W sobotę MEDICALIA 2010 w Bydgoszczy
O lokatorach naszego ciała, nadciśnieniu tętniczym, leczeniu nerkozastępczym będzie mowa 20 listopada, podczas warsztatów i wykładów MEDICALIA 2010. Dzień Nauki pod takim właśnie tytułem jest organizowany w Bydgoszczy w Collegium Medicum UMK. więcej »
Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Stwarzanie szans na budowę Polski nowoczesnej oraz uczestnictwo w konkurencji na zdrowych zasadach to zadania dla uczonych - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowej uroczystości wręczenia nominacji profesorskich. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim, z udziałem m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej i prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera. więcej »
Skomplikowana operacja żuchwy w Bydgoszczy
Operację rekonstrukcji żuchwy u 40-letniej kobiety z dysplazją włóknistą przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Pacjentce wycięto część żuchwy i na to miejsce wszczepiono płat skórno-mięśniowo-kostny z podudzia. więcej »
W Warszawie otwarto placówkę leczenia guzów mózgu metodą Gamma Knife
W Warszawie otwarto Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, pierwszą w Polsce placówkę, w której guzy mózgu będą leczone metodą Gamma Knife. Ta nowoczesna technologia radiochirurgiczna umożliwia precyzyjne i bezinwazyjne leczenie nowotworów. Aparatura znajduje się w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, prywatnej placówce współpracującej z Wojewódzkim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie. więcej »
Ekspert: ostrożnie z antybiotykami
Osoby przyjmujące antybiotyki muszą się ściśle trzymać zaleceń, zaś lekarze powinni zlecać badania mikrobiologiczne, aby stosować te leki tylko w uzasadnionych przypadkach - mówi dr Jolanta Szych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. więcej »
Nowoczesna pracownia leku cytostatycznego
Oszczędność drogich leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej oraz ich precyzyjniejsze dawkowanie zapewni nowoczesna pracownia leku cytostatycznego, która została otwarta w Podkarpackim Centrum Onkologii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. więcej »
Zielonogórski naukowiec wśród światowych specjalistów EKG
Dr Jarosław Piskorski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego został członkiem stowarzyszonym Międzynarodowego Towarzystwa Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii. więcej »
Naukowcy o nowych nadziejach dla osób z migotaniem przedsionków
Nowy lek przeciwzakrzepowy - riwaroksaban - skutecznie zapobiega udarom mózgu u osób z migotaniem przedsionków, a zarazem jest bezpieczny i wygodniejszy w użyciu niż stosowana od ponad pół wieku warfaryna - wykazało badanie o nazwie ROCKET AF. więcej »
Raport: wiedza na temat cukrzycy wśród Polaków bardzo mała
W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 2,6 mln osób, a liczba ta stale wzrasta. Mimo to, 35 proc. Polaków nie potrafi wymienić żadnego z jej powikłań, a jedna piąta nigdy nie badała poziomu glukozy we krwi - wynika z raportu Koalicji Na Rzecz Walki z Cukrzycą. Badania pt. "Społeczny obraz cukrzycy" zostały wykonane na zlecenie Koalicji przez TNS OBOP z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który obchodzimy 14 listopada. więcej »
Rektorzy o nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym
Projekty nowelizacji ustaw, które mają zreformować szkolnictwo wyższe, nie zadowalają rektorów - powiedziała w czwartek w Szczecinie przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. więcej »
Zatoński: trzeba edukować Polaków na temat szkodliwości palenia
Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że trzeba edukować Polaków na temat szkodliwości palenia. Aby palacz rzucił palenie, musi wiedzieć, że jest szkodliwe - podkreślił w czwartek na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Tytoń albo Zdrowie". Jak mówił prof. Zatoński, 10 proc. ankietowanych nie wiąże palenia z rakiem, a 40 proc. nie wie, że z paleniem związany jest udar mózgu. więcej »
Pracownicy hospicjów: nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o śmierci
Nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o umieraniu; traktujemy słowo śmierć jak jeszcze jeden brzydki wyraz, którego lepiej unikać. Także psychoterapeuci nie są przygotowani do poruszania tego tematu - alarmują pracownicy hospicjów, pracujący z dziećmi osieroconymi. więcej »
25-lecie pierwszego przeszczepu serca w Zabrzu
25. rocznicę wykonania w zabrzańskim ośrodku pierwszego przeszczepu serca w Polsce świętują w Zabrzu pracownicy tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca. 5 listopada 1985 r. pierwszy przeszczep serca w Polsce wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. Jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji był prof. Marian Zembala, obecny szef tego ośrodka, noszącego dziś nazwę Śląskie Centrum Chorób Serca. więcej »
Udar mózgu - największy wróg chorych z migotaniem przedsionków
Udar mózgu to największe zagrożenie dla życia i zdrowia osób z migotaniem przedsionków (MP). W tej grupie chorych występuje on aż pięć razy częściej i przeważnie ma cięższy niż zwykle przebieg - mówili lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Już w piątek początek wielkiego eksperymentowania w „Koperniku”
W piątek 5 listopada pierwsi zwiedzający będą mogli zapoznać się z 350 eksponatami Centrum Nauki Kopernik (CNK). Uroczyste otwarcie Centrum planowane jest na godz. 21, wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke. więcej »