Przerwy w pracy są dobre dla serca
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Przerwy w pracy są dobre dla serca

Przerwy w pracy są dobre dla serca

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-01-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Częste przerywanie siedzenia przy biurku zapobiega otyłości i chorobom serca - wynika z badań australijskich naukowców, o których informuje "European Heart Journal".

Zespół dr Genevieve Healy z australijskiego University of Queensland przeanalizował dane dotyczące 4757 osób w wieku 20 i więcej lat, które brały udział w US National Health and Nutrition Examination Survey w latach 2003-2006.

Uczestnicy nosili niewielkie urządzenie, rejestrujące ich ruchy, mierzono też obwód w talii, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i tłuszczu we krwi.

Jak wynika z badań, odejście od biurka choćby na minutę - aby wstać, przejść się, wejść po schodach - daje istotne korzyści - pomaga zapobiegać otyłości i chorobom serca.

Zamiast przesyłać maila, lepiej więc podejść do kogoś, a zamiast używać windy - chodzić po schodach - radzą badacze. Nie powinno to obniżać produktywności.

To kolejna praca wskazująca, że długotrwałe siedzenie może szkodzić zdrowiu. Wiadomo, że taki tryb życia sprzyja powiększeniu obwodu talii i obniża poziom "dobrego" cholesterolu.

PMW, 14-01-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

 
Praca szkodzi zdrowiu
(...) Jak wynika z badań polscy pracownicy siedzą na niewygodnych i nie do końca wyregulowanych krzesłach - prawie połowa nie ma wcale lub posiada jedynie częściową możliwość dostosowania siedziska do własnych indywidualnych potrzeb Dodatkowo ponad połowa pracowników biurowych ma źle ustawiony monitor ekranowy, a prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednio ustawionej klawiaturze. Aż w 83 proc. przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo - zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce. Większość pracowników w Polsce nie ma także zapewnionych odpowiednich, ergonomicznych akcesoriów biurowych. Jedynie 13% korzysta z podkładek na dokumenty, a 19% z podnóżka. Jak wiadomo praca przy stanowisku komputerowym nie spełniającym wymogów ergonomii może powodować różne bóle i dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić do przewlekłych chorób. (...)
Ergotest to ogólnopolska kampania edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia płynące z codziennej pracy biurowej. Mimo, iż ten rodzaj pracy uchodzi za lekki i pozornie niegroźny, to  może być przyczyną licznych schorzeń. Bóle ramion, problemy z krążeniem, zaburzenia wzroku – to skutki nieergonomicznych stanowisk pracy. O tym jak prawidłowo siedzieć przy biurku z monitorem komputera dowiedzą się Państwo z filmu. Źródło: ergotest.pl
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj >> Wszystko o ergonomicznym stanowisku pracy
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe