W gliwickim Centrum Onkologii zaczął działać cyklotron
Pawilon cyklotronu, czyli urządzenia do produkcji radioaktywnych izotopów używanych w nowoczesnym diagnozowaniu chorych na nowotwory, otwarto oficjalnie w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach. więcej »
We Wrocławiu powstaje nowoczesne laboratorium badające leki przeciwnowotworowe
Nowoczesne laboratorium prowadzące badania nad lekami przeciwnowotworowymi powstanie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Placówka na budowę laboratorium otrzymała 17 mln zł unijnej dotacji. więcej »
Otwarto pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne
Pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie laboratorium tyfloakustyczne otwarto w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. W laboratorium dzieci poznają dźwięki i uczą się orientacji w terenie. więcej »
Nowoczesny materiał opatrunkowy powstaje na Politechnice Gdańskiej
Nowatorski materiał - umożliwiający szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym - opracowuje zespół Grzegorza Gorczycy, doktoranta z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Na przeprowadzenie badań naukowiec otrzymał grant w ramach programu "Ventures" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Przygotowywany materiał będzie wykorzystywany do leczenia trudno gojących się ran zainfekowanych różnymi szczepami gronkowca złocistego. Głównym celem jest takie zaprojektowanie materiału, by przez określony czas dostarczać minimalne dawki czynników antydrobnoustrojowych - w tym przypadku peptydów - potrzebnych do zahamowania infekcji" - powiedział PAP autor badań Grzegorz Gorczyca. więcej »
Rusza I polski tydzień wiedzy o ADHD
Konsultacje dla rodziców i nauczycieli, kampania informacyjna w mediach i szkołach - to najważniejsze elementy rozpoczynającego się w poniedziałek, pierwszego w Polsce Tygodnia Świadomości ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). więcej »
Darmowe badania zmian skórnych na UMK w Toruniu
26 września po raz szesnasty w Toruniu odbędzie się Biała Niedziela - akcja poświęcona problemowi nowotworów skóry, a w szczególności czerniakowi. Ponad 500 osób będzie miało szansę przejść darmowe badania innowacyjną metodą wymyśloną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. więcej »
Ginekolodzy: krwotoki przyczyną jednej trzeciej zgonów przy porodzie
Prawie jedna trzecia z ponad 630 kobiet, które w ciągu minionych prawie 20 lat zmarły w Polsce z przyczyn położniczych, straciła życie z powodu krwotoku okołoporodowego. Opanowanie tego zjawiska wymaga dobrej diagnostyki i szybkiej reakcji - wskazują ginekolodzy. więcej »
Lekarze z Trzebnicy przeszczepili rękę z ramieniem
Lekarze z trzebnickiego szpitala przeszczepili rękę z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie. To 7. przeszczep kończyny w historii trzebnickiego szpitala i 2. transplantacja ręki z ramieniem. Na świecie do tej pory dokonano czterech takich przeszczepów. więcej »
Po raz pierwszy wszczepiono zastawkę do protezy zastawki
Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia zastawki aortalnej do innej, wszczepionej wcześniej, ale zniszczonej już przez chorobę zastawki biologicznej, przeprowadzili lekarze w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. Jak poinformował ordynator Oddziału Ostrych Zespołów Wieńcowych GCM dr Grzegorz Smolka, taki zabieg był jedyną możliwością ratunku dla pacjenta, który z powodu ciężkiej niewydolności krążenia nie mógł przejść kolejnej już operacji. Ryzyko zgonu wynosiłoby bowiem ok. 50 proc. więcej »
Bezpłatne badania dla mężczyzn w ramach Tygodnia Urologii
Wczesna diagnostyka to klucz do leczenia chorób prostaty - przypominają lekarze z okazji organizowanego od 13 do 18 września Tygodnia Urologii. W ramach akcji w 28 miejscach Polski mężczyźni powyżej 50 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań urologicznych. więcej »
Eksperci: za niepłodność par w 50 proc. odpowiadają mężczyźni
Wbrew panującym poglądom, trudności z poczęciem dziecka są w 50 proc. związane z niepłodnością mężczyzny, dlatego kobieta i mężczyzna powinni się badać w kierunku niepłodności równolegle - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Kardiolodzy: Dzięki postępowi w kardiologii przybywa chorych na niewydolność serca
Postęp w kardiologii powoduje wzrost liczby osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dzieje się tak ponieważ pacjenci z uszkodzeniem mięśnia sercowego żyją dłużej niż jeszcze przed dwudziestu laty - uważają kardiolodzy. Według prezydenta Asocjacji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotra Ponikowskiego, obecnie na przewlekłą niewydolność serca cierpi ok. 15 mln Europejczyków, w tym 1 mln Polaków, a od 5 do 10 mln mieszkańców naszego kraju jest nią zagrożonych. więcej »
Prof. Majkowicz: Pacjent jest najważniejszym podmiotem w procesie leczenia
W procesie leczenia niezmiernie istotne jest, obok perspektywy medycznej, nastawienie psychiczne pacjenta. Badania jakości życia obejmują całość problemów natury biologicznej, psychologicznej, ale także duchowej - zwłaszcza w sytuacji ekstremalnej, kiedy mamy do czynienia z chorobą, której nie można wyleczyć. Badania nad jakością życia dotyczą nie tylko pacjentów, ale także ich rodzin i samych lekarzy - tłumaczy w rozmowie z PAP prof. nadzw. dr hab. Mikołaj Majkowicz, kierownik Zakładu Badań nad Jakością Życia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. więcej »
Grzesiowski: szczepionka na grypę uchroni też przed wirusem AH1N1
Każda szczepionka na grypę dostępna w tym roku na rynku będzie chroniła przed zachorowaniem na grypę sezonową i tą wywoływaną przez wirusa pandemicznego AH1N1 - poinformował Paweł Grzesiowski z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego. Szczepionki przeciwko grypie dostępne w tym roku to pierwsze w historii uniwersalne, sezonowo-pandemiczne szczepionki - podkreślił Grzesiowski. Ich koszt wyniesie ok. 30 zł, są to szczepionki jednodawkowe - mówił Grzesiowski na konferencji prasowej. więcej »
Picie alkoholu podczas ciąży może uszkodzić płód
Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu, anomalii w budowie wątroby, serca i nerek, a także spowodować u dziecka nadwrażliwość na ból - podkreślali eksperci podczas konferencji w Warszawie. więcej »