Rektorzy przeciwni projektowi ustawy o działalności leczniczej
Rektorzy, skupieni w Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w Polsce, są przeciwni projektowi ustawy o działalności leczniczej, który według nich może się przyczynić do "likwidacji finansowej" uczelni. więcej »
Wsparcie chorego dziecka ważne w procesie leczenia
Obniżenie stresu, odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i dobre relacje z rodziną mogą znacząco wspomóc proces zdrowienia chorego dziecka - podkreślali uczestnicy konferencji "Wsparcie psychologiczne chorego dziecka i jego rodziny" w Katowicach. więcej »
Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki
9,5 tys. studentów rozpoczyna naukę w nowym, zainaugurowanym 4 października w Katowicach roku akademickim w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. 3 tys. z nich zasiądzie w uczelnianych ławach po raz pierwszy. więcej »
Lekarze o konieczności powszechnych badań na obecność wirusa HCV
Wirusem HCV, który może prowadzić do marskości i raka wątroby, zakażonych jest 730 tys. Polaków, ale tylko 2 proc. o tym wie. Bez powszechnych badań diagnostycznych nie poradzimy sobie z tym problemem - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Małpie figle na Uniwersytecie Dzieci
Łączy nas to, że jesteśmy ciekawi świata i przyrody. Uniwersytet Dzieci jest właśnie po to, żebyście przychodzili tu zadawać pytania i żeby naukowcy, których my zapraszamy na spotkania z wami pomogli wam trochę - albo bardzo - w zrozumieniu i postrzeganiu świata, który nas otacza - mówiła Anna Grąbczewska podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie. Najmłodsi studenci mają już za sobą pierwsze wykłady i warsztaty w otwierającym ten rok bloku nauk przyrodniczych. więcej »
E-szkoła pomoże uczniom i uatrakcyjni naukę
Nowoczesne technologie mogą umożliwić naukę niepełnosprawnym uczniom czy oszczędzić studentom dojazdów na zajęcia w odległych miastach, ale też ubarwić nieciekawą lekcję na niewdzięczny temat. O możliwościach, jakie dają, dyskutowali w Katowicach uczestnicy seminarium "E-szkoła szansą dla młodego Europejczyka". Choć wszystkie szkoły w województwie śląskim mają dostęp do internetu i pracownie komputerowe, to - jak podkreślano - o pełnej informatyzacji trudno jeszcze mówić. więcej »
Hematolodzy: Polacy zaniedbują badanie krwi
Rocznie odnotowuje się w Polsce do 400 nowych przypadków przewlekłej białaczki szpikowej. Szansą na wczesne wykrycie jest regularne badanie krwi, ale Polacy zaniedbują badania - mówili hematolodzy w Warszawie na konferencji "Diagnoza: białaczka..." więcej »
Bioetyk: odkrycie Edwardsa wyzwaniem dla stosunków rodzicielskich
Kierownik Zakładu Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr hab. Kazimierz Szewczyk o nagrodzie Nobla dla Roberta G. Edwardsa za zapłodnienie in vitro: więcej »
Lekarz i etyk: stwórzmy prawo dotyczące in vitro
Lekarz endokrynolog i etyk, członek Europejskiej Grupy ds. etyki w nauce i Nowych Technologiach prof. Krzysztof Marczewski o nagrodzie Nobla dla twórcy metody zapłodnienia in vitro i kontrowersjach dotyczących tej metody zapłodnienia. więcej »
Czy myśli mogą być widoczne?
Dlaczego ludzie są empatyczni? Czy w mózgu jest obszar odpowiedzialny za fałszywe wspomnienia? Jak można znaleźć miejsce, w którym powstaje świadomość? O sposobach, dzięki którym neurobiolodzy mogą zobaczyć myśl mówiła prof. Anna Gzowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Z. Nenckiego PAN w czasie XIV Festiwalu Nauki w Warszawie. więcej »
O absorpcji w świat wykreowany. Świat gier komputerowych
Świat gier komputerowych coraz lepiej imituje rzeczywistość. Tempo zmian i atrakcyjność graficzna sprawiają, że to, co otacza nas na co dzień przestaje być wystarczająco barwne i pasjonujące. Coraz bardziej atrakcyjną aktywnością staje się wówczas absorpcja w fikcję. Zostajemy wciągnięci w świat alternatywny. Od naszych predyspozycji zależy, czy zjawisko to będzie wiązać się jedynie z uatrakcyjnieniem życia, czy też będzie prowadzić do uzależnienia. więcej »
Polsko-irańska współpraca w dziedzinie radioterapii
Zakontraktowanie dostaw polskich akceleratorów medycznych do Iranu, kształcenie irańskich kadr dla medycyny nuklearnej i starania o utworzenie regionalnego centrum kompetencji w dziedzinie radioterapii w Iranie - to najważniejsze cele współpracy Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) i irańskiego ministerstwa zdrowia. więcej »
Alergia wczoraj i dziś
Choć nazwa "alergia" została użyta po raz pierwszy w 1906 r., to problem ten był znany ludziom już w czasach faraonów. O epidemii alergii zaczęto jednak mówić dopiero w ostatnich dekadach - mówił dr Sławomir Białek podczas XIV Festiwalu Naukowego w Warszawie. Ponieważ alergia dotyczy przede wszystkim krajów uprzemysłowionych, o wysokim standardzie życia, pojawiła się teoria, że jest to cena, jaką płacimy za postęp cywilizacyjny. więcej »
Rusza reforma nauki
Konkursowy podział środków na badania, możliwość konsolidacji lub likwidacji słabszych instytutów - to niektóre zmiany w systemie nauki, które wchodzą w życie 1 października. Uczeni chwalą reformę, chociaż nie mają pewności, na ile będzie skuteczna. więcej »
Jak chirurgia korzysta z komórek macierzystych – spotkanie w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauk
O zastosowaniu komórek macierzystych w chirurgii będzie opowiadał gość XLIX Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki - prof. Janusz Jaśkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spotkanie odbędzie się 30 września. Początek o godz. 18.00. więcej »