Kobiety kuszące do zdrady surowiej oceniane niż mężczyźni - badania polskich psychologów
"Kłusownik - kobieta" jest w społeczeństwie mniej lubiana niż polujący na partnerkę mężczyzna - stwierdzili naukowcy z Wydziału Zamiejscowego SWPS w Sopocie i Uniwersytetu Gdańskiego, którzy badali zjawisko kłusownictwa seksualnego. więcej »
Mróz nasila objawy chorób płuc i układu krążenia
Duży mróz nasila objawy chorób układu krążenia i oddechowego, może sprzyjać zasłabnięciom, bólom w klatce piersiowej i dusznościom - ostrzega dr Robert Jędrzejewski z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha w Warszawie. Lekarze przypominają też, że w mroźne dni poza domem nie mogą przebywać malutkie dzieci. więcej »
Co nas zniechęci, to nas zachęci - psychologia reklamy
Dlaczego twórcy reklam w swoich produkcjach coraz częściej odwołują się do negatywnych emocji i uczuć? Badania naukowców z Katedry Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wykazały, że reklamy o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym są lepiej zapamiętywane przez odbiorców. Pod wpływem negatywnych emocji wyostrzamy czujność i lepiej zapamiętujemy komunikat reklamowy, dlatego mogą być one skutecznym narzędziem manipulacji marketingowej i zwiększać efektywność reklamy. więcej »
Dostawcy radiofarmaceutyków zainteresowani ich produkcją w Kielcach
Dwie liczące się na europejskim rynku firmy z branży radiofarmaceutyków są zainteresowane dzierżawą linii technologicznej w budynku pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach i uruchomieniem tam cyklotronu do wytwarzania znaczników nowotworów. więcej »
Innowacyjne polskie auto dla kierowców na wózku inwalidzkim
Projekt jednoosobowego pojazdu "Kul-car", który może być kierowany przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, zajął pierwsze miejsce w konkursie "Młody Wynalazca 2009". Autorką zwycięskiego projektu jest Marlena Krzyżanowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opiekunem projektu był dr Krzysztof Buczek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. więcej »
Nowoczesny Ośrodek Przeszczepów Szpiku powstał w Łodzi
Nowoczesny Ośrodek Przeszczepów Szpiku powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi. Obiekt pozwala na wykonywanie wszystkich rodzajów przeszczepów szpiku u chorych na nowotwory krwi. Szacuje się, że dzięki temu liczba wykonywanych w Łodzi transplantacji wzrośnie dwukrotnie - z 25 do 50 rocznie. więcej »
Nowatorskie zabiegi dzięki współpracy kardiologów i kardiochirurgów
Nowatorskie w skali Polski i skuteczniejsze od dotychczasowych zabiegi hybrydowej likwidacji długotrwałego migotania przedsionków serca oraz wymiany uszkodzonej zastawki aortalnej u najtrudniejszych chorych wprowadziło w ostatnich miesiącach Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS). więcej »
CBOS: w ciągu 20 ostatnich lat nastroje Polaków poprawiły się
W porównaniu z 1989 r. coraz więcej Polaków ma pewność, że wszystko dobrze się układa, coraz częściej odczuwamy zadowolenie i dumę z tego, że coś nam się w życiu udało. Rzadziej bywamy sfrustrowani, ale stale mamy poczucie lekceważenia przez władze - wynika z najnowszego sondażu CBOS. więcej »
Pionierskie doświadczenia mechanicznego wspomagania serca
Najdłuższy w Polsce okres mechanicznego wspomagania serca u jednego pacjenta oraz zastosowanie jednej z najnowocześniejszych na świecie pomp wirowych - całkowicie wszczepianej do klatki piersiowej - to doświadczenia ostatnich miesięcy lekarzy Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) oraz inżynierów Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu. więcej »
Skomplikowana operacja serca po raz pierwszy w Polsce
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu wszczepili sztuczną komorę serca 13-miesięcznej dziewczynce z Małopolski. Według prof. Janusza Skalskiego, który kierował zespołem lekarzy, była to pierwsza w Polsce tego typu operacja u tak małego dziecka. więcej »
Europejska nagroda dla polskiego programu wykrywania raka
Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy otrzyma nagrodę "Pearl of Wisdom" (Perła Mądrości), przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (ECCA). Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 stycznia w Parlamencie Europejskim. więcej »
Morfologia pomaga wykrywać nie tylko białaczki
Morfologia to badanie diagnostyczne, które skutecznie pozwala wykrywać białaczki, ale też wiele innych schorzeń we wczesnej fazie, kiedy są jeszcze zupełnie uleczalne - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Spotkanie stało się też okazją do podsumowania pierwszej edycji kampanii "Białaczka - sprawdź czy nie weszła ci w krew", zorganizowanej przez Fundację Urszuli Jaworskiej oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. więcej »
Nowoczesny sprzęt pomoże w operacjach neurochirurgicznych dzieci
Bezpieczniejsze usuwanie guzów nowotworowych - szczególnie tych głęboko położonych - umożliwia system Budde Halo, o który wzbogaciło się Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To pierwsze tego typu urządzenie w regionie i jedno z kilku w Polsce. więcej »
Nadmierny stres naraża dzieci na ryzyko choroby serca
Długotrwałe przeżywanie stresu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie Instytutu Kardiologii w Warszawie, stres jest powszechnym problemem wśród dzieci i młodzieży. Najmłodsi odczuwają jego objawy, choć zaledwie 4 proc. z nich potrafi prawidłowo powiązać je ze zjawiskiem stresu. więcej »
Co 20 sekund z powodu gruźlicy umiera jedna osoba
Gruźlica nie jest chorobą przeszłości. Obecnie jedna trzecia światowej populacji, to jest 2 mld osób, jest zakażona prątkiem gruźlicy. Choroba rozwinie się u 10 proc. z nich - mówiono w Warszawie na otwarciu wystawy "Ludzkie oblicza gruźlicy". więcej »