, podobnie jak zapalenie płuc czy nadciśnienie tętnicze. Nie należy jej się wstydzić i można ją skutecznie leczyć - przekonywali specjaliści na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z trwającą kampanią społeczną "Depresję można pokonać - zmień perspektywę". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe