Nowoczesne materiały ochronią przed promieniowaniem
Ubrania, które lepiej niż krem zabezpieczą przez promieniami UV, tkaniny chroniące starodruki oraz materiały tłumiące pole elektromagnetyczne powstają w ramach projektu kluczowego "Envirotex", który realizuje konsorcjum naukowe koordynowane przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Jak powiedziała PAP kierowniczka projektu dr Jadwiga Sójka-Ledakowicz, opracowywane przez naukowców materiały barierowe, które mają powstać do września 2012 roku, będą chroniły przed polem elektromagnetycznym, promieniowaniem UV i elektrycznością statyczną. więcej »
Tajniki precyzyjnego ustalania czasu
W nocy z soboty na niedzielę przeszliśmy z czasu zimowego na letni. Przestawienie zegarka nie powinno sprawić nikomu trudności. Znacznie bardziej skomplikowane okazuje się ustalenie Państwowego Czasu Urzędowego, którego w Polsce pilnuje Główny Urząd Miar. więcej »
Ponad 570 tys. uczniów skorzysta z programu "owoce w szkole"
Ponad 570 tys. dzieci w drugim semestrze roku szkolnego 2009/2010 bezpłatnie otrzymuje owoce i warzywa w szkole - poinformowała PAP Agencja Rynku Rolnego. To o 91 proc. więcej dzieci, niż w pierwszym semestrze tego roku szkolnego. więcej »
Otwarto laboratorium wykrywania niebezpiecznych wirusów
Nowoczesne laboratorium wyposażone m.in. w specjalne filtry, urządzenie do usuwania biozanieczyszczeń i system monitoringu otwarto w czwartek w Warszawie. Będzie ono służyć do wykrywania najgroźniejszych wirusów i bakterii, takich jak SARS czy patogeny grypy. więcej »
Pali 30 proc. Polaków, 74 proc. popiera zakaz palenia
Papierosy pali blisko jedna trzecia dorosłych Polaków (30%), przy czym mężczyźni palą dwukrotnie częściej niż kobiety. Prawie trzy czwarte respondentów (74%) popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych - wynika z sondażu CBOS. więcej »
Naukowcy z IChF PAN opracowali nowatorski czujnik wykrywający melaminę
Nowatorskie czujnik, który w przyszłości pozwoli szybko i pewnie wykrywać produkty skażone melaminą, opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie. Na razie urządzenie - przetestowane w warunkach laboratoryjnych - zgłoszono do opatentowania. więcej »
11 proc. Polek paliło w ciąży, 14 proc. piło alkohol
Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat. więcej »
Internet to szanse, ale i zagrożenia - dyskusja o wolności w sieci
Internet - z którego korzysta już na świecie ok. 1,7 mld użytkowników - niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia - wskazywali uczestnicy debaty o granicach wolności w sieci, która odbyła się 24 marca w Warszawie. więcej »
Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu
Zakończone 19 marca poznańskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy obchodów - Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - już zapowiadają, że impreza z pewnością odbędzie się także w przyszłym roku. więcej »
24 marca Narodowy Dzień Życia
"Dziatki - dziadkom" - to hasło kampanii towarzyszącej obchodom Narodowego Dnia Życia, która w tym roku ma promować solidarność międzypokoleniową i zwracać uwagę na relacje pomiędzy dziadkami a wnukami. więcej »
Rodzinny dawca nerki - optymalne rozwiązanie
Przeszczep nerki od żywego, spokrewnionego dawcy nie zagraża jego zdrowiu, daje lepsze wyniki i wzmacnia więzi rodzinne - przekonywali w Warszawie uczestnicy konferencji prasowej "Żywy dawca nerki 2-1=2", która towarzyszyła poświęconemu rodzinnym przeszczepom sympozjum lekarzy. więcej »
W Nowym Szpitalu w Świeciu wszczepiają endoprotezy kolana
W połowie marca br. w Nowym Szpitalu w Świeciu po raz pierwszy wszczepiono endoprotezę kolana. Do niedawna tego rodzaju zabiegi wykonywano jedynie w dużych specjalistycznych placówkach. więcej »
Poznań piątym polskim ośrodkiem przeszczepiającym serce
Pierwszego w Poznaniu zabiegu przeszczepu serca dokonał zespół kardiochirurgów ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. więcej »
Katowice wśród światowych ośrodków leczenia stwardnienia rozsianego
Katowice są jednym z dziewięciu ośrodków na świecie, gdzie stosowana jest eksperymentalna metoda walki z objawami stwardnienia rozsianego. Na zabiegi udrożnienia lub poszerzenia żył do katowickiej kliniki przyjeżdżają pacjenci z całego świata. więcej »
Rozbudowa łodzkiego Parku Naukowo-Technologicznego
Ponad 76 mln zł kosztować ma rozbudowa Technoparku - Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Powstać ma w nim m.in. nowoczesny zespół laboratoriów biotechnologicznych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2012 rok. więcej »