PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

CBOS: 91 proc. Polaków aprobuje pobieranie narządów od zmarłych

91 proc. ankietowanych, w tym 70 proc. zdecydowanie, aprobuje pobieranie narządów od osób zmarłych, by ratować życie lub przywracać zdrowie innym ludziom. Przeciwko jest 6 proc. badanych, w tym 2 proc. zdecydowanie. 3 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. więcej »

29 października - Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Łuszczyca, choć jest chorobą skóry, prowadzi do powikłań uszkadzających wiele narządów, skraca, utrudnia i uprzykrza życie. W Polsce najciężej chorzy wciąż mają ograniczony dostęp do skutecznego leczenia - mówili lekarze i pacjenci podczas konferencji poprzedzającej obchodzony 29 października Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę. więcej »

Jak oczyścić wodę przy pomocy światła?

Nowy sposób oczyszczania wody z toksycznych związków opracowali naukowcy z Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów (ZNPiB) Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowanego przez prof. Marię Nowakowską. Metoda - wykorzystująca nietoksyczne fotokatalizatory hybrydowe oparte na glinokrzemianach warstwowych - jest skuteczna, wydajna i bardziej ekologiczna od dotychczas stosowanych. Na razie metoda została opracowana i zweryfikowana w laboratoriach. Teraz badacze chcą sprawdzić, jak będzie działała w szerszej skali, np. w oczyszczalni ścieków. więcej »

Polski system zamiany mowy na tekst

Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i polska spółka Unikkon Integraf - po 4 latach prac - stworzyli pierwszy Inteligentny System do Rozpoznawania i Zamiany Mowy na Tekst - MagicScribeMedical. Od podobnych, obecnych na rynku rozwiązań różni się tym, że jest przeznaczony dla branży medycznej - rozpoznaje fachowe słownictwo, nazwy leków, procedur medycznych itp. więcej »

Zdrowe Zatoki - ogólnopolska akcja edukacyjna

Cykl bezpłatnych badań termowizyjnych oraz węchu w 11 miejscach w Polsce - to element Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej "Zdrowe Zatoki", która rozpoczęła się 23 października. Celem akcji jest zbadanie jak największej liczby Polaków pod kątem ewentualnego zapalenia zatok przynosowych i edukacja społeczeństwa na temat tej dolegliwości. więcej »

Lekarze: 80 proc. udarów można by zapobiec

Udary mózgu są uważane za trzecią przyczynę zgonów na świecie i najczęstszą przyczynę niepełnosprawności osób po 40. roku życia. Zdecydowanej większości z nich można by jednak uniknąć, m.in. poprzez zmianę stylu życia społeczeństwa na zdrowszy - mówili lekarze 22 października na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Prof. Skudrzyk: przyczyną złego humoru Polaków ich samowyobcowanie

Jedną z przyczyn złego nastroju Polaków jest ich wyobcowywanie się wobec własnych polityków - traktowanie ich w kategoriach "obcych", zamiast "naszych". Receptą jest wzięcie na siebie części odpowiedzialności za ich działanie, a także stosowanie w życiu większych dóz szczerości i humoru - wskazuje filozof, profesor Uniwersytetu Śląskiego, Piotr Skudrzyk. więcej »

Zielarnia, apteka, laboratorium galenowe sprzed wieków w Bydgoszczy

Ręcznie pisane receptury apteczne, dyplomy medyczne, XIX-wieczne zielniki i 150-letnie przyrządy lekarskie - w sumie ponad 5 tysięcy eksponatów, można oglądać w Muzeum Farmacji, które znajduje się w jednej z trzech najstarszych bydgoskich aptek - "Pod Łabędziem". Placówka nie tylko organizuje wystawy i udostępnia swe zasoby zwiedzającym, ale także zajmuje się aktywną działalnością edukacyjną i popularyzatorską. więcej »

Logopedzi: można uchronić dziecko przed jąkaniem

Wczesna interwencja rodziców i logopedy, przy problemach dziecka z płynnym mówieniem, może uchronić je przed jąkaniem - przekonywali 21 października specjaliści podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Katowicach w przeddzień Światowego Dnia Osób Jąkających się. więcej »

Powstaje Euroregionalne Centrum Farmacji w Białymstoku

Badania nad nowoczesnymi lekami, ocena jakości żywności, współpraca z przemysłem, nowoczesne kształcenie farmaceutów będzie m.in. możliwe dzięki powstającemu w Białymstoku Euroregionalnemu Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja ma kosztować 54,7 mln zł i jest dofinansowana z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod budowę centrum. więcej »

Narządy jednego zmarłego mogą uratować 6 osób

Narządy jednego zmarłego mogą uratować 6 osób - przypomniano na konferencji "Ku europejskim standardom - polska transplantologia w drodze do przezwyciężenia kryzysu", zorganizowanej przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej. "W Polsce przeszczepia się 2-3 razy za mało narządów w porównaniu do rzeczywistych potrzeb. Pod koniec września 2009 na liście oczekujących było 2121 osób. Wielu chorych umiera w oczekiwaniu na przeszczep, szpitale nie zgłaszają dawców z powodu barier administracyjnych, finansowych lub z braku odpowiedniego personelu" - mówiła dr Dorota Lewandowska, kierownik krajowej listy oczekujących na przeszczep. więcej »

20 października - Światowy Dzień Osteoporozy

Osteoporoza to choroba kości grożąca poważnymi złamaniami, kalectwem, a nawet zgonem. I choć obecnie znanych jest wiele skutecznych metod jej terapii, to polscy pacjenci mają dostęp tylko do jednego leku - alarmują lekarze z okazji Światowego Dnia Osteoporozy, który obchodzony jest 20 października. więcej »

Ruszyła akcja skierowana do rodziców - „Zrób bilans dwulatka”

Bilans dwulatka to badanie okresowe, które pozwala ocenić, czy dziecko jest prawidłowo żywione, czy odpowiednio się rozwija, a także wcześnie wykryć wady rozwojowe i poważne schorzenia, w tym nowotwory. Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej inaugurującej akcję "Zrób bilans dwulatka", że rodzice nie mogą zapominać o tym badaniu. więcej »

Na diagnostyce i leczeniu zakażeń HCV Polska zyskałaby 30 mld zł

Wdrażając skuteczny program badań przesiewowych, zwiększając dostęp do diagnostyki i leczenia przewlekłych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) Polska mogłaby zaoszczędzić w ciągu 7 lat ponad 30 mld złotych - przekonywali 14 października eksperci na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Honorowi dawcy szpiku obchodzili swoje święto

Osoby, które zdecydowały się oddać szpik, by uratować czyjeś życie spotkały się 9 października w Warszawie z okazji Dnia Honorowego Dawcy Szpiku, który od 8 lat organizuje Fundacja Urszuli Jaworskiej - bank dawców szpiku. "Chodziło nam o to, by docenić ludzi chętnych do oddania szpiku i na ich przykładzie pokazać, że dawstwo może być czymś zwykłym, nie naraża nikogo na uszczerbek na zdrowiu czy ból. W ten sposób chcemy zachęcić, żeby ludzie zdecydowali się dać z siebie kawałek innemu człowiekowi" - powiedziała PAP Urszula Jaworska, u której w 1994 r. wykryto przewlekłą białaczkę szpikową. Trzy lata później otrzymała przeszczep od dawcy holenderskiego. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe