Bezpłatny SMS przypomni o lekach na nadciśnienie
W Polsce tylko 20 proc. pacjentów uzyskuje dobre wyniki w terapii nadciśnienia tętniczego. Ważną tego przyczyną jest nieregularne przyjmowanie leków. więcej »
We Wrocławiu powstanie ośrodek gromadzący dane medyczne pacjentów
Umowę na utworzenie ogólnopolskiego ośrodka, w którym gromadzone będą dane medyczne pacjentów, podpisano 14 maja w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Koszt inwestycji zrealizowanej częściowo ze środków unijnych wyniesie 75 mln zł. więcej »
Co roku ponad 20 tys. polskich nastolatek zostaje matkami
Według GUS, co roku ponad 20 tys. nastolatek zostaje matkami. To jeden z najwyższych wskaźników urodzeń wśród nieletnich w Europie. Nie zmieni się to bez rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach - alarmują sygnatariusze Porozumienia na rzecz Edukacji Seksualnej. więcej »
Lekarze: u połowy diabetyków cukrzyca typu 2 wykrywana zbyt późno
Cukrzyca typu 2 u połowy diabetyków jest wykrywana dopiero, gdy pojawią się jej niebezpieczne powikłania, jak zawały i udary mózgu. Tymczasem, wczesne wykrycie choroby i ścisła kontrola poziomu glukozy od początku leczenia pozwalają prowadzić normalne życie - uważają diabetolodzy. więcej »
Laser skończył 50 lat
Czytniki kodów kreskowych w kasach, odtwarzacze i nagrywarki DVD, zabiegi medyczne i kosmetyczne, obróbka materiałów i zaawansowane badania naukowe - lasery są dziś obecne niemal w każdej dziedzinie życia. 16 maja laser skończył 50 lat. więcej »
Międzynarodowe spotkanie onkologów w Krakowie
15. maja w Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się konferencja szkoleniowa dla lekarzy „Clinical Oncology Update 2010”. Spotkanie zorganizowano drugi rok z rzędu. więcej »
Wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny
Granty naukowe na badania nad tętniakami mózgu, uzależnieniem od kokainy, genetycznym podłożem raka piersi, przerostem lewej komory serca, jednego z raków skóry oraz bakterią wywołującą błonicę przyznała Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Uroczystość wręczenia grantów odbyła się w 13 maja w Warszawie. więcej »
Kompozyt, który może zastąpić kość
Kompozyt, który może zastąpić kość, testują na zwierzętach naukowcy w Lublinie. Dotychczasowe badania wskazują, że łączy się on dobrze z naturalną tkanką kostną. W przyszłości mógłby być on wykorzystywany u ludzi w leczeniu stomatologicznym czy ortopedycznym. więcej »
Prof. Vetulani o tym, jak mózg odbiera sztukę
O tym, że mózg potrafi odróżnić piękno od brzydoty i że zajęcia artystyczne zwiększają skuteczność nauki w innych dziedzinach, opowiadał prof. Jerzy Vetulani - neurobiolog z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk. Jego wykład o relacjach między mózgiem a sztuką odbył się w Warszawie w ramach festiwalu "Science & Art in Europe". więcej »
Badania tarczycy i jod w diecie to warunek zdrowej ciąży
Niedobory jodu i choroby tarczycy w ciąży mogą prowadzić do poronień, przedwczesnych porodów oraz wad rozwojowych u dzieci, dlatego każda ciężarna powinna przejść badania tarczycy i uzupełniać jod w diecie - mówili lekarze podczas konferencji zorganizowanej w ramach "Tygodnia walki z chorobami tarczycy", który jest obchodzony w dniach 24-28 maja. więcej »
Prof. Pawliczak: astma i nieżyt nosa... w jednym stali domu
"Astma i nieżyt nosa... w jednym stali domu" - ten przewrotny tytuł nadał swemu wystąpieniu jeden z prelegentów podczas zakończonej niedawno w Wiśle Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Prowadzący chciał w ten sposób podkreślić, jak istotnym - lecz niedocenianym nawet przez lekarzy - czynnikiem ryzyka rozwoju astmy może być przewlekły katar. więcej »
Onkolodzy o najbardziej agresywnym podtypie raka piersi
Rak piersi to kilka nowotworów, które różnią się cechami genetycznymi, morfologicznymi oraz przebiegiem choroby. Najbardziej agresywnym, a zarazem najmniej poznanym jest tzw. potrójnie negatywny rak piersi – mówili onkolodzy 6 maja na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Polski lekarz - niemowa
Polski lekarz ma większe problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem niż przeciętny obywatel, wynika z badań wrocławskich naukowców, na które powołuje się "Dziennik Polski". więcej »
Zanieczyszczenie powietrza pogarsza zdolności umysłowe dzieci
Dzieci mam, które w ciąży były narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń środowiska, mają potem większe trudności z nauką niż ich rówieśnicy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy badaczami z USA. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym czasopiśmie "Environmental Health Perspectives". więcej »
Astma - jej kontrola to podstawa
Dobrze leczona astma to choroba, z którą można normalnie, aktywnie żyć. Jednak, co roku na świecie umiera z jej powodu 250 tys. osób. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Astmy, który obchodziliśmy 4 maja, miało przypominać pacjentom, że dzięki regularnemu stosowaniu leków mogą przejąć kontrolę nad swoją chorobą. więcej »