PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Psychofizjolog: kto rano wstaje, ten jest bardziej uporządkowany

Czym różnią się ludzie, którzy lubią wcześnie wstawać od osób, które późno zasypiają? Choćby tym, że prowadzą bardzo regularny tryb życia - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Wanda Ciarkowska, psychofizjolog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wyjaśnia badaczka, osoby o chronotypie porannym, czyli takie, które poranek uważają za ulubioną porę dnia, zwykle o godzinie 6- 7 są już na nogach. Z radością witają kolejny dzień, a żeby wstać, nie potrzebują budzika. Zasypiają o godz. 22 lub wcześniej. Ich przeciwieństwem są osoby o chronotypie wieczornym. Ich tryb życia nie jest tak regularny. Do łóżka chodzą po północy i lubią spać do późna. Najlepiej czują się po południu i wieczorem, a niektórzy nawet nocą. Wtedy mają najwięcej siły. Żeby wcześnie wstać potrzebują budzika. Ich sen jest często zbyt krótki, a to, jak mówi badaczka, nie jest korzystne dla zdrowia. więcej »

Akcja „Kulawy św. Mikołaj” na dwóch śląskich uczelniach

Maskotka Uniwersytetu Śląskiego - Usiołek - na inwalidzkim wózku, 15 kg rozdanych krówek - tak przebiegała akcja "Kulawy św. Mikołaj", zorganizowana przez niepełnosprawnych studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. więcej »

Mikołajkowa akcja zachęcająca do dawstwa szpiku

Mikołajkowa akcja zachęcająca do dawstwa szpiku "Prezent naSZPIKowany dobrem" to nowy pomysł Fundacji Urszuli Smok "Podaruj Życie" na promowanie idei dawstwa szpiku kostnego. więcej »

Prof. Ryden doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Wybitny szwedzki kardiolog, członek Komitetu Nagrody Nobla, były szef Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Lars Ryden został 3 grudnia wyróżniony tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. więcej »

Apel naukowców o ostrożne obchodzenie się ze środkami biobójczymi

Nieostrożne obchodzenie się ze środkami biobójczymi bywa przyczyną poważnych zatruć - ostrzegali w środę eksperci podczas poświęconej tym produktom konferencji prasowej w Warszawie. Konferencję w ramach kampanii "Lek bezpieczny" zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »

55 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu

W 2009 roku 52 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat co najmniej raz w tygodniu korzystało z internetu. W tym roku jest to już 55 proc.- wynika z danych przedstawionych przez GUS na wtorkowej konferencji o rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. więcej »

Eksperci: zakaz sprzedaży dopalaczy nie jest najlepszym wyjściem

Zakaz sprzedaży dopalaczy nie daje spodziewanych skutków w walce z uzależnieniami stwierdziła grupa ekspertów w czasie debaty zorganizowanej przez Wydział Nauk Medycznych PAN. Efekty może natomiast przynieść odpowiednia edukacja - uważają naukowcy. więcej »

Eksperci: 20 tys. Polaków zakażonych HIV żyje w nieświadomości

Ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV. Zrobienie testu na jego obecność nic nie kosztuje, a niezależnie od wyniku daje szansę na normalne życie - przekonywali eksperci w środę na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

Blisko 13 tys. zakażeń wirusem HIV i ponad 2,3 tys. zachorowań na AIDS wykryto w Polsce od początku epidemii w połowie lat 80. Szacuje się, że zakażeń jest co najmniej dwa razy więcej. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. więcej »

Informatyzacja uczelni konieczna, ale długotrwała

Informatyzacja polskich uczelni wyższych jest procesem bardzo ważnym, ale wymagającym starannego planowania. Nie warto przyspieszać go na siłę - ocenili 30 listopada uczestnicy warszawskiej konferencji inaugurującej program "Nowoczesna Uczelnia". więcej »

Eksperci o przyszłości leczenia chorób rzadkich w Polsce

W Polsce trzeba stworzyć kompleksowy system opieki nad osobami cierpiącymi na choroby rzadkie oraz ich bliskimi - od diagnostyki, przez terapię i rehabilitację, po pomoc socjalną - podkreślali eksperci i pacjenci na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Konferencja o tym, jak pomagać jąkającym się uczniom

Paniczny lęk przed mówieniem, niska samoocena, gorsze wyniki w nauce i trudności w kontaktach z rówieśnikami - to problemy jąkających się dzieci i młodzieży, jeśli otoczenie nie udziela im właściwego wsparcia. Kluczowa jest rola rodziców i nauczycieli. więcej »

Lekarze: Moczenia nocnego dzieci nie wolno bagatelizować

Moczenie nocne dzieci jest problemem natury medycznej, a nie psychologicznej. Jego przyczyną może być np. poważna wada rozwojowa, dlatego nie wolno go bagatelizować i zwlekać z wizytą u lekarza - mówili urolodzy w Warszawie. więcej »

Międzynarodowe sukcesy naukowców z WAT

Osiem medali - w tym trzy złote, cztery srebrne i brązowy zdobyli naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej na odbywających się w dniach 18-20 listopada 59. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels INNOVA 2010". W Brukseli swoje osiągnięcia prezentowali naukowcy z 25 krajów. więcej »

Atomowy autobus rusza w podróż po Polsce

Atomowy autobus zainaugurował 25 listopada na Uniwersytecie Warszawskim swoją podróż po Polsce. W ciągu dwóch tygodni to mobilne laboratorium odwiedzi 12 ośrodków akademickich propagując wiedzę o energetyce jądrowej. Patronat medialny na akcją objął serwis Nauka w Polsce, gdzie będą publikowane relacje z podróży autobusu. Informacje o projekcie można też znaleźć na stronie Fundacji: http://www.forumatomowe.org/index.htm. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe