Leki przeciwpsychotyczne zwiększają ryzyko zapalenia płuc
Leki przeciwpsychotyczne aż dwukrotnie zwiększają zagrożenie niebezpiecznym dla życia zapaleniem płuc w przypadku starszych osób - informuje pismo "Annals of Internal Medicine". więcej »
Małe dzieci doceniają dobre intencje
Małe dzieci doceniają dobre intencje innych, nawet jeśli nie przynoszą im one oczekiwanych korzyści - wykazały badaczki z Kanady. Informację na ten temat podaje pismo "Psychological Science". więcej »
Elektroniczny nos wykrywa astmę
Elektroniczny nos jest w stanie "wywąchać" astmę u pacjentów - wynika z włoskich badań, o których informuje pismo "Chest". więcej »
Lek na trądzik szkodzi jelitom
Preparat stosowany w leczeniu trądziku - izotretynoina, ma związek ze zwiększonym ryzykiem nieswoistego zapalenia jelit - wynika z badań opublikowanych w "American Journal of Gastroenterology". więcej »
Marsz chroni kobiety przed udarem
Regularne zażywanie spacerów, najlepiej w intensywnym tempie, zmniejsza ryzyko udaru - ale tylko u pań. więcej »
Karmienie piersią wciąż niedoceniane
Każdego roku w USA umierałoby prawie o 900 mniej dzieci, gdyby 90 proc. kobiet karmiło noworodki piersią przez sześć miesięcy po urodzeniu. Jak wynika z raportu opublikowanego w piśmie "Pediatrics", pomogłoby to również zaoszczędzić miliardy dolarów. więcej »
Coraz więcej zatruć lekami uspokajającymi
Liczba zatruć pochodnymi opium i środkami uspokajającymi wzrosła w USA o 65 proc. w latach 1999-2006 - informuje "American Journal of Preventive Medicine". więcej »
Jaja na śniadanie mogą pomóc w odchudzaniu
Jedzenie jaj na śniadanie zmniejsza uczucie głodu i pomaga zredukować liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Nutrition Research". więcej »
Ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa
Umiarkowane ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa - wynika z badań naukowców z Nowej Zelandii i USA. Informację na ten temat publikuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". więcej »
Coraz bliżej zrozumienia osteoporozy
Dzieki mikroskopijnym rzęskom komórki kości włączają geny, odpowiedzialne za powstawanie kości, reagując na obciążenia mechaniczne - informuje "FASEB Journal". więcej »
Gimnastyką w depresję
Jak się okazuje gimnastyka i ruch stanowią znakomity lek dla wielu osób z depresją i zaburzeniami lękowymi. Badania z tym związane prowadzono w Southern Methodist University w Dallas (USA). więcej »
Blokowanie genu poprawia skuteczność radioterapii
Gen, który pogarsza skuteczność radioterapii można zablokować- informuje pismo "Cancer Research". więcej »
Czujniki ruchu pomogą tenisistom lepiej serwować
Dzięki analizie danych przekazywanych przez czujniki ruchu, tenisistom łatwiej będzie zbliżyć się do techniki mistrzów - informuje "New Scientist". więcej »
Komórki alfa trzustki można przeprogramować
Wydzielające insulinę komórki beta trzustki mogą regenerować dzięki komórkom alfa - przekonują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature". Wyniki ich badań dowodzą, że dojrzała trzustka jest narządem plastycznym i otwierają drzwi do dalszych poszukiwań nowych sposobów terapii cukrzycy. więcej »
Bardzo chude i bardzo otyłe nastolatki narażone na problemy z płodnością
Ludzie, którzy w nastoletnim wieku ważyli za mało lub byli otyli, dochowują się mniejszej liczby potomstwa, niż ci, którzy ważyli prawidłowo - zaobserwowali naukowcy fińscy. więcej »