PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

I Ogólnopolski Dzień Szczepień za nami

Szczepienia to najbardziej skuteczna i opłacalna dla państwa metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Tymczasem nowa wersja obowiązkowego kalendarza szczepień nie zawiera ani jednej ze zmian, o które lekarze walczą już od kilku lat - mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej a okazji obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Szczepień. więcej »

Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie

Homeopatia nie jest alternatywną metodą leczenia, lecz metodą komplementarną, nie ma zastępować innych terapii, tylko je uzupełniać - przekonywał prof. Louis Rey z University of California w Los Angeles podczas konferencji prasowej otwierającej międzynarodową konferencję naukową "Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie", która odbywała się w Warszawie w dniach 27-28 listopada. więcej »

Prof. Wróbel o tym, jak widzi mózg

To, co widzimy patrząc na konkretny obraz wynika w dużej mierze z dotychczasowych doświadczeń naszego mózgu i tego, czego zdążyliśmy się nauczyć. Ponieważ każdy z nas ma inne doświadczenia wzrokowe, to patrząc na ten sam obraz wcale nie musimy widzieć tego samego - wyjaśniał prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, podczas wykładu pt. "Co widzi mózg". więcej »

Psychologiczne działanie sloganu - badania w SWPS

Czy chętniej kupimy krem, który zapewni nam piękną cerę, czy raczej ten, który pozwoli uniknąć zmarszczek? Taka wiedza przydaje się producentom i twórcom reklam. Uwzględniając bowiem kategorię reklamowanego produktu oraz typ motywacji kupujących, można przewidzieć, jaki rodzaj sloganu będzie najbardziej skuteczny w kampanii reklamowej - wynika z badań prowadzonych w Katedrze Psychologii Marketingu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Kluczową kwestią są zaś motywacje, które towarzyszą konsumentom podczas podejmowania decyzji zakupowych. więcej »

Lekarze: onkologia nadal niedoinwestowana

Na 27 krajów Unii Europejskiej, Polska wciąż zajmuje 22-23 miejsce, jeśli chodzi o leczenie nowotworów - poinformował docent Tadeusz Pieńkowski z Centrum Onkologii na konferencji prasowej podczas IV Mazowieckich Spotkań Onkologicznych. Choć nakłady na leczenie rosną, nie jest to wzrost odpowiadający potrzebom. W Polsce najlepiej chorować między lutym a wrześniem. Kiedy indziej może nie być pieniędzy na leczenie - mówił doc. Pieńkowski. więcej »

Proteza BMHR - postęp w leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego

Do niedawna młodzi ludzie ze zniszczoną głową kości udowej byli zdani jedynie na endoprotezy całkowite, które szybko się zużywają i ograniczają aktywność chorego. Od maja 2009 r. na świecie, a od lipca w Polsce, dostępna jest już nowa metoda, tzw. kapoplastyka BMHR, która jest najlepszym jak dotąd rozwiązaniem dla tej grupy chorych... więcej »

Polskie Cyber-Oko

W Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej powstało Cyber-Oko, system pozwalający na poruszanie kursorem komputera za pomocą wzroku, umożliwiający obserwację, na które fragmenty strony internetowej pada wzrok czytelnika, a także badanie koncentracji uwagi u dzieci. Cyber-Oko nagrodzono Medalem Innowacje 2009 na tegorocznych targach Technicon Innowacje, które odbyły się w Gdańsku. więcej »

Zasady kwalifikowania kandydatów na dawców oraz dawców do oddania krwi lub jej składników

Przyjmowanie leków może wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia. Okres przyjmowania leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy. W przypadku przyjmowania innych leków, aby oddać krew należy uzyskać zgodę lekarza (np. zażywanie aspiryny lub leków zawierających kwas acetylosalicylowy dyskwalifikuje przez 3 dni od ostatniego zażycia)... więcej »

Przygotowanie się do oddania krwi, procedura pobrania krwi, jak zachować się po oddaniu krwi

Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki a zarazem bezpieczny dla dawcy pobrać krew. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy a miejsce, wkłucia jest odkażane. Pracownicy RCKiK, którzy towarzyszą podczas całej procedury kwalifikowania oraz pobierania krwi dbają, aby pobór krwi odbył się sprawnie a zarazem bezpieczne i abyśmy mogli podzielić się swoją krwią w miłej i przyjaznej atmosferze. więcej »

22-26 listopada – Dni Honorowego Krwiodawstwa

Potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Ponieważ grupa "O" jest bardzo rozpowszechniona, również zapotrzebowanie na nią jest duże. Grupa "0" jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo nie wiadomo, która w danym momencie będzie potrzebna... więcej »

Onkolodzy: raka płuca można wykrywać wcześniej

W Polsce co roku umiera na raka płuca więcej osób niż z powodu raka piersi, raka jelita grubego i raka prostaty razem wziętych. Jedną z przyczyn są zaniedbane badania profilaktyczne - mówił prof. Tadeusz Orłowski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej, podczas konferencji prasowej "Polacy o raku płuca". więcej »

Neurolodzy: dzieci z SM w Polsce bez dostępu do najlepszych terapii

W Polsce dzieci chore na stwardnienie rozsiane, przewlekłą chorobę neurologiczną, nie mają dostępu do najskuteczniejszej terapii - alarmowali neurolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Aby pomóc najmłodszym pacjentom z tym schorzeniem, powołano Polską Grupę Roboczą ds. SM u Dzieci. więcej »

Jak nie tracić zdrowia przy biurku? Pomogą zasady ergonomii

Rozmywanie się obrazu, zawroty głowy, dolegliwości kręgosłupa i mikrourazy, to niektóre objawy spowodowane długotrwałą pracą za biurkiem. Mogą one wystąpić, jeśli nie stosujemy zasad ergonomii, czyli dyscypliny naukowej, której zadaniem jest dostosowywanie urządzeń do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka. więcej »

Usuwamy azbest! - ogólnopolski konkurs dla szkół

Już ponad 200 szkół z całej Polski zarejestrowało się w ogólnopolskim konkursie dla uczniów i nauczycieli "Usuwamy azbest!". Projekt, który wystartował zaledwie miesiąc temu jest elementem Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, koordynowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Patronat nad nim objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. więcej »

Ruszyła kampania „Lecz nadciśnienie skutecznie”

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc. chorych uzyskuje się dobre wyniki terapii - alarmowali kardiolodzy na konferencji prasowej w Poznaniu. Zainaugurowano na niej ogólnopolską kampanię edukacyjną "Lecz nadciśnienie skutecznie", która jest skierowana do lekarzy i pacjentów i ma uwrażliwiać m.in. na problem nieprzestrzegania zaleceń lekarskich przez chorych - ważną przyczynę niskiej skuteczności leczenia nadciśnienia. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe