Zabiegi przeszczepu rogówki nową metodą w Europie
Kilka pierwszych w Europie przeszczepów rogówek wraz z plastikową częścią optyczną przeprowadzono pod koniec ubiegłego tygodnia w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. W opinii lekarzy, to przełom i szansa dla niektórych pacjentów, którym do tej pory nie można było pomóc. więcej »
UW i WUM podpisały umowę o współpracy
Powołanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) oraz utworzenie Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków - to niektóre projekty, które zrealizują wspólnie Uniwersytet Warszawski (UW) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM). 18 marca umowę o współpracy podpisali: rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow i rektor WUM, prof. Marek Krawczyk. więcej »
Naukowcy pracują nad urządzeniem, które powiadomi o skażeniu wody
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracują nad skonstruowaniem Automatycznego Biodetektora Toksyczności Ogólnej Wody. Urządzenie umożliwi ciągłe kontrolowanie jakości wody i natychmiastowe wykrycie zanieczyszczeń. więcej »
Czy Polska ma szansę być drugą Japonią?
Jak pokazują badania aż 27% Polaków przyznaje, że pracuje do późnych godzin, 26% jest zmęczonych ciężką pracą, a 39% deklaruje, że nie ma czasu dla siebie. Z danych tych wynika, że pod względem czasu pracy mamy bardzo duże szanse stać się drugą Japonią... więcej »
Plastyczne neurony i samo reperujący się mózg
O dziwnych umiejętnościach mózgu, który potrafi sam się naprawiać, opowiadała podczas Światowego Tygodnia Mózgu w Warszawie prof. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. więcej »
Prof. Schmidinger: rak nerki stał się chorobą przewlekłą
Rak nerki, którego jeszcze kilka lat temu nie można było skutecznie leczyć, jest obecnie chorobą przewlekłą, dzięki zastosowaniu nowych leków tzw. celowanych - powiedziała PAP prof. Manuela Schmidinger z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. więcej »
Polacy mało wiedzą o jaskrze
W Polsce może być od 380 do nawet 800 tysięcy chorych na jaskrę, z czego zaledwie około 65 tysięcy wie o swojej chorobie i się leczy. 18-20 procent niewidomych straciło wzrok właśnie z jej powodu. Tymczasem skuteczny program wczesnego wykrywania jaskry uchroniłoby wiele osób przed ślepotą i zmniejszył wydatki na leczenie - mówili specjaliści, zgromadzeni w Warszawie z okazji przypadającego na 12 marca Światowego Dnia Jaskry. więcej »
Studenci prawa obserwatorami RPD w sądach
Studenci prawa z "Kliniki Praw Dziecka" Uniwersytetu Łódzkiego będą reprezentować przed sądem Rzecznika Praw Dziecka w sprawach dotyczących dzieci. Łódzka uczelnia podpisała nowe porozumienie o współpracy z RPD. więcej »
Mózg najbardziej skomplikowaną strukturą we wszechświecie
Mózg jest najmniej poznaną i najbardziej skomplikowaną strukturą we wszechświecie. Mimo że, odpowiada za najdrobniejsze procesy zachodzące w naszym ciele, wciąż nie powstała jedna naukowa koncepcja funkcjonowania tego narządu - mówi PAP prof. Andrzej Wróbel, kierownik Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Jak dodaje, człowiek może żyć nie mając nawet 80 proc. mózgu, może funkcjonować z jego jedną półkulą, a nawet - w przypadku tzw. rozszczepienia - z dwiema oddzielnymi półkulami stanowiącymi dwa mózgi. więcej »
CBOS: 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem
Blisko 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem, 31 proc. dumę odczuwa rzadko, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Większość ankietowanych odczuwa dumę, gdy za granicą słyszą o sukcesach sportowców czy o Janie Pawle II. Taki obraz społeczeństwa wyłania się z najnowszego sondażu CBOS. więcej »
Badania: w gimnazjum nastolatki zaczynają palić, pić i wagarować
W gimnazjum uczniowie zaczynają palić, pić i chodzić na wagary - wynika z badań przeprowadzonych w Warszawie. Według naukowców, okres krytyczny to II klasa gimnazjum - wówczas nastolatki częściej wagarują, eksperymentują z używkami i ulegają złym wpływom rówieśników. więcej »
Eksperci: picie wody to warunek zdrowia
Picie wody mineralnej lub źródlanej jest ważnym elementem zdrowej diety. Tymczasem, przeciętny Polak wypija dziennie niecałą szklankę takiej wody. Ciągle niedocenianym źródłem płynów są owoce i warzywa - mówili eksperci podczas konferencji w Warszawie. więcej »
Bioogniwo po polsku
Polscy naukowcy są na dobrej drodze do skonstruowania bioogniwa, które będzie mogło zasilać np. czujnik poziomu glukozy we krwi, połączony z dozownikiem insuliny, miernik poziomu tlenu czy temperatury danego narządu albo rozrusznik serca. Prace prowadzi Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej i UMCS w Lublinie. więcej »
O przemocy wobec lekarzy i lekarzach wobec przemocy
Ponad połowa polskich lekarzy doświadczyła agresji słownej albo fizycznej ze strony pacjentów. Powód ataków to najczęściej niezadowolenie z funkcjonowania służby zdrowia - mówili uczestnicy konferencji "Problematyka przemocy w praktyce lekarza", która odbyła się 11 marca w Krakowie. więcej »
Lekarze: Polacy za rzadko robią badania oceniające stan nerek
Zaledwie 5 proc. Polaków poddało się w minionym roku badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek - wynika z ostatnich badań TNS OBOP. To o wiele za mało - alarmowali lekarze podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »