Eksperci: chorzy na hemofilię leczeni w Polsce coraz lepiej
Chorzy na hemofilię, poważne zaburzenie krzepliwości krwi, są w Polsce leczeni coraz lepiej, ale by zrealizować zalecenia Parlamentu Europejskiego w tym zakresie, potrzeba jeszcze wielu zmian - mówili eksperci i chorzy na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię we współpracy z European Haemophilia Consortium - EHC. więcej »
Prawie 4 tys. Polek zapada co roku na raka szyjki macicy
Prawie 4 tys. Polek zapada co roku na raka szyjki macicy, ok. 2 tys. umiera. Tymczasem to nowotwór, któremu można stosunkowo łatwo zapobiegać, poddając się badaniom cytologicznym oraz szczepiąc dziewczynki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Szczepienie przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy nie jest w Polsce refundowane; programy szczepień są realizowane w prawie 20 krajach Unii Europejskiej. więcej »
Eksperci: pokażmy nauczycielom, jak mają wspierać dzieci z ADHD
Dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą poznać metody, które pozwolą uczniom z tym schorzeniem lepiej sobie radzić w szkole - mówili psycholodzy i psychiatrzy na konferencji prasowej w Warszawie. Pomóc w tym mają m.in. warsztaty skierowane do pracowników oświaty prowadzone w ramach programu "Dziecko i świat za pan brat" w 16 wojewódzkich miastach Polski. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się 7 września w Warszawie w siedzibie Fundacji Atelier. więcej »
Lekarze: wkrótce jesienny atak astmy
Zbliża się wrześniowy atak astmy. Warto się na niego przygotować, odwiedzając z dzieckiem lekarza - doradzali uczestnicy konferencji prasowej pod hasłem "Wyprzedź jesienny atak astmy", zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. więcej »
System identyfikacji uczniów za pomocą kart płatniczych
System służący m.in. do rejestracji obecności uczniów i pracowników szkoły z wykorzystaniem kart płatniczych uruchomiony zostanie w środę w XXIII LO w Łodzi. Za pomocą kart uczniowie będą mogli też płacić w szkolnym sklepiku a w przyszłości m.in. wypożyczać książki. więcej »
Polski naukowiec ze współpracownikami wyjaśnił, dlaczego chromosomy się rozrywają
Sierpniowy numer amerykańskiego czasopisma naukowego Genome Research już na okładce zachęca do lektury artykułu autorstwa Polaka - Marcina von Grotthuss'a i jego dwóch współpracowników. Opisane badania zapełniają lukę w dotychczasowej wiedzy o ewolucji chromosomów. "Hipoteza istnienia kruchych regionów w chromosomach została zaproponowana w 2003 roku przez dwóch naukowców ze Stanów Zjednoczonych (Glenn'a Tesler'a i Pavel'a Pevzner'a), ale jak do tej pory nikomu nie udało się przedstawić formalnego dowodu ich istnienia" - powiedział PAP dr Marcin von Grotthuss, pracujący obecnie w Instytucie BioInfoBank w Poznaniu. więcej »
Kursy etykiety dla studentów
Jak się ubierać na spotkania biznesowe albo jak zachować się podczas przyjęć - takich kwestii związanych z etykietą będą się uczyć od października studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obowiązkowe kursy obejmą w tym roku 9 tysięcy studentów. więcej »
Warsztaty MIKROBIOT 2010 na Uniwersytecie Łódzkim
Ponad 200 uczestników z całej Polski i z zagranicy przyjedzie do Łodzi na warsztaty MIKROBIOT 2010. Spotkanie "Mikrobiologia w Ochronie Zdrowia i Środowiska" odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim w dniach 9-10 września. więcej »
Sukces Polaków na Europejskich Igrzyskach dla Osób poTransplantacji i Dializowanych
18 medali, w tym 8 złotych, zdobyła reprezentacja polskich pacjentów na IV Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Dublinie (Irlandia). W Igrzyskach, które trwały od 8 do 15 sierpnia, wzięło udział 342 uczestników z 25 krajów - w tym 282 osoby po transplantacji i 60 dializowanych. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 8. miejsce. więcej »
W Białymstoku pierwsza operacja ginekologiczna w nowoczesnej sali
Pierwszą operację w najnowocześniejszej w Polsce ginekologicznej sali endoskopowej przeprowadzili lekarze z Kliniki Ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. więcej »
Bezcenne odpady z tworzyw sztucznych
Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby, takie możliwości dąją nam tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska. więcej »
CZD: poprawia się stan 6-latka z przeszczepioną wątrobą
Poprawia się stan sześciolatka, któremu we wtorek przeszczepiono wątrobę - poinformowała w czwartek dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska, kierownik oddziału pooperacyjnego Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. W czwartek lekarze podejmą próbę wybudzenia dziecka ze śpiączki farmakologicznej. więcej »
GIS: grzybów nie należy podawać małym dzieciom
Grzybów nie powinny jeść małe dzieci oraz osoby mające kłopoty z układem pokarmowym - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Jednocześnie przypomina, że należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne. więcej »
SWPS wykształci psychologów biznesu
Psychologia biznesu to nowa specjalność dostępna w ofercie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) od nowego roku akademickiego. Kandydaci będą mogli wybrać specjalizację z psychologii marketingu lub zarządzania zasobami ludzkimi. Program specjalności został opracowany przez Instytut Psychologii Ekonomicznej SWPS (http://www.swps.pl - przyp. red.). więcej »
Pierwsza operacja odtworzenia przełyku z wykorzystaniem magnesów
Pierwszą na świecie operację odtworzenia ciągłości przełyku z wykorzystaniem magnesów u 17-miesięcznego dziecka przeprowadził w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu chirurg dziecięcy doc. Adam Bysiek z zespołem. więcej »