Ocieplanie klimatu nie zwiększa zachorowalności na malarię
Wpływ globalnego ocieplenia na częstość zachorowań na malarię jest mniejszy niż prognozowano - wynika z badań naukowców z Wielkiej Brytanii, które opisano na łamach pisma "Nature". więcej »
Imbir łagodzi ból mięśni
Korzeń imbiru od wieków stosowany jest jako remedium na szereg różnych dolegliwości, m.in. przeziębienie czy bóle żołądka. Z ostatnich badań wynika jednak, że może on przydać się także osobom, które wiosną zaczęły częściej ćwiczyć, gdyż spożywanie imbiru skutecznie redukuje ból mięśni - informuje na swojej stronie internetowej "Journal of Pain". więcej »
Im więcej książek mamy w domu, tym dłużej się kształcimy
Obecność książek w domu zwiększa szanse dziecka na lepszą edukację - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Research in Social Stratification and Mobility". więcej »
Magia matczynego ciepła
O tym, że przytulanie i całusy od mamy potrafią złagodzić każdy ból i smutek wiedzą wszystkie dzieci. Teraz naukowcy z Kanady wykazali, że matczyne ciepło, zapewniając dzieciom poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza w ich organizmach produkcję białek prozapalnych, co pozwala zredukować ryzyko depresji i chorób sercowo-naczyniowych nawet u dzieci z biednych rodzin. więcej »
Nie warto być całkowitym abstynentem
Okazało się, że według statystyk stan zdrowia osób, które piją małe i umiarkowane ilości alkoholu jest zwykle lepszy niż osób, które nie piją wcale - informują naukowcy z Francji na łamach pisma "European Journal of Clinical Nutrition". więcej »
Pierwsza żywa komórka sterowana sztucznym genomem
Naukowcom udało się stworzyć pierwszą żywą komórkę kontrolowaną przez sztuczny genom. Mają oni nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy sterujące ważnymi procesami życiowymi. więcej »
Zmarszczki bardziej przerażające niż rak skóry
Jak skutecznie przekonać młodą kobietę, by ograniczyła korzystanie solarium? Amerykańscy naukowcy twierdzą, że lepiej ostrzegać przed pomarszczoną skórą niż przed ryzykiem raka skóry - czytamy w "Archives of Dermatology". więcej »
Większość Polaków potrafi jeździć na rowerze
Znaczna większość Polaków potrafi jeździć na rowerze i ma własny jednoślad. W ciągu całego roku rowerem jeździ więcej mieszkańców wsi niż dużych miast - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. więcej »
Odkryto białko odpowiedzialne za rozedmę płuc
Białko o nazwie Rtp801 jest odpowiedzialne za rozwój ciężkiej choroby płuc pod wpływem dymu tytoniowego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Ich zdaniem Rtp801 może stać się dobrym celem terapii rozedmy. więcej »
Pistacje w walce z cholesterolem
Jeżeli mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów powinniśmy częściej sięgać po orzechy, a w szczególności pistacje - dowodzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine". więcej »
Nastoletni mózg jest optymistą
Nastolatki są nadwrażliwe na sygnały nerwowe, sugerujące przesadnie optymistyczne zakończenie swoich działań - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". Różowe okulary mózgu stanowi system dopaminergiczny będący główną składową tzw. układu nagrody. więcej »
Geny odpowiedzialne za autyzm i upośledzenie umysłowe
U osób z chorobami spektrum autystycznego i upośledzonych umysłowo występują mutacje w genach SHANK2 i IQSEC2 - informują naukowcy z Niemiec i Australii w dwóch niezależnych pracach na łamach tygodnika "Nature Genetics". więcej »
Duży nos chroni przed przeziębieniem
Osoby z dużym nosem są lepiej chronione przed przeziębieniem i alergicznym katarem. Do wniosku takiego doszli naukowcy amerykańscy z uniwersytetu stanu Iowa - pisze londyński dziennik "Daily Mail". więcej »
Bateria elektryczna na soku owocowym
Japońska firma Sony zaprezentowała na kongresie naukowym w USA miniaturową baterię elektryczną, pracującą na soku owocowym - poinformowała czołowa gazeta biznesu japońskiego "Nikkei". więcej »
Komórki macierzyste skóry są bardzo odporne na uszkodzenia DNA
Komórki macierzyste występujące w zewnętrznej warstwie skóry są wyjątkowo odporne i nie umierają tak szybko jak inne komórki pod wpływem uszkodzenia DNA - informują naukowcy z Belgii na łamach pisma "Nature Cell Biology". więcej »