PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Warszawa. Refundowane porady genetyczne

W ramach konkursu ofert ogłoszonego przez NFZ na wykonywanie świadczeń w zakresie genetyki warszawski NZOZ Genomed przeszedł pozytywną weryfikację. Na podstawie zawartego kontraktu, począwszy od stycznia 2011 r., wykonuje refundowane konsultacje specjalistyczne w swojej poradni zlokalizowanej przy ul. Cybernetyki 19. Oznacza to, że w ramach ubezpieczenia pacjenci będą mogli skorzystać bezpłatnie z porady genetyka klinicznego. więcej »

Polacy zbudowali mały i tani czujnik zagrożeń biologicznych

Polacy skonstruowali niewielki czujnik, który wykrywać może zagrożenie biologiczne. Na lotniskach czy w miejscach masowych imprez urządzenie ostrzeże służby bezpieczeństwa o ataku z użyciem bakterii czy wirusów. Wynalazek dostał złoty medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik, Brussels Innova 2010. więcej »

Drugi w tym roku przeszczep serca w Zabrzu - dzięki pomocy wojska

Kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w nocy ze środy na czwartek dokonali drugiego w tym roku w tym ośrodku przeszczepu serca. Operacja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc wojska, które dostarczyło organ z Warszawy do Katowic rządowym Jakiem-40. więcej »

Lekarze o nowych nadziejach dla chorych na szpiczaka mnogiego

Nowe leki rodzą nadzieję, że w kolejnej dekadzie będzie można przedłużyć życie chorym na szpiczaka mnogiego o co najmniej 10 lat, a u części z nich może uda się nawet zapobiec nawrotom choroby - mówili hematolodzy w piątek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Specjaliści z Zabrza znaleźli sposób na bezpieczniejsze operacje

Urządzenie zwiększające bezpieczeństwo operacji medycznych niezwiązanych z sercem opracowali specjaliści z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu. Wynalazek utrzymuje stabilne ciśnienie tętnicze i chroni m.in. mózg przed niedokrwieniem podczas operacji. W Europie każdego roku wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym około 7 mln niekardiologicznych zabiegów chirurgicznych. U około 2-3 proc. operowanych - co w skali Europy stanowi 140 do 250 tysięcy przypadków - występują powikłania kardiologiczne stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. więcej »

Wydział Nauk Medycznych PAN nagrodził najlepszych naukowców

Zespół prof. Krystyny Domańskiej-Janik, dr hab. Krystyna Chrzanowska, prof. Jolanta Gutkowska to niektórzy laureaci nagród naukowych Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. więcej »

Grypa może być groźna - jak co roku

Nic nie wskazuje, by w tym roku grypa była groźniejsza niż zwykle, ale nie należy jej lekceważyć - powiedział PAP dr hab.Tomasz Wąsik, kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Nowoczesny laser skoryguje wadę wzroku w kilkanaście sekund

Nowoczesny laser, który pozwala usuwać wady wzroku nawet w kilkanaście sekund, zakupił Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach - tzw. klinika okulistyczna. więcej »

W Sejmie o opłatach za studia

Drugi kierunek studiów dziennych na publicznych uczelniach nie będzie za darmo, tylko najlepsi studenci zostaną z opłaty zwolnieni - takie propozycje przyjęła we wtorek sejmowa podkomisja ds. nauki i szkolnictwa wyższego. Podkomisja zakończyła pracę nad rządowym projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz nad projektem nowelizacji ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. więcej »

Nowa metoda - określanie koloru włosów z materiału genetycznego

Nową metodę kryminalistyczną, pozwalającą na ustalenie koloru włosów z materiału genetycznego, opracował polsko-holenderski zespół badawczy - informuje na swojej stronie internetowej Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. więcej »

Maria Skłodowska-Curie patronką 2011 roku

Maria Skłodowska-Curie, odkrywczyni polonu i radu, to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. 100 lat po przyznaniu jej po raz drugi tego prestiżowego trofeum, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. więcej »

W 2011 r. zmiany na uczelniach i w instytucjach naukowych

Od stycznia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące oceny jakości jednostek naukowych i ich finansowania. Instytuty naukowe oraz wydziały uczelni, które najsłabiej wypadły w ostatniej ocenie resortu nauki dostaną na 2011 r. o połowę mniejszą dotację. więcej »

Medyczne wydarzenia w 2010 r. w Polsce

Przeszczep wątroby Tomka, nowatorska w skali światowej operacja dziewczynki z chorobą genetyczną deformującą twarz oraz pierwsza w Polsce operacja z użyciem chirurgicznego robota Da Vinci - to najgłośniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej medycynie. więcej »

Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia

Zbudowane z lekkich materiałów, bioniczne ramię wzorowane na trąbie słonia skonstruował zespół naukowców z udziałem Polaka Andrzeja Grzesiaka. Urządzenie może przenosić nawet delikatne przedmioty, jak pomidory czy surowe jajka - informuje Instytut Fraunhofera. Twórcami sztucznego ramienia są naukowcy z koncernu Festo: Peter Post i Markus Fischer oraz polski inżynier Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera IPA w Stuttgarcie. więcej »

Pole magnetyczne leczy ból, depresję, przyspiesza gojenie ran

Zmienne pole magnetyczne skutecznie leczy ból, przyspiesza gojenie ran i poprawia wygląd blizn, jest pomocne nawet w leczeniu depresji. Twórcą metody terapeutycznej, która zyskała już uznanie, jest prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe