Plastikowe śmieci wpływają na środowisko oceanów
Nagłe zaśmiecenie wód Pacyfiku może wpłynąć na cały oceaniczny ekosystem. Więcej dryfujących tam, plastikowych drobin to m.in. więcej miejsc do składania jajek przez morskie owady - czytamy w "Biology Letters". więcej »
Światło słoneczne i sok z cytryny oczyszczają wodę?
Dodanie soku z cytryny do wystawionej na działanie promieni słonecznych wody eliminuje szkodliwe bakterie - zaobserwowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikowano w "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene". więcej »
Spaliny bardziej zabójcze niż wypadki
Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem ulicznym powoduje dwukrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe – wynika z badania jakości powietrza w Wielkiej Brytanii. więcej »
Początek astronomicznej wiosny
Rankiem, 20 marca (godz. 6:14), Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów - 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. W tych właśnie trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku. więcej »
Powstała pszenica odporna na zasolenie gleb
Pszenicę, która toleruje duże zasolenie gleb, dając w trudnych warunkach plon o jedną czwartą wyższy niż normalnie, wyhodowali naukowcy z Australii - informuje australijska agencja badawcza CSIRO. więcej »
66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO
66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO, a ponad 48 proc. deklaruje, że nie zetknęło się z pojęciem organizmów modyfikowanych genetycznie - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Wyniki badania, które jest częścią prowadzonego przez CNK Projektu GENesis - poświęconego osiągnięciom biotechnologii, zaprezentowano w środę w siedzibie "Kopernika". więcej »
Maniok - roślina uprawna doskonała na czas globalnego ocieplenia
Maniok to krzew z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, uprawia się go również w Afryce czy Indonezji. Maniok to główny składnik diety ponad 800 mln ludzi na świecie i ma największy po pszenicy i ryżu wkład w światową podaż kalorii. więcej »
Populacja makrelowatych zmniejszyła się w ostatnim półwieczu o 60 proc.
Liczba ryb z rodziny makrelowatych uległa w ciągu ostatnich 50 lat zmniejszeniu o ponad 60 proc. Największe straty notowane są w przypadku tuńczyka błękitnopłetwego, którego populacja uległa 80-procentowej redukcji - wynika ze studium zespołu badawczego z uniwersytetu w La Corunie. więcej »
Grzyby są pomocne w walce z ołowiem w glebach
Grzyby mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniami gleb ołowiem. Okazuje się, że potrafią wiązać ten metal i zamieniać go w trwałą, mineralną formę - piromorfit - czytamy w "Current Biology". więcej »
Rok 2011 w polskiej ekologii i ochronie przyrody
Porozumienie państw świata na konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA), sopockie nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE i sprzedaż przez Polskę kolejnej partii uprawnień do emisji CO2 - to ważniejsze wydarzenia w polskiej ekologii w mijającym roku. więcej »
Kamery chronią kaliskie lasy przed śmieciarzami
Kilka kamer umieściło w różnych miejscach Nadleśnictwo Kalisz. Według nadleśniczego Wiesława Chojnackiego nie chodzi tylko o złodziei choinek, ale przede wszystkim o uchronienie lasów przed śmieciarzami i kradzieżami przygotowanego do sprzedaży drewna. więcej »
Kanada wciąż jest zobligowana do walki z globalnym ociepleniem
Christiana Figueres, sekretarz generalna Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), przyznaje, że jest zaskoczona decyzją Kanady, która została ogłoszona wkrótce po tym, jak ponad 190 krajów osiągnęło z trudem wywalczone porozumienie w Durbanie - informuje AFP. więcej »
Z Bałtyku wyłowiono 6 ton sieci
Aż sześć ton sieci - widm wyłowiono z Bałtyku w ramach tegorocznej akcji, prowadzonej przez organizację ekologiczną WWF Polska we współpracy z rybakami - poinformowała WWF. więcej »
Decyzja Brazylii zaszkodzi puszczy amazońskiej i klimatowi
Zdaniem organizacji ekologicznej WWF prawo przyjęte przez Senat Brazylii toruje drogę dalszej nielegalnej wycince lasów, faworyzując rolnictwo i hodowlę bydła kosztem unikatowej przyrody Amazonii, wydłuża okres bezkarności za jej niszczenie i zaszkodzi klimatowi. więcej »
Orzechy włoskie - wyjątkowo zagrożone przez zmiany klimatu
Cieplejsze i coraz bardziej suche lata, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, grożące nam wskutek ocieplenia, mogą się okazać zgubne dla orzechów włoskich - drzew cenionych ze względu na smaczne nasiona i drewno - ostrzegają naukowcy z USA. więcej »