PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prof. Nyckowski: potrzeba więcej przeszczepów

Pod względem liczby pobranych do przeszczepów narządów w Mazowieckiem jest jeszcze wiele do zrobienia. Sytuację może poprawić zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych - uważa prof. Paweł Nyckowski, koordynator programu "Partnerstwo dla Transplantacji". więcej »

Eksperci: dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest bezpieczna

Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna jest bezpieczna dla zdrowia, a wręcz zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Może w niej jednak brakować witamin B12, D i wapnia, dlatego właśnie na nie wegetarianie i weganie powinni zwrócić szczególną uwagę - mówili eksperci podczas spotkania "Wszechnicy żywieniowej" w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. więcej »

Okuliści: większość osób pracujących przed komputerem ma problemy ze wzrokiem

Blisko 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem. Do najczęstszych symptomów tzw. Computer Vision Syndrom (CVS) należą: ból oczu, suchość, pieczenie oraz niewyraźne lub podwójne widzenie - alarmują okuliści. więcej »

Powstaje Wielkopolski Klaster Medyczny

Szpitale, przychodnie, uczelnie, firmy logistyczne i farmaceutyczne oraz producenci oprzyrządowania mogą wejść w skład tworzonego Wielkopolskiego Klastra Medycznego - poinformował 21 stycznia koordynator WKM dr Grzegorz Bigaj. więcej »

Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który organizuje czasopismo psychologiczne "Charaktery". Zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu są przyjmowane do 15 lutego. więcej »

SWPS zbadała, jacy są współcześni seniorzy

Współczesny senior uczestniczący w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest zadowolony z relacji ze swoimi znajomymi, ma poczucie sensu życia i wykazuje dużo optymizmu - wynika z badań przeprowadzonych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Wczesne wykrywanie nowotworów układu moczowo-płciowego u pracujących mężczyzn w wieku od 45 roku życia

20 stycznia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca program profilaktyki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn 45+ aktywnych zawodowo. Pierwszy tego rodzaju w Polsce projekt realizuje Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Program, mający na celu m.in. poprawę stanu wiedzy mężczyzn, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. więcej »

Eksperci alarmują: Dzieci z astmą muszą się ruszać

Dzieci z astmą potrzebują wysiłku fizycznego i nie powinny być pochopnie zwalniane z lekcji wychowania fizycznego - apelowali lekarze i sportowcy w środę na konferencji prasowej, na której zainaugurowano akcję "Aktywni z astmą". więcej »

Dzień Dawcy Szpiku

Akcję poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowano we wtorek na Uniwersytecie w Białymstoku. Ma pomóc znaleźć dawcę konkretnemu choremu, a także poszerzyć bazę potencjalnych dawców. więcej »

Są nadzieje na poprawę dostępu do leków dla chorych na SM

Są duże szanse, że program terapeutyczny leczenia chorych na stwardnienie rozsiane (SM) zostanie rozszerzony - poinformowała konsultant krajowa ds. neurologii prof. Danuta Ryglewicz 18 stycznia na konferencji prasowej w Warszawie. Nowa wersja programu zakłada wydłużenie terapii immunomodulującej (interferonem-beta lub octanem glatirameru) z 36 do 60 miesięcy u pacjentów, u których obserwuje się pozytywną reakcję na to leczenie, oraz zniesienie limitu wieku, który ograniczał możliwość włączania do programu chorych poniżej 16. roku życia i powyżej 39. roku życia. więcej »

Z chipem zajrzą w głąb umysłu

Naukowcy z AGH chcą stworzyć miniaturowe, bezprzewodowe urządzenie elektroniczne, które będzie odczytywać sygnały wysyłane z komórek mózgu - pisze "Dziennik Polski". więcej »

Pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych

Pierwszą w Polsce Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych wyposażoną w drukarkę 3D otwarto 14 stycznia w łódzkim Technoparku. Na podstawie zdjęć tomografii komputerowej w pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości. więcej »

Konkurs na pracę magisterską i doktorską o prawach dziecka

Konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, dotyczące praw dziecka w różnych aspektach oraz instytucji rzecznictwa praw dziecka w Polsce i na świecie, organizuje Rzecznik Praw Dziecka. więcej »

Wkrótce pierwsza polska książka o guzach śródpiersia

Pierwsza współczesna polska publikacja naukowa poświęcona guzom śródpiersia ukaże się w tym roku nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Jej pomysłodawcą, redaktorem i współautorem jest prof. Jacek Gawrychowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Specjaliści radzą, jak walczyć z wirusem grypy

Szczepić się, zakrywać usta przy kaszlu i kichaniu, myć ręce, używać jednorazowych chusteczek, unikać tłumu - zwłaszcza, gdy już zachorujemy - mówili specjaliści na poświęconej zapobieganiu grypie konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe