Brytyjskie powietrze skraca życie o 9 lat
Zanieczyszczone brytyjskie powietrze wdychane przez ludzi powoduje, że długość trwania życia jest krótsza o 9 lat - wynika z raportu Komisji Audytu Środowiskowego brytyjskiej Izby Gmin. Z raportu wynika też, że zanieczyszczone powietrze jest przyczyną zwiększonej zapadalności ludzi na choroby układu oddechowego - podaje internetowy serwis "Newscientist". więcej »
Hongkong. Rekordowe zanieczyszczenie powietrza
Zanieczyszczenie powietrza w Hongkongu osiągnęło w poniedziałek rekordowy poziom, co skłoniło władze do wydania zalecenia, by mieszkańcy unikali wychodzenia na dłużej z pomieszczeń. więcej »
Kampania ekologiczna „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”
O ekologicznych grzechach - spalaniu śmieci, wywożeniu ich do lasu, niesegregowaniu ich - opowiada nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska "Nie zaśmiecaj swojego sumienia", która we wtorek ruszyła w telewizji, radiu i internecie. więcej »
Ekologiczne poliestry z kwasu mlekowego
Biodegradowalne poliestry produkowane z surowców odnawialnych powstają w łódzkich laboratoriach. Polimery te będą mogły służyć m.in. do produkcji jednorazowej odzieży sanitarnej, wszczepialnych protez o czasowym działaniu lub jako nośniki leków. Na realizację badań przeznaczono ponad 43 mln zł. Projekt "Technologia otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych" jest realizowany przez zespoły badawcze Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN (CBMM PAN) w Łodzi wspólnie z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. więcej »
Zadziwiające miejsca życia roztoczy
Nawet w tak ekstremalnych warunkach, jak poprzemysłowe hałdy, rozwija się bogate życie - wynika z badań naukowców Uniwersytetu Śląskiego. W zwałach węglowych, rud żelaza i cynku, a nawet chemicznych zidentyfikowali oni ponad 200 gatunków roztoczy z grupy Oribatida. Siedliska tych zwierząt znaleźli także w podziemnych wyrobiskach. więcej »
Eko-prawdy i eko-bzdury, czyli prof. Kozakiewicz o ekologii
Termin "eko"dodaje się dziś do wszystkiego. Są ekotrumny, ekojaja, ekoodkurzacze, a także futra, meble, papier toaletowy, torby na zakupy. Mamy ekologiczne stacje benzynowe, pralnie i gotowe do akcji i demonstracji ekologiczne organizacje. Są ekologiczne, szybko biodegradowalne prezerwatywy, ekologiczne bułki z "biologiczną" mąką, ba - pokazała się nawet ekologiczna wódka. Czym jednak naprawdę jest ekologia? - zastanawiał się prof. Michał Kozakiewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wykładu otwierającego jesienny cykl "Spotkań z biologią XXI wieku". więcej »
Czy można patentować żywność GM?
Czy zmodyfikowaną roślinę można traktować jak wynalazek? Czy żywność modyfikowaną genetycznie można patentować? Tak - gdy mamy do czynienia z żywnością, która dzięki modyfikacji ma nabrać nowych, szczególnych cech, a o to przecież w GMO chodzi... więcej »