Badanie: W Polsce palenie wciąż popularne
W Polsce codziennie pali tytoń 33,5 proc. dorosłych mężczyzn i 21 proc. dorosłych kobiet - w sumie 8,7 mln dorosłych Polaków. Poza nimi mamy również około miliona okazjonalnych palaczy. Wszyscy razem stanowią ponad 30 proc. populacji - wynika z najnowszego raportu dotyczącego używania tytoniu w Polsce "Global Adult Tobacco Survey (GATS) Poland". więcej »
„Kopernik” przygotowuje szóstą wystawę stałą: „Re:generacja”
Galerię "Re:generacja", przeznaczoną dla tzw. młodych dorosłych, którzy rzadko odwiedzają centra nauki, przygotowuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do jej otwarcia pozostało kilka miesięcy, ale w czwartek mogli ją zobaczyć dziennikarze. więcej »
15 lat klinik narządowych Centrum Onkologii na Ursynowie
Już od 15 lat działają specjalistyczne kliniki narządowe Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Ursynowie. Tylko w zeszłym roku hospitalizowano tam ponad 50 tys. osób. więcej »
Dwoje chemików i lekarz nagrodzeni w konkursie młodych naukowców
Mgr Patrycja Boguta, lek. med. Wojciech Fendler i mgr inż Tomasz Kaczorowski zostali laureatami konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award. Wyniki ogłoszono 25 listopada na gali w Warszawie. więcej »
Najnowsze osiągnięcia biometrii na konferencji IMM
Usprawnianie systemów automatycznego rozpoznawania mówcy, wyznaczania cech antropometrycznych twarzy, metod lokalizacji tęczówki, poprawy jakości obrazów, porównywania odcisków palców na karcie elektronicznej - to tylko niektóre z tematów konferencji poświęconej nowym osiągnięciom biometrii, która odbędzie się 1 grudnia w Warszawie. więcej »
Eksperci: dzieci powinny rozpoczynać naukę języków jak najwcześniej
Dzieci powinny rozpoczynać naukę języków obcych jak najwcześniej - uznali uczestnicy konferencji Fundacji Instytutu Jakości w Edukacji. Powinno to być robione umiejętnie, bo błędy popełnione na najniższym poziomie edukacji później bardzo trudno naprawić. więcej »
Sfałszowane leki zagrażają zdrowiu i życiu
Podrabiane leki, których produkcja i rozprowadzanie przynoszą przestępcom olbrzymie zyski, są coraz poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia - mówili uczestnicy konferencji prasowej "STOP sfałszowanym lekom", która odbyła się 24 listopada w Warszawie. więcej »
Ruszyła IV edycja programu „Mam Haka na Raka”
IV edycję programu dla młodzieży "Mam Haka na Raka" dotyczącą raka płuca zainaugurowała wtorkowa konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia. Organizatorzy mają nadzieję, że kreatywne podejście młodzieży pozwoli skuteczniej wykrywać i leczyć tę chorobę. więcej »
Dermatolodzy o dramacie polskich pacjentów z chorobami skóry
Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy, w którym pacjenci z poważnymi chorobami skóry nie mają dostępu do najlepszych metod terapii, uznanych na świecie za standard - alarmowali dermatolodzy na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Międzynarodowa grupa naukowców, w tym Polacy, wyjaśnia tajemnice powstawania nowotworów
Białko komórkowe o nazwie PML jest niezbędne do prawidłowego zajścia procesu programowanej śmierci komórki i może stanowić cel nowej terapii antynowotworowej - przypuszczają naukowcy, m.in. z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Praca, której Polacy są współautorami, została właśnie opublikowana w jednym z najbardziej prestiżowych pism branżowych na świecie - "Science". Artykuł ten został zaliczony przez redakcję pisma do kategorii Science Express, czyli najlepszych prac opublikowanych w tym periodyku. więcej »
Prof. Warwick: będziemy cyborgami za 40 lat
Do 2050 r. prawdopodobnie staniemy się cyborgami, korzystając z połączonych z naszym systemem nerwowym implantów poszerzających znacznie możliwości naszej pamięci czy zmysłów - przewiduje wybitny brytyjski cybernetyk prof. Kevin Warwick. więcej »
Eksperci: rak płuc wciąż zbyt późno wykrywany
Rak płuc jest wciąż zbyt późno wykrywany, a skuteczność leczenia - niewielka. Dlatego ważne jest ograniczenie palenia i lepsza diagnostyka choroby - mówiono podczas IV konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca w Warszawie. więcej »
Polscy naukowcy badają niezwykłe właściwości kapusty
Kapusta ma korzystny wpływ nie tylko na włosy, paznokcie i skórę, ale i na glebę i rośliny. Polscy naukowcy badają m.in. wpływ uprawy kapusty na zmniejszenie zanieczyszczenia gleby metalami ciężkimi i to, jak sok z kapusty stosować do ochrony roślin - poinformowało biuro prasowe Politechniki Gdańskiej. więcej »
Już wkrótce „Atomowy Autobus” wyruszy w podróż po Polsce
2200 kilometrów przemierzy "Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" odwiedzając 12 ośrodków akademickich. Przez dwa tygodnie będzie promował wiedzę o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. Inauguracja projektu odbędzie się 25 listopada na Uniwersytecie Warszawskim. Jednym z patronów medialnych akcji jest serwis PAP - Nauka w Polsce. więcej »
Chorzy na cukrzycę obawiają się hipoglikemii
Aż 40 proc. pacjentów leczonych na cukrzycę typu 2 boi się groźnej dla życia hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, związanego ze stosowaną terapią. Tymczasem najnowsze leki, tzw. inkretynowe, prawie nie stwarzają takiego ryzyka - przekonują lekarze. więcej »