Prawie 4 tys. Polek zapada co roku na raka szyjki macicy
Prawie 4 tys. Polek zapada co roku na raka szyjki macicy, ok. 2 tys. umiera. Tymczasem to nowotwór, któremu można stosunkowo łatwo zapobiegać, poddając się badaniom cytologicznym oraz szczepiąc dziewczynki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Szczepienie przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy nie jest w Polsce refundowane; programy szczepień są realizowane w prawie 20 krajach Unii Europejskiej. więcej »
Eksperci: pokażmy nauczycielom, jak mają wspierać dzieci z ADHD
Dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą poznać metody, które pozwolą uczniom z tym schorzeniem lepiej sobie radzić w szkole - mówili psycholodzy i psychiatrzy na konferencji prasowej w Warszawie. Pomóc w tym mają m.in. warsztaty skierowane do pracowników oświaty prowadzone w ramach programu "Dziecko i świat za pan brat" w 16 wojewódzkich miastach Polski. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się 7 września w Warszawie w siedzibie Fundacji Atelier. więcej »
Lekarze: wkrótce jesienny atak astmy
Zbliża się wrześniowy atak astmy. Warto się na niego przygotować, odwiedzając z dzieckiem lekarza - doradzali uczestnicy konferencji prasowej pod hasłem "Wyprzedź jesienny atak astmy", zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. więcej »
System identyfikacji uczniów za pomocą kart płatniczych
System służący m.in. do rejestracji obecności uczniów i pracowników szkoły z wykorzystaniem kart płatniczych uruchomiony zostanie w środę w XXIII LO w Łodzi. Za pomocą kart uczniowie będą mogli też płacić w szkolnym sklepiku a w przyszłości m.in. wypożyczać książki. więcej »
Polski naukowiec ze współpracownikami wyjaśnił, dlaczego chromosomy się rozrywają
Sierpniowy numer amerykańskiego czasopisma naukowego Genome Research już na okładce zachęca do lektury artykułu autorstwa Polaka - Marcina von Grotthuss'a i jego dwóch współpracowników. Opisane badania zapełniają lukę w dotychczasowej wiedzy o ewolucji chromosomów. "Hipoteza istnienia kruchych regionów w chromosomach została zaproponowana w 2003 roku przez dwóch naukowców ze Stanów Zjednoczonych (Glenn'a Tesler'a i Pavel'a Pevzner'a), ale jak do tej pory nikomu nie udało się przedstawić formalnego dowodu ich istnienia" - powiedział PAP dr Marcin von Grotthuss, pracujący obecnie w Instytucie BioInfoBank w Poznaniu. więcej »
Kursy etykiety dla studentów
Jak się ubierać na spotkania biznesowe albo jak zachować się podczas przyjęć - takich kwestii związanych z etykietą będą się uczyć od października studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obowiązkowe kursy obejmą w tym roku 9 tysięcy studentów. więcej »
Warsztaty MIKROBIOT 2010 na Uniwersytecie Łódzkim
Ponad 200 uczestników z całej Polski i z zagranicy przyjedzie do Łodzi na warsztaty MIKROBIOT 2010. Spotkanie "Mikrobiologia w Ochronie Zdrowia i Środowiska" odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim w dniach 9-10 września. więcej »
Sukces Polaków na Europejskich Igrzyskach dla Osób poTransplantacji i Dializowanych
18 medali, w tym 8 złotych, zdobyła reprezentacja polskich pacjentów na IV Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Dublinie (Irlandia). W Igrzyskach, które trwały od 8 do 15 sierpnia, wzięło udział 342 uczestników z 25 krajów - w tym 282 osoby po transplantacji i 60 dializowanych. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 8. miejsce. więcej »
W Białymstoku pierwsza operacja ginekologiczna w nowoczesnej sali
Pierwszą operację w najnowocześniejszej w Polsce ginekologicznej sali endoskopowej przeprowadzili lekarze z Kliniki Ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. więcej »
Bezcenne odpady z tworzyw sztucznych
Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby, takie możliwości dąją nam tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska. więcej »
CZD: poprawia się stan 6-latka z przeszczepioną wątrobą
Poprawia się stan sześciolatka, któremu we wtorek przeszczepiono wątrobę - poinformowała w czwartek dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska, kierownik oddziału pooperacyjnego Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. W czwartek lekarze podejmą próbę wybudzenia dziecka ze śpiączki farmakologicznej. więcej »
GIS: grzybów nie należy podawać małym dzieciom
Grzybów nie powinny jeść małe dzieci oraz osoby mające kłopoty z układem pokarmowym - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Jednocześnie przypomina, że należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne. więcej »
SWPS wykształci psychologów biznesu
Psychologia biznesu to nowa specjalność dostępna w ofercie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) od nowego roku akademickiego. Kandydaci będą mogli wybrać specjalizację z psychologii marketingu lub zarządzania zasobami ludzkimi. Program specjalności został opracowany przez Instytut Psychologii Ekonomicznej SWPS (http://www.swps.pl - przyp. red.). więcej »
Pierwsza operacja odtworzenia przełyku z wykorzystaniem magnesów
Pierwszą na świecie operację odtworzenia ciągłości przełyku z wykorzystaniem magnesów u 17-miesięcznego dziecka przeprowadził w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu chirurg dziecięcy doc. Adam Bysiek z zespołem. więcej »
Projekt ABC - sposób na niepokornych pacjentów
Polacy koordynują prace nad europejską polityką na rzecz przestrzegania zaleceń lekarskich. Fakt, że pacjenci nie realizują recept, nie rozpoczynają, opóźniają lub przerywają leczenie, sami zmieniają częstość dawkowania i pomijają część kuracji, to poważny i wymierny problem dla kondycji całego współczesnego społeczeństwa. więcej »