Pierwszy w Bytomiu, drugi na Śląsku Reumatologiczny Gabinet Terapii Biologicznej
W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, Na Oddziale Reumatologii kierowanym przez dr Marię Głowacką, 8 grudnia 2009 roku nastąpi uroczysta inauguracja jedenastego w Polsce Gabinetu Terapii Biologicznej. Będzie to już drugi Gabinet Terapii Biologicznej w tym rejonie. Pierwszy został uruchomiony w kwietniu tego roku w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach, na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Reumatologii, prowadzonym przez prof. Eugeniusza J. Kucharza. więcej »
Nowatorskie urządzenie do kontaktu ze sparaliżowanymi pacjentami
Nowatorską w kraju aparaturę pozwalającą na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi pacjentami, zaprezentowano 4 grudnia w Toruniu. Instalacja odczytuje ruch gałek ocznych i przetwarza te informacje na komunikaty głosowe. więcej »
W Polsce ok. 50-60 tys. osób choruje na stwardnienie rozsiane
Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50-60 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Jest to najczęstsza neurologiczna przyczyna niepełnosprawności; szacunkowo co druga osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim ma SM. więcej »
Co trzeci krakowski nastolatek cierpi na depresję
Z badań prof. Jacka Bomby, wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii dzieci i młodzieży wynika, że aż jedna trzecia krakowskich nastolatków cierpi na depresję. Szacuje się, że cierpi na nią aż 28 proc. dziesięciolatków, 25 proc. trzynastolatków i 28 proc. siedemnastolatków - pisze "Dziennik Polski". więcej »
Powstanie Centrum Diagnostyki Nowotworów Dziedzicznych
Pierwsze w kraju Centrum Diagnostyki Leczenia Nowotworów Dziedzicznych powstanie w Szczecinie przy wsparciu z funduszy europejskich. 3 grudnia w Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie podpisano umowę na finansowanie przedsięwzięcia. więcej »
200 lat nauczania medycyny w Warszawie
Warszawski Uniwersytet Medyczny obchodzi 200-lecie nauczania medycyny w Warszawie. Przed siedzibą rektoratu uczelni odsłonięto z tej okazji pamiątkowy obelisk oraz zorganizowano sesję naukową. więcej »
80-lecie prof. Imielińskego - prekursora polskiej seksuologii
Prekursor polskiej seksuologii prof. Kazimierz Imieliński 6 grudnia obchodzi 80. rocznicę urodzin. To właśnie on, jako pierwszy w Polsce, uzyskał w 1963 r. tytuł specjalisty seksuologa, a w 1971 r. w Akademii Medycznej w Krakowie przeprowadził pierwszy przewód z seksuologii. więcej »
Szkolenie lekarzy to klucz do szybkiego wykrywania raka
Aby wcześniej wykrywać nowotwory i skuteczniej je leczyć, trzeba szkolić onkologicznie nie tylko lekarzy rodzinnych, ale także lekarzy innych specjalności, również stomatologów czy ortopedów - mówił dr Janusz Meder z Centrum Onkologii podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. więcej »
3 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
W roku 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992) Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 3 grudnia Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Celem tej decyzji było zwrócenie uwagi na problematykę niepełnosprawności, zintensyfikowanie działań na rzecz wyrównywania szans oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. więcej »
Województwo lubelskie pionierem w wykorzystywaniu mobilnej diagnostyki obrazowej
W województwie lubelskim na 1 mln mieszkańców przypada 0.7 urządzeń do badań rezonansu magnetycznego, to najmniej w Polsce i w całej Unii Europejskiej (Polska 1.9, Węgry 2.6, Stany Zjednoczone 26.5, Japonia 40.1). Jednocześnie Lubelszczyzna jest jedynym regionem w Polsce, który wykorzystuje możliwości mobilnej diagnostyki rezonansem magnetycznym. więcej »
Polskie badania: kobiety i mężczyźni inaczej reagują na niebezpieczeństwo
Mózg kobiety reaguje zarówno na zagrożenie, jak i przyjemne bodźce inaczej niż mózg mężczyzny - wynika z polskich badań, zaprezentowanych na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago. Badania przeprowadzono w Katedrze Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »
Pięć masek depresji
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski” dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu. Oto pięć najczęściej występujących „masek”, pod którymi może ukrywać się depresja. więcej »
Lekarze: nowotwory nerki i pęcherza źle leczone w Polsce
Nowotwory nerki i pęcherza są w Polsce źle leczone - alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 listopada w Warszawie. Jak mówili, pacjenci z rozsianym rakiem nerki nie mają np. dostępu do skutecznych, nowoczesnych terapii, a w przypadku raka pęcherza chorzy za rzadko są poddawani operacjom radykalnym. więcej »
Dziś Światowy Dzień AIDS
Tegorocznie obchody Światowego Dnia AIDS, który przypada 1 grudnia, odbywają się pod hasłem "Test na HIV. Test na odpowiedzialność". To także hasło kampanii prowadzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS propagującej ideę bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV. więcej »
Organizacje kobiece apelują o większą ochronę kobiet z HIV
O stworzenie systemu badań, mających na celu wczesne wykrywanie HIV, leczenie i wsparcie kobiet z tym wirusem oraz zwiększenie środków budżetowych na ten cel apelują organizacje kobiece i zajmujące się HIV/AIDS. Zwracają uwagę, że ryzyko zarażenia się wirusem HIV jest u kobiet znacznie wyższe niż u mężczyzn. więcej »