Jak zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi w podróży
Coraz więcej Polaków podróżuje do zamorskich krajów, a wiedza na temat chorób, jakimi można się tam zarazić, jest wciąż niska. O tym, co zrobić, żeby zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi, mówili lekarze - specjaliści od chorób podróży. więcej »
Warszawa. Nowatorski zabieg leczenia płaskostopia
W Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika w Warszawie przeprowadzono nowatorski zabieg wprowadzenia do stawu podskokowego implantu Kalix, jako metodę leczenia zmian zwyrodnieniowych staw podskokowego w stopie. Zabieg przeprowadził dr n. med. Robert Świerczyński, specjalista ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej... więcej »
Rozstrzygnięto uczniowski turniej wiedzy psychologicznej "Charaktery"
Roczne stypendia uczniowskie oraz indeksy na studia psychologii otrzymają laureaci II Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej, zorganizowanego przez kielecki magazyn psychologiczny "Charaktery". Imprezie patronowała minister edukacji Katarzyna Hall. więcej »
Dr Katarzyna Palus zbadała, jakie osoby żyją w pojedynkę
To, czy ma się chłopaka lub dziewczynę w okresie dorastania, płeć rówieśników, którymi się ktoś otacza, poziom lęku przed odrzuceniem czy kompetencje relacyjne - m.in. od tych czynników zależy to, czy dana osoba będzie w dorosłym życiu żyła w związku czy w pojedynkę - wynika z badań dr Katarzyny Palus z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. więcej »
Eksperci: szczepionka skuteczną obroną przed meningokokami z grupy C
Szczepienia są najskuteczniejszą obroną przeciwko meningokokom z grupy C, wywołującymi sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - przekonywali eksperci podczas debaty poświęconej meningokokom. Odbyła się ona 24 maja w Warszawie. więcej »
Psycholog: katastrofy łączą, ale potem każdy zostaje sam
Sąsiedzka pomoc w trakcie powodzi to normalne zjawisko - oceniła w rozmowie z PAP psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dr Magdalena Kaczmarek. Jak zastrzegła, więzi te zanikają jednak, kiedy każdego z osobna przytłoczy proza życia. więcej »
Eksperci: większość chorych na WZW B i C to nieświadomi nosiciele
Nawet 95 proc. nosicieli Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C nie jest świadomych swojej choroby i może przekazywać ją innym. O Wirusowym Zapaleniu Wątroby typu B i C (WZW B i C) dyskutowali eksperci 19 maja podczas konferencji w Warszawie. więcej »
Pedagog: Obraz świata zależy od płci
O obrazie świata, jaki rodzice prezentują swoim córkom i synom, o nierówności płci na etapie wychowania, edukacji i pracy zawodowej mówiła pedagog dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, podczas konferencji Urzędu Patentowego RP poświęconej kreatywności kobiet w nauce i biznesie. więcej »
Ekspert: w Polsce wzrost liczby urodzeń, ale „boomu” nie ma
W Polsce rośnie liczba urodzeń dzieci, ale nie mamy "baby boomu"; wciąż pozostajemy w sferze niskich urodzeń - twierdzi prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. więcej »
Śląskie Centrum Chorób Serca planuje przeszczepy płuc u chorych na mukowiscydozę
Jeden z czołowych w Polsce ośrodków transplantologicznych - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - planuje rozpocząć pierwszy w Polsce program transplantacji płuc u chorych na mukowiscydozę. Pierwszy taki zabieg mógłby się odbyć jeszcze w tym roku. więcej »
Naukowcy o zagrożeniach różnorodności biologicznej
Temat bioróżnorodności powinien częściej pojawiać się w mediach - przekonywali naukowcy na spotkaniu, które dobyło się z okazji - obchodzonego 22 maja - Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Konferencję "Mówić o różnorodności biologicznej nie tylko w roku 2010" zorganizowało Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym. więcej »
Według 87 proc. Polaków, korupcja w kraju to duży problem
Zdaniem 87 proc. Polaków, korupcja w kraju to duży problem - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. W ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób, które tak sądzą, zmniejszył się o 6 pkt proc. więcej »
Co trzeci chory przewlekle Polak nie stosuje regularnie leków
Co trzeci Polak chory przewlekle, np. na cukrzycę, chorobę układu krążenia czy depresję, nie zażywa regularnie leków przepisanych przez lekarza - wynika z raportu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. więcej »
Zdrowy tryb życia na VIII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki
Picie soków warzywnych, gotowanie na parze i robienie regularnych badań pomaga prowadzić zdrowy tryb życia - przekonywali studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podczas rozpoczętego w poniedziałek VIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. więcej »
Naukowiec: opady potęguje pył wulkaniczny
Nietypowe, gwałtowne opady deszczu w maju to częściowo efekt unoszącego się nad Europą pyłu, który wyrzuca islandzki wulkan Eyjafjoell - uważa meteorolog dr Katarzyna Grabowska z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. więcej »