PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - dr n.med. Marek Jurgowiak

Opowiada o fenomenie życia, o zdrowiu, starzeniu się, o substancjach, które pomagają utrzymać dobrą kondycję i o takich, które są nadzwyczaj szkodliwe. Pisze artykuły i podręczniki. Od wielu lat popularyzuje nauki biomedyczne na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki i współorganizuje cykliczne imprezy popularyzatorskie - Medyczne Środy. Dr n. med. Marek Jurgowiak, starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Biochemii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. więcej »

Prof. dr hab. Tomasz Guzik - laureat „polskiego Nobla”

Prof. dr hab. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to jeden z trojga laureatów tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce przyznano mu za wykazanie istotnego znaczenia układu odporności w patogenezie nadciśnienia tętniczego. więcej »

W Krakowie otwarto Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej

W Krakowie na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto nowoczesną Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej. To jednostka, w której hodowane są komórki ludzkiej skóry, wykorzystywane m.in. do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. więcej »

Ruszył system telemedycyny w leczeniu zawałów serca

W Wielkopolsce ruszył wojewódzki system telemedycyny w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych. W jego ramach działają szpitale w Koninie, Lesznie, Kaliszu i Pile. W piątek zaprezentowano założenia tego systemu. więcej »

Pierwsze przeszczepy przygotowanych w Polsce łąkotek udane

Dwie pierwsze w Polsce operacje przeszczepu łąkotki stawu kolanowego z użyciem opracowanych i przygotowanych w Polsce przeszczepów, przeprowadzone 27 października w Klinice Chirurgii Endoskopowej w Żorach (Śląskie) przebiegły pomyślnie. więcej »

20 proc. dzieci i młodzieży ma problemy ze słuchem

Ok. 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce - od wieku przedszkolnego po klasy licealne - ma problemy ze słuchem. Specjaliści alarmują, że nieleczone infekcje i głośne słuchanie muzyki mogą spowodować znaczne i nieodwracalne ubytki słuchu. O zapobieganiu deficytom słuchu mówiono w Katowicach podczas adresowanej do nauczycieli i pielęgniarek szkolnych konferencji "Pokolenie mp3 albo o słuchu, słuchaniu i słyszeniu". więcej »

Choroby kardiologiczne i nowotwory to główne przyczyny zgonów Polek

Choroby układu krążenia i nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów Polek. Ryzyko zachorowania można zredukować, ponieważ ponad połowa czynników wpływających na zdrowie zależy od nas samych - przekonywali uczestnicy konferencji "Zdrowie kobiet w Polsce". więcej »

Lekarze apelują do MZ o dostęp do leków dla chorych na łuszczycę

O dostęp do leków biologicznych dla najciężej chorych na łuszczycę - przewlekłą, zapalną chorobę skóry - apelowali do Ministerstwa Zdrowia (MZ) dermatolodzy i pacjenci na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

5 proc. dzieci się jąka, wśród nauczycieli brak wiedzy na ten temat

Ok. 5 proc. małych dzieci się jąka, częściej chłopcy niż dziewczynki, które łatwiej też pokonują ten problem. Wciąż brakuje społecznej świadomości na temat niepłynności w mowie - według badań, wiedzę na ten temat ma zaledwie 7 proc. nauczycieli. Wczesna terapia niepłynności jest bardzo skuteczna - podkreślali w poniedziałek specjaliści podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających Się, zorganizowanej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. więcej »

Dietetycy: w cukrzycy lepsza mądra dieta niż suplementy

Źle dobrane suplementy diety nie pomagają chorym na cukrzycę, a gdy zostaną przedawkowane lub wejdą w interakcje z lekami zapisanymi przez lekarza, mogą wręcz szkodzić - uważają dietetycy. Ich zdaniem, diabetycy powinni skoncentrować się przede wszystkim na przestrzeganiu zdrowej diety. więcej »

Opracowano nowe polskie normy ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży

Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka opracowali nowe tzw. siatki centylowe zawierające aktualne normy ciśnienia tętniczego dla polskich dzieci. Siatki powstały w ramach projektu "OLAF - Opracowanie norm ciśnienia tętniczego i młodzieży w Polsce". więcej »

Niesłyszący: założenia ustawy o jęz. migowym wymagają dopracowania

Przedstawiony niedawno projekt założeń do ustawy o języku migowym wymaga dopracowania, a polski język migowy powinien uzyskać status języka urzędowego - uważają osoby niesłyszące i niedosłyszące, które spotkały się na konferencji w Warszawie. więcej »

Polacy próbują wyeliminować freony z urządzeń chłodniczych

Naukowcy z Politechniki Śląskiej starają się zastąpić szkodliwe freony w urządzeniach chłodniczych dwutlenkiem węgla(CO2). Novum i istotnym elementem urządzeń chłodniczych z CO2 jest "eżektor". Jak wyjaśnia PAP pracujący nad metodą prof. Andrzej J. Nowak z Instytutu Techniki Cieplnej PŚl, w każdym urządzeniu chłodniczym, np. domowej lodówce, pracuje tzw. czynnik chłodniczy. Najczęściej jego funkcję pełnią freony (czyli chloro- i fluoropochodne węglowodorów alifatycznych) lub amoniak. więcej »

Eksperci: samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdrowsze życie

Cukrzyca, na którą cierpi ponad 2 mln Polaków, grozi poważnymi powikłaniami - chorobami serca, nerek, ślepotą, amputacją kończyn, przedwczesnym zgonem. Pacjenci, którzy sami kontrolują jej przebieg dłużej żyją i mają mniej komplikacji - przypominają eksperci. więcej »

Czechy i Polska budują system monitorowania jakości powietrza

Czechy i Polska tworzą wspólny system monitorowania zanieczyszczeń i jakości powietrza na polsko-czeskim pograniczu. System uruchomiony zostanie już na początku 2011 roku. Przedstawiciele uczestniczących w projekcie instytucji poinformowali w środę w Ostrawie, że celem działań jest stworzenie map sytuacyjnych śląskich aglomeracji przemysłowych po obu stronach granicy: od Katowic po Opawę. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe