PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Światowy Dzień Mycia Rąk

Ok. 1,5 mln małych dzieci umiera co roku z powodu biegunki; mycie rąk mydłem może zredukować jej występowanie aż w 40 proc. - przypomina UNICEF w przededniu Światowego Dnia Mycia Rąk, który przypada w piątek. Mycie rąk zmniejsza też ryzyko zachorowania na grypę. więcej »

Lekarze o rewolucji w leczeniu czerniaka

Po wielu latach pojawił się lek – ipilimumab , który ponad dwukrotnie wydłuża przeżycie osób z zaawansowanym czerniakiem, jednym z najgroźniejszych nowotworów - mówili lekarze na 35. kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Mediolanie. „Ostatni lek w terapii zaawansowanego czerniaka został zarejestrowany ponad 20 lat temu Od tego czasu ipilimumab jest pierwszym lekiem, który dwukrotnie wydłuża życie chorych z zaawansowanym czerniakiem” - powiedział w rozmowie z PAP prof. Michele Maio kierujący oddziałem Onkologii Klinicznej i Immunoterapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Sienie. więcej »

Bezpłatne badania spirometryczne w całej Polsce

Badania spirometryczne pomocne w diagnostyce groźnych schorzeń oddechowych, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma, można będzie bezpłatnie wykonać w czwartek w całej Polsce - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

PZH: wzrost zachorowań na grypę, dominuje wirus A/H1N1

W pierwszym tygodniu października odnotowano ponad 15 tys. zachorowań i podejrzeń grypy, to prawie o 10 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. więcej »

Kardiolog: niemal co drugi Polak umiera na chorobę układu krążenia

Ok. 45 proc. zgonów w Polsce jest spowodowane chorobami układu sercowo-naczyniowego; jest to albo zawał serca, albo udar mózgu - powiedział na konferencji "Kardiologia 2010" konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski. więcej »

Grypa i zakażenia wirusowe tematami VI Dni Higieny

Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa grypy? Czy w tym sezonie również musimy się obawiać pandemii wirusa H1N1? Czy w polskich szpitalach jesteśmy dostatecznie chronieni przed zakażeniami? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy VI Dni Higieny, które odbyły się pod koniec września w Krynicy Zdrój. więcej »

Lekarze: dobre leczenie chorób reumatycznych się opłaca

Na choroby reumatyczne cierpi w Polsce ok. 2 proc. społeczeństwa - często są to osoby młode, nawet dzieci. Każda złotówka wydana na to, by dobrze je leczyć, zwróci się - przekonywali lekarze na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Przeprowadzono operację kolana nowatorską metodą

Pierwszą w Polsce operację odbudowy przedniego więzadła krzyżowego w kolanie metodą w systemie artroskopii przeprowadzono we wtorek w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Nowa metoda pozwala zrekonstruować obie wiązki więzadła przy wykonaniu tylko jednego kanału. więcej »

MEN chce zmienić przepisy dotyczące łączenia szkół i przedszkoli

MEN chce, by w zespoły mogły być łączone szkoły tego samego typu, np. dwie lub trzy szkoły podstawowe, lub kilka gimnazjów; nie oznacza to jednak likwidacji mniejszych placówek i tworzenie w to miejsce dużych - wyjaśnia minister edukacji. więcej »

Najnowsze techniki badań genetycznych wkrótce dostępne w Polsce

Najnowszej generacji urządzenia do sekwencjonowania genomu, zamówione prze Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski oraz prywatną firmę Genomed, pozwolą badać duże fragmenty genomów, co poprawi możliwości wczesnej diagnostyki wielu chorób. więcej »

Prof. Religa patronem szkoły medycznej

Prof. Zbigniew Religa został wybrany na patrona Szkoły Policealnej w Olsztynie, popularnie zwanej "Medykiem". Szkoła obchodzi w poniedziałek jubileusz 60-lecia. więcej »

Prof. Hartman: Bioetyka dotyka kwestii życia i śmierci

Kształtowanie strumieni finansowych w służbie zdrowia nie jest tylko wypadkową kwestii technicznych, administracyjnych i medycznych. To fundamentalne decyzje etyczne skutkują tym, że ktoś przeżyje, a ktoś inny nie. Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni publicznej toczyła się otwarta debata na temat systemu opieki zdrowotnej, profesji medycznych i ich wykonywania oraz relacji między lekarzami, pacjentami i urzędnikami - stwierdza w rozmowie z PAP prof. dr hab. Jan Hartman, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

W uniwersytetach medycznych najlepsza jakość badań naukowych

W uniwersytetach medycznych w Polsce jest najlepsza jakość badań naukowych wśród wszystkich polskich uczelni - powiedziała w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. więcej »

Uczelnie wprowadzają zajęcia z nauki audiodeskrypcji

Wyższe uczelnie wprowadzają do swoich programów nauczania zajęcia z audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną. więcej »

Zapach na życzenie? Gdańscy naukowcy znaleźli na to sposób

Naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej opracowali program komputerowy, umożliwiający emitowanie konkretnej dawki zapachu. Interfejs będzie można wykorzystać np. w terapii dzieci z ADHD lub nauczaniu biologii. Podłączane do komputera urządzenie jest wyposażone w specjalne oprogramowanie i cztery szklane pojemniczki, do których wlewane są aromaty - wyjaśnia w rozmowie z PAP jeden z twórców interfejsu dr Piotr Odya. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe