PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Tajniki migracji komórek

Synaptotagminy to białka, które umożliwiają przemieszczanie się komórek układu odpornościowego do tkanek, w których doszło do zakażenia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology". więcej »

Przed pozorowanym lotem na Marsa - egzamin z szachów

Ochotnicy, którzy od początku czerwca odizolują się na 520 dni od zewnętrznego świata w ramach eksperymentu "Mars 500", pomyślnie zdali egzamin z szachów. Egzaminatorem był były mistrz świata w "królewskiej grze" Anatolij Karpow. więcej »

Głos mamy w słuchawce koi jak dotyk

Głos mamy w słuchawce telefonu może łagodzić stres dziecka, tak jak jej dotyk - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B". więcej »

Niedobór wapnia w dzieciństwie zwiększa ryzyko osteoporozy i otyłości

Niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na zdrowie kości i ryzyko nadwagi niż przypuszczano dotychczas - informują na swojej stronie internetowej naukowcy z North Carolina State University. więcej »

Większość karmiących matek nie odżywia się prawidłowo

Za mało żelaza, kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i E, a także zbyt duże spożycie białka - orzekli hiszpańscy naukowcy, którzy analizowali skład mleka matek karmiących piersią. Jak informuje serwis EurekAlert, odpowiedniej diety nie stosuje około 94 proc. matek. więcej »

GPS komórek macierzystych

Aktywność genów Hox stanowi rodzaj nawigacji dla różnicujących się komórek macierzystych, dostarcza informacji o położeniu komórek w rozwijającym się organizmie oraz o rodzaj tkanki jaką mają w przyszłości stworzyć - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "PLoS Biology". więcej »

Słuchanie Mozarta nie wpływa na inteligencję

Zgromadzona dotychczas wiedza nie daje dowodów, że słuchanie muzyki Mozarta poprawia nasze zdolności umysłowe - ogłosili psychologowie z Uniwersytetu Wiednia po analizie dostępnych danych nt. "efektu Mozarta". Publikacja pochodzi z pisma "Intelligence". więcej »

Ultradźwięki jako męska antykoncepcja?

Wiązka ultradźwięków może stać się środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn - uważają naukowcy z USA, którzy testują tę metodę przy wsparciu finansowym Fundacji Billa i Melindy Gatesów. więcej »

Kofeina redukuje błędy pracowników zmianowych

Kofeina redukuje liczbę błędów popełnianych przez osoby pracujące w systemie zmianowym lub w porze nocnej - wynika z brytyjskich badań, o których informuje serwis internetowy Cochrane Library. więcej »

Otręby obniżają ryzyko zgonu kobiet z cukrzycą

Kobiety z cukrzycą typu 2, które jedzą duże ilości otrąb, są mniej narażone na zgon niż pacjentki, których dieta jest uboga w ten produkt - wynika z pracy, która publikuje pismo "Circulation". więcej »

Soja może hamować produkcję testosteronu

Składnik soi, znany głównie ze swojego prozdrowotnego działania, hamuje aktywność enzymów zaangażowanych w produkcję testosteronu u ludzi - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Asian Journal of Andrology". więcej »

Antykoncepcja hormonalna a zaburzenia seksualne

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, nie tylko doustną, są bardziej narażone na zaburzenia seksualne - wynika z niemiecko-szwajcarskich badań, o których informuje pismo "Journal of Sexual Medicine". więcej »

Zbadać krew na skrawku papieru

Skrawek papieru, na powierzchni którego nadrukowano odpowiednie przeciwciała, pozwala na podstawową, szybką i niezwykle tanią analizę krwi. Nowy test, dzięki prostocie konstrukcji będzie mógł być powszechnie wykorzystywany również w biedniejszych rejonach świata, donosi "Analytical Chemistry". więcej »

Zobaczyć i zbadać plemniki w 3D

Naukowcy wykorzystali nieinwazyjną technikę trójwymiarowego obrazowania do badania aktywności plemników. Użyta po raz pierwszy w tym celu konfokalna spektroskopia ramanowska pozwala między innymi na określenie płodności plemników przy jednoczesnym nie niszczeniu próbki biologicznej, donosi "Analyst". więcej »

Jak rozpoznać swoje potomstwo

Samce myszy rozpoznają swoje potomstwo dzięki nowopowstałym neuronom w hipokampie i opuszce węchowej - częściach mózgu zaangażowanych w zapamiętywanie i powonienie - przekonują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe