PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

W Łodzi powstanie Park Biotechnologiczny

Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali 1 lipca porozumienie o wspólnym powołaniu Parku Biotechnologicznego. Będą w nim działać m.in. firmy biotechnologiczne, medyczne i ochrony zdrowia. więcej »

Nowoczesny akcelerator w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu ma nowoczesny akcelerator służący do napromieniania chorych na nowotwory. Dzięki temu Pracownia Radioterapii będzie mogła przyjmować więcej pacjentów, w tym także osoby, które muszą przejść naświetlanie całego ciała. więcej »

Prof. Okoń-Horodyńska o paradygmcie STEM

O konieczności wyrównania roli kobiet w świecie technologii, nauki, matematyki i inżynierii mówi paradygmat STEM: Science, Technology, Engineering, Math. Tendencję wymuszającą zmianę miejsca i roli kapitału płci w istotnych dla rozwoju cywilizacyjnego dziedzinach bada prof. Ewa Okoń-Horodyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

Trwają prace nad polskim systemem monitorowania postępów leczenia udarów mózgu

Trwają prace nad stworzonym w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej systemem monitorowania postępów leczenia udarów mózgu na podstawie analizy głosu, który został wyróżniony Grand Prix na 58. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Brussels Innova w 2009 roku. Rozwiązanie ma szanse na wdrożenie w polskich szpitalach. Cały system złożony jest z trzech podstawowych modułów: zestawu funkcji do przygotowania nagrań dźwiękowych, analiz sygnałowych i wnioskowania statystycznego. Pozwala monitorować postępy reintegracji mechanizmów mowy u osób po udarze oraz u tych, u których występują patologie głosu, niezwiązane z udarami. więcej »

Naukowcy: grzyby pleśniowe zagrożeniem dla powodzian

Wszechobecne w otoczeniu człowieka grzyby pleśniowe są jednym z najgroźniejszych wrogów tegorocznych powodzian - oceniają specjaliści od mikotoksyn. 80 naukowców z Polski i zagranicy, zajmujących się badaniem grzybów pleśniowych, spotkało się w Bydgoszczy. więcej »

Warszawa. Chirurgia szczękowo-twarzowa w Ortopedice

Centrum Chirurgii Specjalistycznej "Ortopedika" nawiązało współpracę z dr. Maciejem Jagielakiem, chirurgiem szczękowym, współwłaścicielem warszawskiej firmy Ortognatyka Sp. z o.o. więcej »

Prof. Szczylik: raka nerki najlepiej wykrywa USG

Dzięki nowoczesnym lekom można znacznie wydłużyć życie nawet chorym z zaawansowanym rakiem nerki. Choroba wcześnie wykryta, dzięki profilaktycznym badaniom USG, może być całkowicie uleczalna - powiedział prof. Cezary Szczylik 24 czerwca na konferencji prasowej. "W Polsce na raka nerki zachorowuje co roku około 4000 osób - niemal 2/3 z nich to mężczyźni. Liczba zachorowań rośnie o 2 - 3 procent rocznie" - powiedział dr Piotr Wysocki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. więcej »

Z Polski do Bałtyku trafia 30 proc. fosforu i 24 proc. azotu

Polska odpowiada za wpuszczanie do Bałtyku ponad 30 proc. fosforu i ok. 24 proc. azotu ze wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do morza. To najwięcej z krajów leżących nad Bałtykiem - podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. więcej »

Dni otwarte dla niepełnosprawnych kandydatów na Politechnice Śląskiej

Dni otwarte dla niepełnosprawnych kandydatów na studia odbędą się w poniedziałek i wtorek na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Obecnie uczelnia kształci blisko 200 osób z różnymi niepełnosprawnościami. więcej »

Jubileusz 35-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Poznaniu

Międzynarodowa konferencja o wyzwaniach naukowych i dydaktycznych nauk o zdrowiu w Polsce oraz międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa o zdrowiu kobiety uświetnią obchody jubileuszu 35-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (25-26 czerwca). więcej »

Nowoczesne centrum symulacji powstaje w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Już za dwa lata studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach będą mogli uczyć się w najnowocześniejszym w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej na symulatorach, które oddychają, krzyczą, pocą się, mają drgawki, wymiotują, krwawią, a nawet rodzą. więcej »

13 mln osób nie potrafi korzystać z nowych technologii

Aż 13 mln osób w Polsce nie potrafi obsługiwać komputera - wynika z badań społecznych. Ma to negatywny wpływ na rozwój gospodarczy - twierdzi prezes stowarzyszenia "Miasta w internecie" Krzysztof Głomb. Cyfrowa edukacja dorosłych - to jeden z tematów trwającej w Zakopanem XIV Konferencji "Miasta w internecie". więcej »

Jak zadbać o bezpieczeństwo operacji plastycznych

Operacje plastyczne pozwalają pozbyć się kompleksów, ale niosą też ryzyko, w rzadkich wypadkach nawet śmiertelne, dlatego - radzą specjaliści - trzeba wybrać właściwego specjalistę. A ten musi szczegółowo poinformować np. o technice zabiegu i możliwych powikłaniach - wskazują lekarze. więcej »

Eksperci: ADHD nie jest wymyśloną chorobą

ADHD jest zaburzeniem dotyczącym 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. Nieleczone prowadzi do problemów w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, może być przyczyną depresji, a także zwiększa ryzyko uzależnień i konfliktów z prawem - mówili lekarze 22 czerwca konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Nowa edycja „Akademii Servier”

Warsztaty, wykłady oraz letnie praktyki, które umożliwią młodym ludziom poznanie struktury i zasad funkcjonowania firmy farmaceutycznej, czekają na uczestników "Akademii Servier" - programu, który już po raz szósty organizuje firma Servier Polska. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe