Składniki cebuli alternatywą dla sztucznych konserwantów
Ze względu na własności przeciwutleniające i antybakteryjne, składniki cebuli mogą być stosowane jako naturalne konserwanty żywności - wykazali naukowcy z Hiszpanii. Wyniki ich badań publikuje pismo "International Journal of Food Science and Technology". więcej »
Jedzenie mięsa może zwiększać ryzyko rozwoju raka pęcherza
Ludzie, którzy często jedzą mięso poddane obróbce w wysokiej temperaturze mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka pęcherza - ostrzegli naukowcy z Teksasu podczas tegorocznego spotkania Amerykańskiego Związku Badania Raka. Dodatkowo podatność na zachorowanie zwiększają niektóre warianty genów. więcej »
Gorzka czekolada może pomóc chorym z marskością wątroby
Gorzka czekolada może pomóc chorym z marskością wątroby gdyż zawarte w niej przeciwutleniacze wpływają korzystnie na krążenie krwi w tym narządzie - wykazali badacze z Hiszpanii i Szwajcarii. więcej »
Parkinsona wcześnie słychać
Analiza głosu może pozwolić na wczesne wykrywanie choroby Parkinsona - informuje serwis 'EurekAlert". więcej »
Ludzie rasy mieszanej najbardziej atrakcyjni
Ludzie rasy mieszanej, czyli potomkowie ludzi dwóch różnych ras, są postrzegani przez innych jako najbardziej atrakcyjni, bardziej niż przedstawiciele każdej z ras - wykazały badania brytyjskie, o których informuje serwis EurekAlert. więcej »
Witaminy i wapno redukują ryzyko raka piersi
Uzupełnianie diety witaminami i wapniem zmniejsza ryzyko raka piersi - poinformowali naukowcy z Puerto Rico na tegorocznym spotkaniu Amerykańskiego Związku Badań nad Rakiem. więcej »
Sztuczny koci mózg
Ponieważ kot potrafi rozpoznawać twarze szybciej i dokładniej od superkomputera, naukowcy chcą stworzyć sztuczny mózg kota - informuje pismo "Nano Letters". więcej »
Nie lubimy materialistów
Osoby, które starają się osiągnąć szczęście poprzez zdobywanie dóbr materialnych są mniej lubiane niż ludzie, którzy szukają szczęścia poprzez ciekawe doświadczenia. więcej »
Dieta a ryzyko alzheimera
To, co jemy, może wpływać na nasze ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Osoby, które często jadają orzechy, ryby i zielone warzywa chorują na nią rzadziej od innych. więcej »
Uśmiech przedłuża życie o 7 lat
Często i z łatwością uśmiechający się ludzie przedłużają swoje życie o ok. siedem lat. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan - informuje londyński dziennik "Daily Mail". więcej »
Stres w pracy nie sprzyja paleniu
Wbrew obiegowej opinii stres w pracy wcale nie sprzyja uzależnieniu od nikotyny, ale je ogranicza. Tak przynajmniej wynika z badań, których wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Tobacco Induced Diseases". Przeprowadził je zespół naukowców z Uniwersytetu w Kolonii pod kierunkiem Anny Schmidt. więcej »
Alkohol nie pomoże palaczom
Picie niewielkich ilości alkoholu chroni przed udarem mózgu - ale tylko osoby niepalące. Wcześniejsze badania wskazywały, że alkohol może mieć działanie ochronne, jeśli chodzi o ryzyko udaru. Jednak dane na ten temat bywały niejednoznaczne. więcej »
Epidemia prosto z karmnika
Każdej zimy miliony ludzi dokarmiają ptaki, sypiąc do przydomowych karmników nasiona albo pestki. Wielu gatunkom ptaków pomaga to przeżyć, jednak dla innych może się okazać śmiertelnie groźne, gdyż sprzyja rozprzestrzenianiu się groźnych chorób - czytamy w "New Scientist". więcej »
Sama dieta nie wystarczy, by znacznie zrzucić na wadze
Ograniczając jedynie kaloryczność diety nie zgubimy zbyt wielu zbędnych kilogramów - potwierdzają badania amerykańskie. Jest to związane z naturalnym mechanizmem wyrównawczym, który sprawia, że nasz organizm zmniejsza aktywność fizyczną w odpowiedzi na mniejsze dostawy energii. więcej »
O smutnych rzeczach warto pamiętać
Zapominając o nieszczęściach, wcale nie stajemy się szczęśliwsi - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science". Osoby z zaburzeniami pamięci odczuwają smutek nawet wtedy, gdy zapomniały, co je zasmuciło. Jak się wydaje, emocje są powiązane z pamięcią w inny sposób, niż wcześniej sądzono. więcej »