PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Naukowcy: 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym ma ADHD

Od 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym cierpi na zespół deficytu uwagi i nadruchliwości (ADHD), więcej wśród nich jest chłopców niż dziewcząt - poinformowano na konferencji w Warszawie, poświęconej ADHD. więcej »

Mleko - kontrowersyjne źródło zdrowia

Mleko już od czasów paleolitu stanowi ważną część jadłospisu człowieka. Jednak jego przyswajalność jest uzależniona w dużej mierze od zamieszkiwanego regionu świata. Mleka nie powinni pić Azjaci, za to dla większości Europejczyków jest ono źródłem niezbędnych składników odżywczych, takich jak tłuszcze, białko i wapń. O zaletach i specyfice mleka mówili specjaliści podczas wykładu "W obronie mleka", który odbył się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. więcej »

Lekarze: depresja to śmiertelna choroba, którą trzeba leczyć

Depresja to choroba przewlekła i śmiertelna, wymagająca kompleksowego leczenia. Liczba ofiar samobójstw, które w dużym stopniu mają związek z depresją, jest w Polsce tak duża jak liczba ofiar wypadków samochodowych - alarmowali lekarze i psychologowie podcza konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Żywa woda powstała w polskich laboratoriach

Woda, która nie zamarza w temperaturze -60 stopni Celsjusza i wrze w 160 stopniach, a do tego może rozpuścić w sobie nawet olej - unikalną metodę wytwarzania wody o takich właściwościach udało się wypracować prof. Wiesławowi Strękowi i Zdzisławowi Oszczędzie z firmy Nantes. Twórcy nazywają ją nanowodą; już została wykorzystana w kosmetologii. więcej »

Telemedycyna w Euroregionie Pomerania

35 szpitali polskich i niemieckich przystąpiło do transgranicznego projektu "Telemedycyna w Euroregionie Pomerania". 18 stycznia w Greifswaldzie w Niemczech uroczyście zainaugurowano program dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. więcej »

Internetowa transmisja z operacji krtani w poznańskiej klinice

Ponad sześć tysięcy osób z całego świata oglądało za pośrednictwem internetu operację krtani przeprowadzoną w poznańskiej Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Transmisję zabiegu, który odbył się 21 stycznia, zorganizowano z myślą o edukacji lekarzy. więcej »

Powstał program poprawy opieki nad dziećmi chorymi na raka

Dwuletni "Program poprawy opieki medycznej nad dziećmi z chorobami nowotworowymi oraz podniesienia jakości ich życia" od maja będzie wdrażany w Polsce, a także w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W Krakowie odbyło się dwudniowe spotkanie organizacyjne krajowych konsultantów medycznych z tych czterech państw z ekspertami z Wielkiej Brytanii i USA. więcej »

Otwarcie Oddziału Psychiatrii Konsultacyjnej w Szpitalu Tworkowskim

W dniu 29 stycznia 2010 roku nastąpi otwarcie innowacyjnego Oddziału Psychiatrii Konsultacyjnej Szpitala Tworkowskiego. Nowa jednostka będzie ukierunkowana na diagnostykę i leczenie pacjentów, u których występują złożone problemy zdrowotne. więcej »

CBOS: mężczyźni bardziej chętni do posiadania dzieci niż kobiety

Mężczyźni częściej niż kobiety wyrażają chęć posiadania potomstwa. Różnice w kwestii planowania dzieci są szczególnie duże wśród osób, które już je posiadają: kobiety, które mają już dzieci, skłonne są do powiększenia rodziny znacznie rzadziej niż mężczyźni - wynika z badania CBOS. więcej »

Pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia soczewek nowej generacji

W warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka "LASER" odbyły się trzy nowatorskie zabiegi korekcji wysokiej krótkowzroczności za pomocą soczewki nowej generacji - tak zwanej zwijalnej soczewki fakijnej. 18 stycznia przeprowadził je prof. Jerzy Szaflik i jego zespół. więcej »

Specjaliści: ból jest jak choroba

Ból to jeden z najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się współczesna medycyna - powiedział dr Jerzy Jarosz z Zakładu Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii, 13 stycznia, podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »

Niezwykły siarczan srebra(II) zsyntezowany przez polsko-słoweński zespół badaczy

Siarczan srebra(II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach - uzyskał polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Grochali. Zsyntezowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków. więcej »

Narodowa Rada Rozwoju o problemach demograficznych Polski

Problemy demograficzne kraju były tematem pierwszego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, która jest gremium doradczym prezydenta. Zdaniem naukowców, demografia będzie miała wpływ na rynek pracy, produktywność i wzrost gospodarczy Polski, a także na sytuację sytemu zabezpieczenia społecznego i finanse publiczne. Zmieni się popyt na usługi finansowe, edukacyjne i opiekuńcze. więcej »

Nowoczesny sprzęt ma zmniejszyć śmiertelność noworodków

Woj. śląskie należy do regionów z najwyższą w Polsce śmiertelnością noworodków. W ich ratowaniu oraz ochronie przed ryzykiem powikłań pomóc ma 17 urządzeń do intensywnej terapii noworodków zakupionych ze środków samorządu regionu. W Katowicach podpisano właśnie umowę, zgodnie z którą samorząd użyczy wart blisko 8,5 mln zł nowy sprzęt swoim placówkom w Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Jastrzębiu Zdroju i Tychach. więcej »

Naukowcy SGGW w obronie mleka

„W obronie mleka” – to tytuł wykładu, który 20 stycznia organizuje w Warszawie Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Prelekcję wygłoszą: dr hab. Małgorzata Drywień, dr inż. Ewa Fürstenberg i dr inż. Andrzej Janicki. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe