PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Klimatolog: tegoroczny grudzień nieco chłodniejszy od przeciętnego

W całej Polsce grudzień był chłodniejszy i bardziej śnieżny niż przeciętnie. Jednak nie był to rekordowy mróz czy śnieg - wyjaśnił PAP dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak powiedział, grudniową średnią "złagodziła" przede wszystkim pogoda, którą mieliśmy w okolicach świąt Bożego Narodzenia. "Szczególnie w Polsce południowej mieliśmy wówczas kilkanaście stopni na plusie" - dodał Błaś. więcej »

Wojciech Grochala - chemiczny odkrywca roku

Nowe sposoby pozyskiwania wodoru do zasilania urządzeń oraz nietypowy siarczan srebra, który przyda się w farmacji lub oczyszczaniu ścieków - to, zdaniem środowiska naukowego, największe polskie osiągnięcia w dziedzinie chemii w tym roku. Autorem obu prac jest dr hab. Wojciech Grochala z Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dotyczącą nowego siarczanu srebra (II) opublikowano w styczniu. Grochala wraz ze współpracownikami znalazł sposób syntezy tego związku chemicznego. Od znanego to tej pory siarczanu jednowartościowego srebra (Ag2SO4), nowy związek (AgSO4) różni się wszystkimi istotnymi własnościami fizykochemicznymi. więcej »

Polskie rozwiązanie telemedyczne ratuje życie na odległość

Telemedycyna staje się coraz powszechniejszą formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej. Rozwój sieci teleinformatycznych oraz metod cyfrowej archiwizacji badań medycznych umożliwił przesyłanie na odległość danych obrazowych, dzięki którym lekarze mogą szybciej i z większą pewnością zdiagnozować danego pacjenta. więcej »

Wrocławska Akademia Medyczna chce być uniwersytetem

Wrocławska Akademia Medyczna chce zmienić nazwę na Uniwersytet Medyczny. Uchwałę w tej sprawie podjął już Senat uczelni; teraz przygotowywana jest dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Zdrowia. więcej »

Etnograf: Wigilia to kwintesencja polskości

Wieczór wigilijny i jego zwyczaje to kwintesencja polskości i naszej kultury - uważa etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej Małgorzata Imiołek. "Tradycja świąteczna to ogromny konglomerat i zwyczajów przedchrześcijańskich, i wprowadzonych przez Kościół chrześcijański, i zwyczajów pogańskich zaadaptowanych przez Kościół" - podkreśliła w rozmowie z PAP Imiołek. Jak wyjasniła, z tego konglomeratu wynikły zwyczaje, które stały się wyróżnikiem naszej kultury ludowej. więcej »

UKE: 61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer

61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer. Z kolei 86,1 proc. z nich ma dostęp do internetu - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponad połowa Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (56,3 proc.), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią w domu (87 proc.) lub w pracy (39,5 proc.). więcej »

Centrum Badań Innowacyjnych uczelni medycznej w Białymstoku

Ponad 12,5 mln zł kosztować ma realizacja projektu utworzenia przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Centrum Badań Innowacyjnych. Dzięki nowoczesnej aparaturze prowadzone w nim będą badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości. więcej »

W Łodzi otwarto pierwszą w regionie pracownię PET-CT

Pierwszą w woj. łódzkim pracownię ze skanerem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT) oficjalnie otwarto 20 grudnia w szpitalu MSWiA w Łodzi. Urządzenie umożliwia m.in. wczesne wykrycie komórek rakowych. Koszt stworzenia pracowni wyniósł ok. 8 mln zł. więcej »

Kopia kopii nierówna - to statystyka różnicuje komórki

Odkryte przez naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie nowe prawo statystyczne wyjaśnia, dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał, a bliźniacy wcale nie są tacy sami. Prawo to wyjaśnia najprostszy mechanizm, dzięki któremu w rosnącej populacji identycznych genetycznie komórek tworzą się grupy wykonujące różne funkcje. W pewnych warunkach populacja namnażających się komórek spontanicznie dzieli się na dwie grupy o różnych funkcjach. więcej »

Senat Akademii za przekształceniem w Uniwersytet Medyczny

Senat wrocławskiej Akademii Medycznej przyjął uchwałę, w której opowiedział się za zmianą nazwy uczelni na Uniwersytet Medyczny - poinformował PAP rzecznik uczelni Arkadiusz Foerster. więcej »

„Breast Friends - Przyjaciele od Piersi” - rozstrzygnięcie konkursu

15 grudnia br. w Warszawskim Centrum Onkologii odbył się finał IV edycji „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”, międzynarodowej kampanii edukacyjnej prowadzonej w naszym kraju przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum i wspieranej przez firmę Roche wspólnie z Fundacją Psychoonkologii „Ogród Nadziei” oraz Galerią Maruna. więcej »

Zakończono kolejny etap prac nad ustawą o szkolnictwie wyższym

W czwartek zakończono główny zrąb prac nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym prowadzonych w podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego, działającej w ramach sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży - powiedziała przewodnicząca podkomisji Krystyna Łybacka. więcej »

Polacy po 50 szukają w internecie informacji dotyczących pracy

Polacy po 50. roku życia szukają w internecie zwykle informacji w sprawach związanych z pracą - wynika z badania Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Internauci po pięćdziesiątce interesują się technologią, czytają fora internetowe, ale sami rzadko się na nich wypowiadają. więcej »

Dr hab. A. Kasprzak o możliwościach wykorzystania motorów białkowych

Białka motoryczne, które występują w żywych komórkach w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie m.in. jako nanomotorki w elektronice. Badania nad tymi białkami mogą też pomóc w walce z rakiem czy z chorobami neurodegeneracyjnymi - mówi PAP dr hab. Andrzej Kasprzak z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. więcej »

Doroczna nagroda ginekologiczna oraz kardiologiczna wręczona

Dr Agnieszka Drosdzol-Cop została tegoroczną laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowano prof. Łukasza J. Szumowskiego. Obie nagrody, ufundowane przez Bayer, są szczególnie cenione w środowisku medycznym, świadcząc o najwyższym poziomie naukowym i profesjonalnym wyróżnionych. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe