Zepsuty zegar biologiczny sprzyja cukrzycy
Rozregulowanie wewnętrznego zegara wytwarzajacych insulinę komórek trzustki może mieć związek z cukrzycą - informuje "Nature". więcej »
Bionanosrebro skuteczniejsze
Nanocząstki srebra wytworzone przez odpowiednie bakterie są znacznie bardziej skuteczne w walce z drobnoustrojami, niż podobne nanocząstki zsyntetyzowane w laboratorium chemicznym. Odkrycie to - pośrednio - stanowi potwierdzenie tezy, iż nie każdy syntetyczny nanomateriał jest tak groźny i aktywny biologicznie, jak się dotychczas mogło wydawać - informuje "Environmental Science & Technology". więcej »
Miś Uszatek na nowozelandzkiej jednodolarówce
Miś Uszatek zdobywa Nową Zelandię. Podobizna najpopularniejszego polskiego misia z klapniętym uszkiem znalazła się na jednodolarowej monecie, której emitentem jest nowozelandzka wyspa Niue Island. Srebrna moneta wejdzie do obiegu w sobotę. więcej »
Ludzie, którzy tłumią gniew są bardziej agresywni po alkoholu
Nie bez powodu mówi się, że po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu ludzie pokazują swoją "prawdziwą twarz". U jednych objawia się to wzrostem poczucia humoru, u innych... wzrostem poziomu agresji. Okazuje się, że najbardziej agresywnych zachowań można spodziewać się po osobach, które na codzień tłumią swój gniew. więcej »
Naukowcy rozszyfrowali genom wszy ubraniowej
Międzynarodowa grupa naukowców zdołała rozszyfrować genom jednego z najbardziej nieansyconych krwiopijców na naszej planecie - wszy ubraniowej. więcej »
Cesarskie cięcie daje dziecku inną florę bakteryjną
Cesarskie cięcie sprawia, że dziecko ma inną florę bakteryjna niż przy porodzie drogą naturalną, co może wpływać na jego dalszy rozwój - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science". więcej »
Jedynie niektóre osoby otyłe mogą uchronić się przed chorobami serca
Ludzie otyli, ale zdrowi metabolicznie nie znajdują się w grupie ryzyka chorób układu krążenia. Jest to jednak bardzo niewielki odsetek populacji osób, u których zdiagnozowano otyłość - mówili eksperci z Holandii podczas 92. dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego. więcej »
Kawa i herbata w umiarkowanych ilościach służą sercu
Picie w umiarkowanych ilościach kawy i herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology". więcej »
Aparat cyfrowy jako miernik poziomu tlenu
Cyfrowe zdjęcia mogą ujawnić zawartość tlenu, mimo że to bezbarwny gaz - infomuje 'New Scientist". więcej »
Naukowa ocena piłkarzy
Komputerowa analiza meczu powinna pozwolić na bezstronną ocenę umiejętności piłkarzy - informuje pismo "Public Library of Science". więcej »
Bakterie jelitowe mogą wywoływać reumatyzm
Bakterie żyjące w jelitach mogą przyczyniać się do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów u osób predysponowanych do niego genetycznie - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Immunity". więcej »
Do podejmowania ważnych decyzji wystarczy mózg skorupiaka
Dzięki badaniom nad nieskomplikowanym mózgiem langusty można się wiele dowiedzieć o działaniu ludzkiego mózgu - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B". więcej »
Zjadanie krokodyli ukształtowało ludzki mózg
Niemal dwa miliony lat temu nasi przodkowie zaczęli się żywić krokodylami, żółwiami i rybami, co miało duże znaczenie dla losów ich potomków- wynika z badań opublikowanych przez pismo 'Proceedings of the National Academy of Science (PNAS). więcej »
Biały ryż może sprzyjać cukrzycy
Zastępując biały ryż ryżem brązowym oraz chlebem pełnoziarnistym można zmniejszyć rzyzyko zachorowania na cukrzycę nawet o jedną trzecią - informuje pismo "Archives of Internal Medicine". więcej »
Nie znamy dobrze nawet własnej ręki
Ludzki mózg ma zniekształcony obraz dłoni - wydają się szersze i z krótszymi palcami - informuje pismo "Proceedins of the National Academy of Science". więcej »