Bezpłodność ma związek z rakiem jąder
Występująca u mężczyzn bezpłodność wydaje się mieć związek z zagrożeniem rakiem jąder - informuje pismo "Archives of Internal Medicine". więcej »
W podróży dzieci chorują częściej niż dorośli
Podczas podróży dzieci są bardziej podatne na choroby niż dorośli, jednak rzadziej trafiają przed wyjazdem na konsultację do lekarza - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Pediatrics". więcej »
Badania w USA: starsi motocykliści giną częściej
Badania przeprowadzone na University of Rochester Medical Center (USA) wykazały że starsi motocykliści są bardziej podatni na kontuzje i śmierć na drodze niż ich młodsi koledzy. więcej »
Cynk atakuje nowotwory
Kompleks cynku(II) może w przyszłości stanowić alternatywę dla dziś stosowanych leków przeciwnowotworowych, których antyrakowe działanie oparte jest na obecności cząstek platyny. Najnowsze dane wskazują, iż kompleks cynku(II) równie skutecznie zabija komórki rakowe, nie wywołując tak drastycznych efektów ubocznych terapii - donosi "Dalton Transactions". więcej »
Wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu u rodzin chorych na ten nowotwór
Ludzie, którzy mają lub mieli w bliskiej rodzinie kogoś chorego na raka mózgu, mają podwyższone ryzyko zachorowania na ten sam rodzaj nowotworu, w porównaniu z resztą populacji - informują naukowcy na łamach pisma "Neurology". więcej »
Magnes zamiast antybiotyku?
Magnetyczne nanocząstki, których powierzchnia zmodyfikowana została substancją chemiczną pełniącą rolę "adresu" dla białkowych receptorów komórek bakteryjnych, umożliwiają mechaniczne usunięcie mikroorganizmów z analizowanej próbki. Nowy materiał może być zastosowany nie tylko do dezynfekcji, ale również do detekcji chorobotwórczych drobnoustrojów - informuje "Organic & Biomolecular Chemistry". więcej »
"Wieprzowe sushi" nadzieją dla cukrzyków
Już wkrótce cztery kolejne osoby powinny otrzymać przeszczep żywych komórek świńskiej trzustki, zabezpieczony przed odrzuceniem wyciągiem z wodorostów - informuje 'New Scientist". więcej »
Badania przesiewowe piersi naprawdę ratują życie
Wbrew pojawiającym się niekiedy zastrzeżeniom, badania przesiewowe piersi przynoszą więcej korzyści niż problemów - informuje "Journal of Medical Screening". więcej »
Dzięki specjalnym okularom świat będzie piękniejszy
Elektroniczne okulary, które za pomocą komputera umożliwiają dokonywanie na bieżąco retuszu oglądanych obiektów - opracowali naukowcy z międzynarodowego zespołu. Oglądani przez nie ludzie wydadzą się nam ładniejsi niż w rzeczywistości, jak gdyby zostali poddani obróbce w Photoshopie - opisują badacze na łamach pisma "Science in Society". więcej »
Od „junk food” można się uzależnić jak od kokainy
Od wysokokalorycznej, lecz posiadającej niskie właściwości odżywcze taniej żywności tzw. junk food, można się uzależnić tak samo, jak od nikotyny i kokainy - twierdzą naukowcy, których ustalenia publikuje "Nature Neuroscience". więcej »
Hamburger popijany sokiem pomarańczowym jest zdrowszy
Zawierający flawoniody sok z pomarańczy redukuje stres oksydacyjny powstający w wyniku spożywania niezdrowej żywności i zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych - informują a swojej stronie internetowej naukowcy z Uniwersytetu Buffalo w Stanach Zjednoczonych. więcej »
Fizyk o dziwnych właściwościach kurzego jajka
Dlaczego jajka ustawiane są w opakowaniach czubkami do góry i dlaczego skorupka przepuszcza powietrze? O dziwnych właściwościach fizycznych kurzych jajek opowiada PAP dr Jerzy Jarosz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. więcej »
Geny pomidorów skuteczne w walce z rakiem?
Geny zwykłych pomidorów mogą stać się skuteczną bronią w walce z chorobami nowotworowymi. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze szwedzkiego miasta Lund - informuje dziennik "Sydsvenska Dagbladet". więcej »
Rozmawiaj z niemowlęciem
Wypowiadane przez dorosłych słowa mają duży wpływ na rozwój poznawczy trzymiesięcznych niemowląt - informują psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Child Development". więcej »
Magnes wpływa na moralność
Działając na określone obszary ludzkiego mózgu polem magnetycznym, można wpłynąć na moralne oceny - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »