PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wkrótce ruszy Uniwersytet Łódzki dla Dzieci

"Dlaczego chłopaki nie płaczą, a złość piękności szkodzi?" i "Dlaczego biedronki mają kropki?" - to niektóre tematy wykładów przygotowanych podczas pierwszej edycji Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Zajęcia na łódzkiej uczelni ruszają w październiku i będą bezpłatne. więcej »

W łódzkim szpitalu WAM otwarto nowoczesną klinikę chirurgii

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi odbyła się 28 września uroczystość otwarcia zmodernizowanej Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Modernizacja kosztowała 3 mln zł. więcej »

Eksperci debatowali w Łodzi o przestrzeganiu zaleceń lekarskich

Nawet 50 proc. pacjentów nie stosuje systematycznie przepisanych im leków. Naszym celem jest zmiana takiego stanu rzeczy i zwrócenie uwagi na kwestię systematycznego przyjmowania leków - przypomniał dr hab. n. med. Przemysław Kardas podczas Pierwszego Polskiego Dnia Edukacyjnego Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych. Grono światowych ekspertów w dziedzinie badań nad przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych uczestniczyło w konferencji zorganizowanej 18 września przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. więcej »

W październiku powraca Wszechnica Żywieniowa w SGGW

O związku między otyłością a chorobami nerek, o produktach kiszonych, o związku chorób oczu z żywieniem i o wegetarianizmie będzie mowa w czasie wykładów Wszechnicy Żywieniowej. Ogólnodostępne wykłady o żywieniu będą się odbywać w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie co miesiąc. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 20 października. więcej »

Doping - zalegalizować, czy eliminować?

Dlaczego nie wolno używać "skóry rekina", co spowodowało, że Eero A. Maentyranta został jednym z najlepszych fińskich sportowców i co to wszystko ma wspólnego z dopingiem - wyjaśniała dr Joanna Różyńska z Zakładu Filozofii Medycyny i Bioetyki AWF podczas XIV Festiwalu Nauki w Warszawie. więcej »

Zakończyl się Międzynarodowy Kongres Transfuzjologii Klinicznej

To bezprecedensowe wydarzenie naukowe przyczyni się do wypracowania nowoczesnych standardów przetaczania krwi i jej składników, które staną się obowiązującym elementem kompleksowej opieki nad chorymi - podsumowała minister zdrowia Ewa Kopacz Międzynarodowy Kongres Transfuzjologii Klinicznej. Spotkanie, odbywające się pod hasłem "Skuteczne i bezpieczne stosowanie składników krwi", zakończyło się 25 września. więcej »

O wizerunku współczesnego mężczyzny

Mężczyzna ma prawo do płaczu i nie powinien wstydzić się swoich emocji - takie wnioski wysnuli uczestnicy warsztatów pedagogicznych, zorganizowanych przez Miejski Zespół Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Kielcach w ramach Kieleckiego Festiwalu Nauki. Uczestnicy debaty pt. "Maska twardziela - rola czy tylko poza współczesnego mężczyzny?" dyskutowali na temat tego, jaki wpływ na dzisiejsze społeczeństwo ma sposób wychowywania chłopców w duchu silnego, pewnego siebie, nie poddającego się emocjom człowieka. Zwracali też uwagę na stereotypy, które dotyczą mężczyzn i kierują nimi od najmłodszych lat w procesie socjalizacji. więcej »

Czy te oczy mogą kłamać, czyli tajemnice okulografii

Na której półce sklepowej umieścić swój produkt, aby klient na pewno go zauważył? Gdzie na stronie internetowej zlokalizować ikonkę "POMOC"? Jakie znaki drogowe są łatwo dostrzegane przez kierowców, a jakie umykają ich uwadze? Odpowiedzi na te pytania przynosi dziedzina nauki zwana okulografią. Opowiadali o niej pracownicy Katedry Psychofizjologii Procesów Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie. więcej »

W IChF PAN opracowano nową metodę analizy chemicznej

Nową, prostą metodę analizy równowagi reakcji chemicznych zachodzących w roztworach opracowano w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Może ona znaleźć zastosowanie np. w chemii, biologii molekularnej, farmacji i w medycynie. Nowa technika analityczna, którą już zgłoszono do opatentowania, pozwala w tani i pewny sposób określić trwałość kompleksów powstających w wyniku reakcji zachodzących między związkami chemicznymi w roztworach - informuje IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie. więcej »

Prestiżowa nagroda dla krakowskiego kardiochirurga

Chirurg z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dr n. med. Jacek Kołcz został wyróżniony prestiżową nagrodą Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS). więcej »

Prof. Kurzydłowski o częściach zamiennych do organizmu człowieka

Nowy ząb, staw kolanowy czy biodrowy lub kość, która zastąpi uszkodzony fragment - takie m.in. możliwości oferuje współczesna inżynieria materiałowa medycynie. "Jednak choć inżynieria materiałowa poczyniła w ostatnich latach ogromny postęp, wciąż jesteśmy na początku drogi do tego, by każdy z nas dysponował kompletem własnych części zamiennych - mówił prof. Krzysztof Kurzydłowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej podczas XIV Festiwalu Nauki w Warszawie. więcej »

Polskie urządzenie zwiększy bezpieczeństwo użycia radiofarmaceutyków

Prototyp nowego modelu komory jonizacyjnej - pozwalający precyzyjnie określić aktywność radiofarmaceutyku bezpośrednio przed podaniem go pacjentowi - zbudowali specjaliści z Zakładu Aparatury Jądrowej Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. "Urządzenia tego typu, przeznaczone do stosowania na szeroką skalę w szpitalach i klinikach specjalistycznych, dotychczas nie były w Polsce produkowane. Teraz to się zmieni" - zapowiada Zbigniew Sienkiewicz z Zakładu Aparatury Jądrowej Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (ZDAJ IPJ). więcej »

Prof. Szeląg o ćwiczeniach w sekwencjonowaniu dźwięków

Dzięki innowacyjnym ćwiczeniom w odbieraniu bodźców w czasie, będzie można usprawnić leczenie zaburzeń mowy, poprawić sprawność mózgu, a może nawet leczyć autyzm. Do patentowania trafiły stworzone w Polsce urządzenie i sposób prezentowania dźwięków, który służy do stymulacji funkcji mózgowych. O innowacyjnej metodzie rehabilitacji PAP rozmawia z prof. Elżbietą Szeląg, szefową Pracowni Neuropsychologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. więcej »

Eksperci: Walka z powodziami to nie tylko obowiązek inżynierów

Ochrona przed powodzią i ograniczanie strat nie leży jedynie w gestii inżynierów czy hydrologów. Duże pole do badań mają ekonomiści, bowiem nie ma analiz dotyczących strat sektora niepublicznego. Dużo wyzwań przed psychologami społecznymi, ponieważ wiele zależy od skutecznej komunikacji ze społeczeństwem w obliczu zagrożeń. Edukować należy nie tylko społeczeństwo, ale i dziennikarzy, którzy niejednokrotnie rozpowszechniają wprowadzające w błąd informacje - uważa Roman Konieczny z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. więcej »

21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

"Demencja - czas działać" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Choroby Alzheimera, obchodzonego tradycyjnie 21 września. Dzień jednoczący chorych, ich opiekunów i pomagające im organizacje obchodzony jest już w ponad 80 krajach świata. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe