To co pijemy zostawia ślady we włosach
Woda, gazowany napój czy lokalne piwo pozostawiają w naszych włosach ślady charakterystyczne dla określonego miejsca na Ziemi- informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry". więcej »
Sen dodaje mózgowi energii
Podczas pierwszych faz snu poziom energii znacząco rośnie w tych częściach mózgu, które są aktywne podczas czuwania - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Neuroscience". więcej »
Rywalizacyjni mężczyźni mają coś z szympansów
W zachowaniu mężczyzn jest trochę z szympansa, a trochę z bonobo, przynajmniej jeśli chodzi o wydzielanie hormonów podczas stresujących sytuacji - informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Skuteczna metoda stymulowania wytwarzania krwi
Grupa badawcza z Uniwersytetu Tokijskiego znalazła efektywną metodę stymulowania produkcji krwi w organizmie myszy przy pomocy komórek macierzystych - poinformowały media japońskie. więcej »
Można umrzeć z miłości
Możliwa jest śmierć na skutek utraty kochanego partnera lub partnerki życiowej - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wlk.Brytanii - poinformował portal naukowy "New Scientist". więcej »
Przeszczep jajników przedłuża myszom życie
Po przeszczepieniu jajników starsze myszy nie tylko odzyskują płodność, ale i dłużej żyją - poinformowano podczas 26. dorocznego zjazdu European Society of Human Reproduction and Embryology w Rzymie. więcej »
Faworyzacja matki może doprowadzić do depresji w wieku dorosłym
Niezależnie od tego, czy ktoś jest złotym dzieckiem, czy czarną owcą, rodzeństwo, które wyczuwa, że ich matka konsekwentnie faworyzuje lub odrzuca jedno z dzieci jest bardziej narażone na objawy depresji w życiu dorosłym. Wskazują na to wyniki badań gerontologa Karla Pillemera z Cornell University. więcej »
Starsi ludzie spędzają przed telewizorem więcej czasu niż młodzież
Pomimo że to my dorośli zazwyczaj narzekamy, że nasze dzieci i nastolatki oglądają za dużo telewizji, okazuje się, że to osoby starsze spędzają przed telewizorami najwięcej czasu, chociaż im to nie służy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "American Journal of Preventive Medicine". więcej »
Czy wino ochroni nas przed ślepotą?
Jeden ze składników czerwonego wina może powstrzymać rozwój problemów z wzrokiem. Resveratrol, składnik czerwonego wina z winogron, borówek, orzechów ziemnych i innych roślin, hamuje niekontrolowany rozwój naczyń krwionośnych w oku. Tak wskazują wyniki badań przeprowadzone przez Washington University School of Medicine w St. Louis. więcej »
Naukowcy: Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko śmierci
Przez 10 lat uczeni z brytyjskiego Medical Research Council (MRC) obserwowali 13,197 osób z Norfolk i doszli do wniosku, że każda godzina spędzona przed telewizorem zwiększyła ryzyko zgonu w wyniku choroby serca o 7 proc. - czytamy na stronie internetowej MRC. więcej »
Pszczoły a bezpieczeństwo
Pszczoły przeprowadzą monitoring zanieczyszczenia środowiska naturalnego w budowanym obiekcie niszczenia broni chemicznej w mieście Kizner w Udmursji (autonomiczna republika Rosji). więcej »
Deprywacja snu przyczyną migren
Faza snu REM okazuje się mieć istotny wpływ na przewlekłe migreny. Deprywacja snu prowadzi do zaburzenia poziomu kluczowych białek, które ułatwiają występowanie migreny. więcej »
Homoseksualiści lepiej zapamiętują twarze
Homoseksualni mężczyźni szybciej i dokładniej niż ich heteroseksualni koledzy przypominają sobie znajome twarze. Korzystają przy tym, podobnie jak kobiety, z obydwu półkul mózgu - informują naukowcy na łamach pisma "Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition". więcej »
Odważny mózg
Aktywność fragmentu kory mózgowej decyduje o tym, czy przezwyciężymy strach - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron". Ich odkrycie ma szansę pomóc w opracowaniu terapii dla osób cierpiących na rozmaite fobie i stany lękowe. więcej »
Miniaturowy układ analityczny zbada krew
Naukowcy z Holandii opracowali miniaturowy układ analityczny, który umożliwia dokładne określenie stężenia we krwi litu - stosowanego w terapiach psychiatrycznych - informuje serwis "Lab on a Chip". więcej »